Reklama

Lato łódzkiej Caritas

Akcja letnia Caritas Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła się już 24 czerwca, gdy o godz. 9.00 pierwsza grupa dzieci i młodzieży wyjechała na katolickie kolonie w Kolumnie.

Niedziela łódzka 31/2006

Był to pierwszy z dziesięciu przygotowanych turnusów kolonijnych. Łącznie w ramach akcji letniej w ośrodkach w Kolumnie, Drzewocinach, Rochnie i Poświętnem wypoczywać będzie 830 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat. W grupie uczestników wypoczynku letniego znalazły się zarówno dzieci z łódzkich rodzin, Domów Dziecka, świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas, a także dzieci i młodzież polonijna z Litwy i Ukrainy.
Tegoroczny program kolonii Caritas Archidiecezji Łódzkiej realizowany jest pod hasłem: Grajmy w zielone! Dzieci i młodzież przez zabawę i zajęcia artystyczne poznają podstawowe zagadnienia z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony przyrody.
Nie brakuje również dyskotek i ognisk oraz wycieczek, a z uwagi na katolicki charakter kolonii, dzieci zapraszane są do wspólnej modlitwy i udziału w Mszy św.
Zorganizowanie letniego wypoczynku dla tak dużej grupy dzieci i młodzieży, w dużej części pochodzących z rodzin ubogich, wielodzietnych, dysfunkcyjnych lub dotkniętych problemem bezrobocia, nie byłoby możliwe, gdyby nie blisko 100-osobowa grupa wykwalifikowanych wolontariuszy, pełniących obowiązki kadry wychowawczo-opiekuńczej.
Łódzka Caritas nie zapomniała też o dzieciach pozostających na wakacje w Łodzi. Ich rodziców nie stać nawet na minimalne pokrycie kosztów wyjazdu kolonijnego. W świetlicach organizuje dla nich m.in. zajęcia otwarte o charakterze twórczo-plastycznym Tęcza nad Łodzią. Zajęcia adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży będących wychowankami świetlic Caritas w trakcie roku szkolnego. Dzieciaki miały do wyboru dwa miejsca i dwa terminy zajęć. W świetlicy przy ul. Gdańskiej 111 zajęcia otwarte prowadzone są w lipcu, natomiast świetlicy przy ul. Piotrkowskiej 85 - w sierpniu.
Na dwumiesięczny program zajęć składają się 42 spotkania, organizowane codziennie w ramach wakacyjnych zajęć otwartych, rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży. Każdy dzień zajęć otwartych przebiega pod określonym tematem - hasłem dnia. Wokół tego zagadnienia poprowadzone są zajęcia twórczo-plastyczne, jak i konkursy grupowe lub indywidualne. W zależności od pogody, dwa razy w tygodniu organizowane są wyjazdy poza miasto, w okolice Łodzi.
Zajęcia otwarte prowadzi wykwalifikowana kadra. Równocześnie w pracy opiekuńczej wspierają ją wolontariusze. Zajęcia prowadzone są codziennie w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10.00-15.00.
Na Bałutach przy ul. Rybnej 13, w godzinach 16.00-20.00, działa Klub Dzieci i Młodzieży Caritas Archidecezji Łódzkiej. Oferuje on dzieciom zajęcia plastyczne, teatralne, sportowe, turystyczne, będące alternatywą do spędzania wakacji na bałuckich ulicach.
Organizację akcji letniej Caritas wspierają: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Wydział Sportu Urzędu miasta Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Kancelaria Senatu RP, Caritas Polska oraz firma Indesit, która na potrzeby dzieci przebywających w ośrodku w Kolumnie przekazała pralkę oraz zapas proszku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup ustanowił Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

2020-09-27 15:34

[ TEMATY ]

kolegiata

Głogów

Karolina Krasowska

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty.

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie rozpoczął Różaniec i czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi. Mszę św. hejnałem Głogowa rozpoczęli sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Następnie odbyło się procesyjne przejście przez kościół w oprawie mszy De Angelis w wykonaniu chóru Magnificat. 

Zobacz zdjęcia: 900-lecie Kapituły Kolegiackiej w Głogowie

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński.

Posłuchaj homilii bp. Tadeusza Lityńskiego : https://www.niedziela.pl/artykul/58768/Homilia-bp-Tadeusza-Litynskiego-z-okazji

Dekret biskupa o ustanowieniu głogowskiej Kapituły Kolegiackiej odczytał w czasie Mszy św. ks. kan. Stanisław Brasse, dziekan dekanatu Głogów św. Mikołaja. 

W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i władz samorządowych, księża, Cisi Pracownicy Krzyza, harcerze, chór kolegiacki oraz sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. 


CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję