Reklama

Kaplica Jezusa Miłosiernego

Kaplica Miłosierdzia Bożego w kościele św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej powstała i została poświęcona przez bp. Adama Śmigielskiego SDB na długo przed konsekracją kościoła. Miała być i jest wizytówką i najważniejszym miejscem w świątyni. To właśnie tutaj znajduje się Najświętszy Sakrament, tutaj najwięcej osób przychodzi na cichą modlitwą i adorację po liturgii.

Kaplica została zaprojektowana i wykonana przez znanego artystę prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej ASP. Niemal każdy przedmiot, figura czy kąt ma swoje znaczenie i komponuje się w symboliczną całość. W centralnym punkcie kaplicy znajduje się figura Chrystusa Miłosiernego. Chrystus nie jest namalowany na obrazie, jak to się zazwyczaj przedstawia, ale jest ukazany w rzeźbie odlanej w brązie. Figura ma ponad 2 metry wysokości. I rzeczywiście góruje nad całą kaplicą. Wokół niej rozchodzą się promieniście gwiazdy. Z kolei posadzka ułożona jest z marmuru w kształcie rozchodzących się 3 promieni od strony ołtarza. „Rozchodzące się promienie z serca Chrystusa Miłosiernego - przedłużone w posadzce kaplicy w kolorach białym, różowym i ciemnozielonym mają wyobrażać, że Chrystus swoją miłością ogarnia wszystkich ludzi modlących się w kaplicy” - wyjaśnia ks. kan. Antoni Idasiak.
Tabernakulum ma podwójne zamykanie. „Pierwsze, zewnętrzne zrobione jest w kształcie serca. Serce symbolizuje bezgraniczną miłość Chrystusa do człowieka.
Przypomina, że Chrystus okazuje miłość - zwłaszcza w Eucharystii, kiedy możemy go przyjmować w Komunii św. Na drugim zamykaniu jest umieszczony Baranek, który jest symbolem Chrystusa i jego ofiarnej śmierci, bo przecież Chrystus oddał za nas wszystkich swoje życie, abyśmy mieli życie wieczne. O ofierze Chrystusa przypomina także światło lampki wiecznej nad tabernakulum, które jest zrobione w kształcie kropli krwi” - opowiada Ksiądz Proboszcz. Po lewej i prawej stronie tabernakulum w przeszklonych skrytkach znajdują się relikwie. Po lewej relikwie św. Rafała Kalinowskiego, a po prawej św. Siostry Faustyny. Nad nimi zawisły obrazy św. Rity i św. Faustyny.
W kaplicy nie mogło zabraknąć ołtarza i ambonki oraz procesyjnego krzyża sprowadzonego z Włoch. To tutaj odprawiane są Msze św. z różnych okazji. Między innymi w czwartą niedzielę miesiąca swoją Mszę św. mają głuchoniemi z Zagłębia, w każdy pierwszy czwartek miesiąca i w każdy piątek po wieczornej Eucharystii odbywają się adoracje. Tutaj po każdej Mszy św. przychodzą ludzie na modlitwę.
Pod mensą ołtarzową znajduje się antepedium. Umieszczony jest tam - odlany z brązu - pelikan. „Od średniowiecza podawana jest legenda, że ptak ten w chwilach głodu żywi swoje potomstwo własną krwią, aż do swojej śmierci. Dlatego stał się symbolem miłości macierzyńskiej i ojcowskiej, szczególnie jednak ofiarnej śmierci Chrystusa. Z tego powodu umieściliśmy go przy ołtarzu” - tłumaczy ks. Antoni Idasiak.
Po prawej stronie kaplicy, na półce ponad głowami wiernych, zamontowana jest figurka św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Figura jest wykonana z drzewa lipowego i prawdopodobnie pochodzi z końca XIX wieku. Została ofiarowana przez jednego z parafian.
Ścianę kaplicy zdobi sześć witraży, które przedstawiają hołd Chrystusowi składany przez różne stany. Rozpoczynając od ołtarza: pierwszy witraż przedstawia hołd dzieci Caritas, drugi - duchowieństwa, trzeci - rodzin, czwarty - rolników, piąty - robotników, szósty - ludzi nauki, inteligencji. Witraże zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj, a wykonała Firma Bogusława Szczekana z Krakowa. Witraże mają fundatorów, których nazwiska są umieszczone w lewym, dolnym rogu okna. Są wykonane techniką tradycyjną - malowane na szkle, wypalane i połączone ołowiem.
Kaplica Jezusa Miłosiernego prezentuje się bardzo okazale. Jest miejscem skupienia i modlitwy. I to od niej należy rozpocząć duchową wędrówkę rozpoznawania religijnych symboli i znaków, których w całym kościele nie brakuje, a które odzwierciedlają bogactwo naszej wiary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję