Reklama

Niedziela Małopolska

Trio pianistki Man Li Szczepańskiej w hołdzie Papieżowi Polakowi i Chopinowi

O tym jak można uczcić koncertem dwóch wielkich Polaków, Fryderyka Chopina i św. Jana Pawła II przekonali się w andrychowskiej parafii pod wezwaniem sw. Macieja w listopadzie br. słuchacze inauguracyjnego koncertu z cyklu pt. ŚWIAT KOCHA CHOPINA, PAPIEŻA POLAKA I POLSKĘ pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Upamiętniono także 70 lecie Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej, w którym działają zaproszeni artyści o korzeniach chińskich i 101 rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Wiele osób miało w pamięci poprzedni galowy, solowy występ polsko - chińskiej pianistki, absolwentki warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w 2009 r. w miejscowym Domu Kultury w cyklu koncertów papieskich organizowanych przez Zbigniewa Przybyłowicza.

Tym razem gościny udzielił znany z wielu inicjatyw religijno - patriotycznych i artystycznych, proboszcz ks. prałat Stanisław Czernik. Wirtuoz fortepianu Man Li Szczepańska, aktualnie pedagog w znanej szeroko Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. ks. Józefa Tischnera w Domosławicach występuje publicznie. Nierzadko są to koncerty w kościołach a nawet synagogach, wspólnie z córkami, 12 letnią Awaz Lila Melodią i 7 i pół letnia Mirandą Konstancją, uczennicami tej szkoły i już laureatkami licznych konkursów w swojej kategorii wiekowej.

Warto podkreślić jak ciekawy repertuar utworów za każdym razem wykonuje to niezwykle trio rodzinne i tak było w Andrychowie. Występ otwarła najmłodsza Miranda brawurowym wykonaniem utworu na skrzypce Paganiniego Polacca con variazione, a potem Melodia śpiewała i ze swojej wiolonczeli wydobyła dźwięki utworów Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie mamy. Następnie już solo Man Li dała koncert fortepianowy muzyki europejskiej w tym polskiej, hiszpańskiej i następnie azjatyckiej, dwie kompozycje chińskie aby na tym bogatym tle, niczym na tronie, postawić lekkie kompozycje Fryderyka Chopina w tym Walc 64 op 1, wspaniałego Poloneza dedykowanego także księdzu proboszczowi, a dwa mazurki dedykując mojej Mamie Stanisławie Adamik.

Reklama

Zapowiadał z wielkim znawstwem kolejne i przyjmowane brawami partie koncertu Krzysztof Gawęda, muzyk i pedagog i dyrektor Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie, właściciel pianina, na pięknie udekorowanej kwiatami i portretem .Jana Pawła II scenie pod portretem na scenie a na przeciwległej ścianie stałym wizerunkiem Św. Róży. Wspólnie ze wzruszoną publicznością zaśpiewano w finale pieśni „Wojenko Wojenko” i „Rozkwitają Pąki Białych Róż. Dla ścisłości dodajmy, że w parafii andrychowskiej były dwa koncerty z krótką przerwa między nimi, a na końcu drugiego nie zabrakło długich podziękowań, kwiatów osobiście od Proboszcza, parafialnej Akcji Katolickiej i naszej redakcji i darów dla artystek jak portret Św. Jana Pawła II namalowany przez Waldemara Bizonia oraz sponsorom takich jak Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan czy wspomniane METRUM i Parafia Sw. Macieja.

Trio rodzinne Szczepańskiej zapewne uświetni muzycznie niejedną uroczystość w Roku 2020, który Sejm RP ogłosił rokiem Papieża Polaka.

2019-11-14 08:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski na Mszy za zamordowanego księdza: miłość nigdy nie umiera

2020-09-19 17:08

Piotr Drzewiecki

Papieski jałmużnik reprezentował Ojca Świętego na Mszy w Como w intencji zamordowanego księdza Roberto Malgesiniego, zwanego też „księdzem wykluczonych”. Pieniądze ze zbiórki Franciszek przeznaczył na pomoc dla najbiedniejszych w diecezji.

Obecność na Mszy kard. Konrada Krajewskiego to gest solidarności Ojca Świętego z cierpiącymi z powodu utraty ks. Roberta, 51-letniego wikarego, pracującego w północnych Włoszech z „ludźmi ulicy”. „Papież Franciszek jest razem z nami, jednoczy się w bólu i modlitwie z rodziną zamordowanego. Ksiądz Roberto zmarł, więc teraz żyje. Miłość nigdy nie umiera” – powiedział papieski jałmużnik.

Pieniądze zebrane podczas Mszy oraz ze zbiórki prowadzonej na placach, gdzie transmitowana była Eucharystia, zostaną przeznaczone przez papieża na pomoc dla najuboższych w diecezji, z którymi pracował zamordowany ks. Roberto.

15 września w Como, na placu św. Rocha, ks. Malgesini idąc, jak co dzień, rozdawać posiłki najuboższym, został zaatakowany przez 53-letniego bezdomnego mężczyznę tunezyjskiego pochodzenia. Zmarł na miejscu na skutek odniesionych ran od noża. Morderca sam oddał się w ręce policji.

CZYTAJ DALEJ

80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

2020-09-20 22:38

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

W niedzielę 20 września w Wieluniu odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Bohaterem uroczystości był kpt. Stanisław Mikulski (1890 – 1940), komisarz Straży Granicznej w Inspektoracie nr 13 w Wieluniu, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r., jeden z 2700 osób zidentyfikowanych przez Niemców wiosną 1943 r. spośród ekshumowanych 4400 ofiar, wpisany do niemieckiego raportu dziennego z 6 lipca 1943 r. jako kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podkomisarz Straży Granicznej Wieluń – ofiara zbrodni sowieckiej pod numerem 04130 na liście ekshumowanych.

Zobacz zdjęcia: 80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Wieluńskie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, sprawowana w intencji kapitana i innych zamordowanych w czasie II wojny światowej strażników granicznych oraz wszystkich zamordowanych w Katyniu.

Homilię wygłosił ks. Adam Sołtysiak, proboszcz parafii św. Józefa. Motywem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Izajasza: „Czyż matka może zapomnieć o swoim dziecku?” z transpozycją na słowa: czyż Polacy mogą zapomnieć o Katyniu, synonimie kainowej zbrodni? Kapłan rozpoczął homilię słowami wiersza Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”: „W czyje sumienie/ Wpisano te groby/ Czyje usta/ Zakneblowano milczeniem/ Czyją pamięć/ Zalano wapnem/ mordercy w słońcu/ niewinni/ nam zostało/ tylko epitafium”, a zakończył cytatem z wiersza Mariana Hemara pod tym samym tytułem: Tej nocy zgładzono Wolność/ W katyńskim lesie.../ Zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień. (...) Tej nocy zgładzono Prawdę/ W katyńskim lesie,/ Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,/ Po świecie jej nie rozniesie... (...)/ I tylko p a m i ę ć została/ Po tej katyńskiej nocy.../ Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,/ Nie chciała ulec przemocy/ I woła o sprawiedliwość/ I prawdę po świecie niesie –/ Prawdę o jeńców tysiącach/ Zgładzonych w katyńskim lesie.

– Pamięć o Katyniu nie dała się zgładzić. Pielęgnowały ją przez lata rodziny zamordowanych oficerów w kraju i na obczyźnie oraz komunistyczni opozycjoniści. Pamiętamy również my, dlatego dziś tu jesteśmy i modlimy się za tych, których zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Twerze – powiedział ks. Sołtysiak.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy udali się na plac Jagielloński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W obecności wnuka zamordowanego w Katyniu Stanisława Mikulskiego i jego małżonki (przyjechali spod granicy z obwodem kaliningradzkim) został posadzony „Dąb Pamięci” i odsłonięty głaz z tablicą memoratywną, powstałą w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą zamordowanego w Katyniu komisarza SG Stanisława Mikulskiego. Głaz dzień wcześniej wkopali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Urzędu Miejskiego.

Wartę honorową przy głazie pełnili żołnierze z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”. Ceremoniał wojskowy prowadził mjr Bogumił Tobiasz z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod głazem złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Elementem towarzyszącym uroczystości była dystrybucja bezpłatnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890 – 1940)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję