Reklama

40 biskupów i liczni wierni na uroczystościach ku czci św. Wojciecha

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Ponad 40 biskupów i liczni wierni z archidiecezji gnieźnieńskiej i Polski uczestniczą od wczoraj w Gnieźnie w uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. To największy świętowojciechowy odpust w naszym kraju.

Obecni są m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Henryk Hoser SAC - ordynariusz warszawsko-praski, abp Marian Gołębiewski z Wrocławia, abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, abp Wiktor Skworc z Katowic oraz abp Wojciech Ziemba z Olsztyna.

Reklama

Do Gniezna przyjechali także hierarchowie z Niemiec, Rumunii i Czech z kard. Dominikiem Duką OP na czele. Obecni są przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, członkowie bractw, a także goście specjalni: Yerik Utembayew ambasador Kazachstanu, Władimir Tkaczew konsul generalny Federacji Rosyjskiej oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie śp. Ryszardzie Kaczorowskim, którego imię otrzymał jeden z gnieźnieńskich parków.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry, gdzie pod przewodnictwem kard. Dominika Duki sprawowana jest uroczysta Msza odpustowa.

Witając licznie przybyłych duchownych i pielgrzymów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk pozdrowił wszystkich słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w Gnieźnie w 1979 roku „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat! Pozdrawiam Polskę wprowadzoną w tajemnice życia Bożego przez sakramenty chrztu i bierzmowania (…). Pozdrawiam Kościół w Polsce, który od początku prowadzą święci biskupi i męczennicy, Wojciech i Stanisław, zjednoczeni u boku Królowej Polski, Jasnogórskiej Pani!”.

Reklama

Prymas podkreślił również, że tegoroczne uroczystości świętowojciechowe odbywają się w łączności z Rokiem Wiary i z wyznaczonym na dzisiaj Dniem bierzmowanych.

„W tym kontekście bardzo znamiennie brzmią słowa bł. Jana Pawła II, który nazwał Gniezno Gniazdem piastowskim, początkiem dziejów Ojczyzny, a równocześnie kolebką Kościoła, w którym praojcowie zjednoczyli się jednością wiary z Ojcem, Synem i Duchem Świętym oraz wieczernikiem naszego polskiego millenium”- mówił Prymas.

Wyraził również wdzięczność Bożej Opatrzności, że „w tym miejscu, gdzie naszemu Narodowi przed ponad tysiącem lat zostały otwarte podwoje wiary, dane jest i dzisiaj zanosić modlitwę do zmartwychwstałego Pana za wstawiennictwem św. Wojciecha, którego krew przypieczętowała chrzest naszej Ojczyzny, a jego męczeńskie ciało legło u fundamentów chrześcijaństwa na całej polskiej ziemi”.

W czasie Sumy odpustowej Prymas wręczy przedstawicielom młodzieży Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore, nałoży krzyże misyjne 35 misjonarzom udającym się n misje. W grupie tej są księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, brat zakonny, a także dwie misjonarki świeckie, łącznie z 26 polskich archidiecezji i diecezji.

Świętowojciechowe obchody zakończą się dziś po południu drugimi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego z Gniezna i z homilią bp. Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego KEP. Po nabożeństwie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.

2013-04-28 10:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Wojciecha

Bazylika pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy otrzymała relikwie swojego patrona. Cząstkę z kości biskupa i męczennika przywiózł prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie

Parafia w Wąwolnicy jest jedną z najstarszych na Lubelszczyźnie. Jej powstanie datuje się na 1325 r., ale źródła podają, że już w 1027 r. istniał tutaj punkt duszpasterski. - Zgodnie z kroniką klasztoru na Świętym Krzyżu, wiara chrześcijańska dotarła do tutejszych miejscowości w roku 1027, 30 lat po męczeńskiej śmierci św. Wojciecha - mówił abp Stanisław Budzik. 8 września Metropolita Lubelski wraz z bp. Józefem Wróblem oraz licznie zgromadzonymi kapłanami sprawował uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. Tuż przed nią rzesza wiernych wraz z proboszczem ks. Jerzym Ważnym wyruszyła na powitanie abp. Józefa Kowalczyka, który przybył do Wąwolnicy z cennym darem. Po procesji, której towarzyszył śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, parafianie i goście uczestniczyli w historycznej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/lekkoatletyka - Duszyński: jaki kraj, taki Michael Johnson

2021-07-31 18:51

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Biegnący na ostatniej zmianie Kajetan Duszyński w efektownym stylu wyprowadził polską sztafetę mieszaną 4x400 m na pierwsze miejsce, co dało złoty medal igrzysk w Tokio. "Jaki kraj, taki Michael Johnson" - skwitował żartobliwie 26-letni lekkoatleta.

Biało-czerwoni w sobotę pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Duszyński. Poprawili rekord Europy i ustanowili rekord olimpijski czasem 3.09,87. Wcześniejszy najlepszy wynik na Starym Kontynencie należał od piątku do...polskiej sztafety, która pobiegła w eliminacjach. Duszyński jako jedyny wystąpił w obu tych biegach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję