Reklama

Anioł Pański

„Regina caeli”: Maryja uczy nas, co znaczy żyć w Duchu Świętym

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Maryja Panna uczy nas, co to znaczy żyć w Duchu Świętym i co znaczy przyjąć nowość Boga w naszym życiu - powiedział papież Franciszek w krótkim rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi uczestniczącymi w Mszy św. na placu św. Piotra, w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania 44 osobom z całego świata.

Oto słowa papieża:

Zanim zakończymy tę celebrę eucharystyczną, chciałbym zawierzyć Matce Bożej bierzmowanych i was wszystkich. Maryja Panna uczy nas, co to znaczy żyć w Duchu Świętym i co znaczy przyjąć nowość Boga w naszym życiu. Poczęła Ona Jezusa za sprawą Ducha Świętego i każdy chrześcijanin, każdy z nas jest wezwany do przyjęcia Słowa Bożego, by przyjąć Jezusa do swego wnętrza, a potem zanieść Go wszystkim. Maryja przyzywała Ducha Świętego wraz z apostołami w Wieczerniku. Także i my, za każdym razem, kiedy gromadzimy się na modlitwie, jesteśmy podtrzymywani duchową obecnością Matki Jezusa, abyśmy otrzymali dar Ducha Świętego i mieli moc do dawania świadectwa o Jezusie zmartwychwstałym. Słowa te kieruję szczególnie do was, którzy otrzymaliście dzisiaj sakrament bierzmowania: niech Maryja pomaga wam, byście bacznie słuchali tego, czego żąda od was Pan, i abyście żyli i podążali zawsze zgodnie z natchnieniami Ducha Świętego.

Chciałby także objąć serdecznym pozdrowieniem wszystkich obecnych pielgrzymów przybyłych z tak wielu krajów. Szczególnie pozdrawiam młodych, przygotowujących się do bierzmowania, dużą grupę prowadzoną przez Siostry Miłosierdzia, wiernych z niektórych parafii polskich oraz z Bisignano, jak również Katholische Akademische Verbindung Capitolina.

W tym momencie chciałbym wznieść modlitwę za wiele ofiar tragicznego zawalenia się fabryki w Bangladeszu. Pragnę wyrazić moją solidarność i najgłębsze współczucie rodzinom opłakującym swoich bliskich i z głębi serca kieruję stanowczy apel, aby zawsze chroniono godność i bezpieczeństwo pracownika.

A teraz, w świetle Wielkanocy, które jest owocem Ducha Świętego, zwracamy wspólnie do Matki Pana.

2013-04-28 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: papież odwiedził wioskę dziecięcą SOS

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dzisiaj popołudniu Ojciec Święty w ramach „piątków miłosierdzia” udał się do „wioski dziecięcej SOS”, znajdującej się w rzymskiej dzielnicy Bocea – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Misją tych instytucji jest niesienie pomocy wszystkim dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej oraz zagrożonym jej utratą.

Rzymska wioska składa się z pięciu budynków, a każdym z nich znajduje się do sześciu chłopców i dziewcząt poniżej 12 roku życia, wraz z osobą odpowiedzialną - „matką SOS”. Wioska jest tak skonstruowana, aby umożliwić śledzenie i wspieranie dzieci podczas ich dorastania, towarzysząc im jak prawdziwa rodzina przez różne etapy rozwoju i integracji społecznej. Opuszczone i osierocone dzieci dostają rodzinę: mamę, tatę, miłość i bezpieczeństwo, czyli warunki, w których mogą się rozwijać. Szczególny nacisk SOS Wioski Dziecięce kładą na przygotowanie dzieci do samodzielnego życia.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję