Reklama

Kościół

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Do warszawskiego Sądu Apelacyjnego wpłynęło zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące umorzenia sprawy prowokacji wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o postępowanie wobec oskarżonych o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania kapłana materiałów go obciążających.

W październiku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przestępstwa zostały popełnione i że były zbrodniami komunistycznymi, ale nastąpiło przedawnienie.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Prof. Jan Żaryn, historyk, odnosząc się do sprawy ocenia, że jej dalszy bieg zależy od kwestii woli, a nie jednoznacznego kwalifikowania prawnego.

Reklama

– Po stronie sądu widać, że takowej woli nie ma, aby podtrzymać tę możliwość orzekania w sprawach dotyczących przestępstw szczególnie z lat stanu wojennego i późniejszych. Zapewne w rzeczywistości prawnej sąd potrafi udowodnić, że takich możliwości nie posiada. Moim zdaniem nie posiada bardziej woli niż możliwości. Tak to trwa od 1989 roku. Wola to jest bardzo trudna kategoria do udowodnienia, oceny, bo to przecież zależy od ludzi, którzy gdzieś w swym sumieniu albo pracują na rzecz sprawiedliwości albo tez uchylają się od tego zadania – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Zabójców ks. Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej oskarżył pion śledczy IPN. Oskarżeni nielegalnie weszli do mieszkania kapłana przy ul. Chłodnej w Warszawie i pozostawili w nim amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wtedy zabronione.

Następnie SB doprowadziło do ich ujawnienia w wyniku przeszukania mieszkania, co spowodowało wdrożenie przeciw kapelanowi ,,Solidarności” postępowania karnego.

2019-11-16 21:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne uwielbienie Boga

25 lat minęło... 25 lat głoszenia chwały Bożej i umacniania w wierze. 25 lat apostolstwa słowa i słuchania Kościoła. 25 lat troski o Ojczyznę i każdego człowieka. 25 lat, gdy na falach eteru rozbrzmiewa „katolicki głos w twoim domu”. Świętowanie srebrnego jubileuszu istnienia Radia Maryja i powstałych przy nim dzieł, takich jak: Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, miało miejsce 3 grudnia, w pierwszą sobotę miesiąca, w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu, i 8 grudnia w bazylice pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. W ramach toruńskich obchodów odbyły się koncerty, w tym galowy koncert-widowisko „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, podczas którego dyrektor Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. ppłk Piotr Majka wyróżnił o. Tadeusza Rydzyka CSsR diamentową płytą za upowszechnianie polskich pieśni kościelnych i patriotycznych. Dziękczynienie przez ręce Matki Bożej popłynęło w czasie modlitwy różańcowej, a Koronka do Miłosierdzia Bożego była prośbą o objęcie płaszczem Bożej opieki. Centralnym punktem była jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosił homilię oraz przekazał błogosławieństwo papieża Franciszka. Ojciec Święty zapewnił o duchowej łączności z twórcami, słuchaczami i uczestnikami uroczystości. Życzył, aby radio „było skutecznym środkiem ewangelizacji, nośnikiem ponadczasowych wartości ludzkich”. Wśród koncelebrasów byli m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki oraz o. Janusz Sok, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Wszystkich licznie zgromadzonych powitał i pozdrowił bp Suski. Mówił on o radości, która umacnia sens życia i działania: – To ona otwiera nas na innych ludzi, jest jak świeże powietrze, którym lekko się oddycha. Jubileusz jest radosnym uwielbieniem Boga za dobro otrzymane z Jego ręki. – Mamy świadomość dobra, jakim jest Radio Maryja, w służbie nowej ewangelizacji – przypominał Biskup Andrzej i zachęcał do radosnego chwalenia Boga za ludzi Radia Maryja, za Ojca Dyrektora, współpracowników duchownych i świeckich, wolontariuszy i całą Rodzinę Radia Maryja, która duchowo i materialnie wspiera swoje radio.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję