Reklama

Kolejna parafia z Mszą św. w języku polskim w Chicago!!!

Niedziela w Chicago 31/2006

XV Niedziela zwykła w kościele pw. św. Pascala w Chicago była niedzielą niezwykłą, i to wcale nie ze względu na upalną aurę. Kościół ten zapisał się już w historii diecezji chicagowskiej. Jak? Otóż w kościele tym - który jest kościołem rodzinnym naszego kardynała Franciszka George, i w którym to kościele miał on swoje święcenia kapłańskie, miała miejsce 16 lipca w samo południe pierwsza Msza św. w języku polskim. Mszy św. przewodniczył piszący ten artykuł ks. Grzegorz Gorczyca, a koncelebrował wraz ze mną ks. proboszcz Paul Seaman. Pomimo panujących upałów około 400 osób uczestniczyło w tej Mszy św., co jest niewątpliwą zasługą Zofii Borys, której wnuk jest ministrantem u św. Pascala, a także Łucji Śliwy. Obie panie znane są z fal radiowych i obie z wielką otwartością ogłaszały podczas audycji radiowych, że nasza parafia rozpoczyna Msze św. w języku polskim, i obu paniom należy złożyc w tym miejscu stokrotne „Bóg zapłać” za ich wielką pomoc. Także księża proboszczowie z okolicznych parafii: św. Konstancji, św. Ferdynanda, św. Rozalii oraz św. Pryscylli a także Księża Jezuici z Ośrodka Milenijnego na ulicy Irving Park, pomogli nam rozpropagować wśród Polonii informację o naszej Mszy św. Pragnę bardzo gorąco za udzieloną mi pomoc i mądre rady wszystkim podziękować.
Jak narodził się pomysł by odprawiać Mszę św. po polsku w naszej parafii? Otóż ks. prob. Paul Seaman i Rada Parafialna, słuchając tego, o czym ludzie mówią na ulicy oraz dostrzegając wielką liczbę Polonii mieszkającej w północno-zachodniej części Chicago postanowili, aby Msza św. w języku polskim miała swoje miejsce także w kościele św. Pascala, który znajduje się na rogu ulic Irving Park i Melvina (6159 W. Irving Park Rd.) pomiędzy ulicami Austin i Narragansett, a więc w dzielnicy, gdzie Polacy stanowią niewątpliwą większość, co szczególnie widać i słychać kiedy przechodzi się obok takich miejsc jak Szymanski’s Deli, Jolly Inn czy Wally’s Market. Odprawianie polskiej Mszy św. w naszej parafii było więc koniecznością i odpowiedzią na potrzeby polskiej społecznosci - odpowiedzią płynącą ze słuchania i zrozumienia tego, czego uczy i wymaga od nas Chrystus.
Ks. prob. Seaman widząc prawie wszystkie ławki w kościele wypełnione przez Polaków oraz słysząc wszystkich ludzi śpiewających pieśni bez potrzeby zaglądania w śpiewniki, był pod głębokim wrażeniem tego, jak Polacy potrafią sie modlić.
Przy okazji pierwszej polskiej Mszy św. wszystkich serdecznie przywitał i bardzo podziękował, że przyszli oraz poprosił aby w następnym tygodniu przyprowadzili po kilku swoich przyjacioł i znajomych. Natomiast ja prosiłem Matkę Boża Szkaplerzną, aby nas prowadziła i wypraszała nam potrzebne łaski, abyśmy potrafili służyć Polonii jak najlepiej potrafimy. Nie jest mi łatwo zaledwie w rok po święceniach kapłańskich rozpoczynać polskie duszpasterstwo i to jeszcze w pojedynkę, ale wierzę, że z pomocą Boga, parafian i przyjaciół kapłanów podołam nowym obowiązkom, a parafia św. Pascala będzie kolejnym miejscem, gdzie Polacy będą mogli poczuć się chociaż trochę jak w Polsce.
Myśle, że należy się tylko cieszyć i Bogu dziękować, że mamy kolejną parafię z polską Mszą św. w Chicago. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy mieszkają na terenie naszej parafii do uczestniczenia w tej Mszy św. Przypominam - w każdą niedzielę o godzinie 12: 00 w południe.
Szczęść Boże i do zobaczenia u św. Pascala!!!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jakub Bartczak o swojej nowej płycie #Siemodle [Wideo]

2020-09-29 16:05

ks. Łukasz Romańczuk

15 października premiera nowej płyty ks. Jakuba Bartczaka pt.: "Siemodle". Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z ks. Jakubem i oczywiście do subskrypcji naszego kanału na YT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję