Reklama

Do jakiego Kościoła należymy?

Trzeba przyznać z pokorą, że mało wiemy na temat struktur Kościoła, do którego należymy. Słabo było z tą wiedzą w Polsce, jeszcze gorzej na obczyźnie. Często tłumaczymy się, ze wiadomości te do niczego nie są nam potrzebne. Tymczasem wiedzieć wypada do jakiej wspólnoty wierzących należymy, ilu nas jest, gdzie na terenie olbrzymiej archidiecezji chicagowskiej są katolickie świątynie, a gdzie modlić się można w języku polskim. Nie wszyscy wiedzą, że mamy doskonałe szkoły katolickie, w tym wyższe uczelnie, katolickie szpitale, organizacje charytatywne służące wszechstronną pomocą także emigrantom.
Postanowiliśmy więc zaprezentować obraz naszej archidiecezji, by przybliżyć czytelnikom Kościół którego jesteśmy członkami…

Dane archidiecezji

Ustanowiona jako diecezja w 1843, jako archidiecezja w 1880 r. Archidiecezja Chicago służy ponad 2,4 mln katolików w hrabstwach Cook i Lake w północno-wschodniej części stanu Illinois, o powierzchni 1411 mil kwadratowych. Pasterzem archidiecezji jest Francis kardynał George, O. M. I., szósty kardynał na czele archidiecezji, której przewodziło także pięciu biskupów i dwóch arcybiskupów.

Administracja

Dwaj kluczowi doradcy: wikariusz generalny i kanclerz, koordynują życie parafialne, główne posługi i zadania arcybiskupa. Sześciu biskupów pomocniczych posługuje jako wikariusze regionalnych wikariatów, w których pomaga im 24 dziekanów, z których każdy służy obszarowi kilku parafii. Siedmiu dyrektorów wydziałów nadzoruje agencje i programy podzielone według posług duszpasterskich.
Rada Administracyjna, Rada Kapłańska, Archidiecezjalna Rada Duszpasterska, Rada Duszpasterska ds. Młodzieży Latynoamerykańskiej, Archidiecezjalna Rada Finansowa, Komitet Kobiet i Zespół Doradców służą Księdzu Arcybiskupowi swoimi radami.

Reklama

Populacja katolików:
Jest nas 2.363.000
Procent katolików w stosunku do całej populacji hrabstw Cook i Lake: 39%
Skład etniczny katolickiej populacji archidiecezji:
biali: 1.211.000 - 51,3%
hiszpańsko-języczni: 939.000 - 39,8%
Afro-Amerykanie: 93.000 - 3,9%
Azjaci/inni: 105.000 - 4,4%
wielorasowa społeczność: 15.000 - 0,6%.

Parafie:
Liczba parafii: 366 (stan na dzień 1.07.2005)
Liczba udzielonych posług:
Chrzest: 41.200
Pierwsza Komunia: 30.300
Bierzmowanie: 22.300
Ślub: 8.300
Pogrzeb: 16.850
Msze św.:
Msze św. w soboty i niedziele w parafiach i placówkach misyjnych: 1.752
po angielsku: 1.381
po hiszpańsku: 246
po polsku: 87
w innych językach (17) 38
Szkoły katolickie
Szkoły podstawowe: 217 (dane na dzień 1.07.2005)
Szkoły średnie: 40 (dane na dzień 1.07.2005)
Ilość uczniów szkół podstawowych: 77.939
Ilość uczniów szkół średnich: 28.799

Kształcenie religijne
Ilość uczniów w programach w szkołach podstawowych: 101.935.
Ilość uczniów w programach w szkołach średnich: 11.643

Reklama

System seminaryjny
Seminarium Przygotowawcze Quigley
Stan liczebny: 207
Seminarium św. Józefa
Stan liczebny: 56
Seminarium Mundelein
Stan liczebny: 217

Katolickie szkoły wyższe i uniwersytety
5 szkół wyższych i uniwersytetów kształcących 45 tys. studentów

Katolickie organizacje charytatywne
870.700 osób objętych pomocą
175 rodzajów posługi
160 lokalizacji

Katolickie cmentarze
47 cmentarzy
18.600 pochówków rocznie

Katolickie szpitale
21 szpitali
2,2 mln ludzi rocznie objętych posługą duszpasterską

Księża diecezjalni, diakoni, osoby zakonne, personel świecki w archidiecezji
Księża diecezjalni (łącznie z emerytowanymi): 842
Księża zakonni: 836
Bracia zakonni: 321
Siostry zakonne: 2.503
Stali diakoni: 611
Dyplomowani pomocnicy duszpasterscy/duszpasterze: 82/190
Nauczyciele i pracownicy administracji zatrudnieni na pełnych etatach w systemie szkolnym w Archidiecezji
Szkoły podstawowe: 4.217
Szkoły średnie: 1.800
Razem: 6.017
Łączna liczba osób zatrudnionych przez katolickiego biskupa Chicago: 14.976

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana

2020-09-24 19:28

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

konkurs muzyczny

Organizatorzy

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz z Rycerstwem Niepokalanej Polski Południowej organizuje Pierwszy Ogólnopolski Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Konkurs jest organizowany z okazji 80. rocznicy jego śmierci męczeńskiej, która przypadnie 14 sierpnia 2021 roku.

Stawiamy sobie za cel poznawanie życia i działalności o. Kolbego i przy tym uczczenie jego męczeńskiej śmierci. Oprócz tego konkurs pomoże poszerzyć repertuar pieśni liturgicznych ku czci świętego i nawiązać współpracę z kompozytorami – mówią organizatorzy, zaznaczając że przedmiotem konkursu jest melodia i tekst pieśni ku czci o. Maksymiliana. Tekst musi nawiązywać ściśle do życia i działalności męczennika, a melodia musi spełniać wymogi wykonywania jej w trakcie liturgii Mszy św.

Uczestniczyć w konkursie może każdy chętny, a prace należy nadsyłać do 3 maja 2021 roku na adres e-mail: organista.harmeze@onet.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 lipca 2021 roku. Nagroda główna to 2 tys. zł, a pierwszy nagrodzony utwór będzie wykonany 14 sierpnia 2021 roku przy bloku śmierci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie Eucharystii z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Szczegóły oraz regulamin na rycerstwoniepokalanej.pl .

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: pandemia w Polsce pod kontrolą

2020-09-25 15:07

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

koronawirus

PAP/Piotr Nowak

Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Z przekazanych mu informacji wynika, że można się spodziewać, iż do połowy października mogą być jeszcze wzrosty zachorowań. Od połowy października spodziewamy się wypłaszczenia - dodał.

W piątek rano resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 1587 nowych przypadków koronawirusa, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 przypadków, zanotowano w woj. mazowieckim.

"Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju, podkreślam to od samego początku. Nie brakuje ani łóżek w szpitalach, ani respiratorów, jest odpowiedni zapas na to przygotowany" - powiedział prezydent podczas briefingu prasowego w Watykanie pytany o rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem odnotowywany w ostatnich dniach.

Podkreślił, że rozmawiał na temat sytuacji w kraju z szefem GIS i usłyszał od niego, że w okresie połowa - koniec września do połowy października jest spodziewany wzrost liczby zakażeń ze względu na powroty z wakacji, powroty do pracy i do szkół. "To były procesy, które były nieuchronne, dlatego że faktem jest to, że pandemia koronawirusa jest" - powiedział.

Prezydent ocenił, że "nam udało się stosunkowo bardzo nad tą pandemią zapanować". Według niego "nie było ani jednej sytuacji jakiegoś dużego kryzysu, nigdy w Polsce nie brakło łóżka w szpitalu i nikomu nigdy nie brakło respiratora, a ludzie generalnie przechodzą koronawirusa stosunkowo łagodnie". Podkreślił, że należy być wyjątkowo ostrożnym w przypadku osób starszych i mających choroby współistniejące.

"Natomiast jest wzrost zachorowań, ale cały czas panujemy nad tą pandemią, nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia wybuchem, jest wzrost, który był przewidywany i prawdopodobnie możemy się spodziewać, że do połowy października mogą być jeszcze wzrosty, tak mnie informowano, a spodziewamy się od połowy października wypłaszczenia" - oznajmił prezydent.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1 587 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Pobity tym samym został dobowy rekord – 1136 zakażonych, który padł dzień wcześniej. Wysoką liczbę dobowych nowych przypadków notowano też kolejno 19 września – 1 002, 23 września – 974 i 20 września 910. Wyniki te przekroczyły najwyższy rezultat od początku epidemii, który padł 21 sierpnia – 903.

Jeśli chodzi o statystkę dziennej liczby zgonów, to w piątek zanotowano ich 23, czyli o 17 mniej niż wyniósł dobowy rekord z 24 kwietnia. Jest to czwarty najgorszy dzień pod względem liczby zgonów we wrześniu, bo 15 września było ich 24, 23 września – 28, a 25 września – 25.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił w piątkowej rozmowie z PAP, że wzrost nowych przypadków COVID-19 wynika z aktywności i z niestosowania się do zasad sanitarnych.

Z kolei wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział PAP, że jego zdaniem do zwiększonego przyrostu zakażenia koronawirusem przyczyniają się weekendowe spotkania towarzyskie, w trakcie których zapomina się o obostrzeniach: zakładaniu maseczek, myciu rąk i zachowaniu dystansu. (PAP)

autorki: Wiktoria Nicałek, Marzena Kozłowska

wni/ mzk/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję