Reklama

Świat

Tokio: Dyrektor Instytutu Polskiego o inicjatywach związanych z polskimi duchownymi w Japonii

Historia relacji polsko-japońskich to także historia duchownych, którzy je współtworzyli i wciąż współtworzą. O polskich duchownych w Japonii, ich roili w budowaniu dialogu między oboma Państwami i działaniach Instytutu Polskiego w Tokio, który promuje Polskę na płaszczyźnie kulturalnej w Japonii - opowiedziała dziennikarzom Maria Żurawska, dyrektor placówki na dzień przed wizytą papieża Franciszka do Japonii.

[ TEMATY ]

Japonia

Franciszek w Japonii

SANCHAI/AdobeStock

- W 2019 roku Instytut Polski w Tokio zorganizował wystawę poświęconą pamięci św. Maksymiliana Kolbe, której autorem jest Jan Hajduga, Rycerz Niepokalanej - przypomniała dyrektor Instytutu Polskiego w stolicy Japonii. Wystawa zorganizowana została dla uczczenia 125. rocznicy urodzin św. Maksymiliana Kolbe oraz 90. rocznicy jego wyjazdu na misję do Japonii. - Wystawa została zaadoptowana i przetłumaczona na język japoński, wystawiona w Nagasaki, w kościele Hongochi, siedzibie franciszkanów. Obecnie wędruje po Japonii - dodała dyrektor Żukowska.

W społeczeństwie japońskim, zwłaszcza wśród katolików silna jest pamięć o historii. W relacjach polsko-japońskich więcej jest duchownych, którzy odegrali ważną rolę. Polacy są też wśród pierwszych męczenników, którzy w Japonii ponieśli śmierć za wiarę. - Wojciech Męciński, jezuita który przybył tu razem z portugalskimi duchownymi w XVII wieku, jest niezwykle dobrze znany. Najbardziej historia ta jest znana w samej Nagasaki. - tłumaczyła Żurawska.

Reklama

Przez wiele lat to właśnie miasto położone na południowym krańcu Japonii było bramą do tego kraju. - W ogóle, w Nagasaki Polska jest bardzo rozpoznawana przez, właśnie przez pryzmat polskiego duchowieństwa, nie tylko w kontekście religijnym. Franciszkanie, którzy przyjechali w 1930 roku do Japonii, św. Maksymilian Kolbe i brat Zenon Żebrowski, założyli tu zakon franciszkanów. Prowadzili działalność nie tylko duchowną, ale także społeczną. Japończycy bardzo dobrze pamiętają, że po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki wiele dzieci osieroconych znalazło schronienie właśnie w założonym przez Polaków zakonie Franciszkanów - dodaje.

Również czasy najnowsze to znaczna rola duchownych w budowaniu relacji między obu krajami.

- W 2018 roku Tomei Ozaki OFM, zwany w Japonii bratem Tomaszem, odznaczony został Bene Merito w 2018 roku, z rąk ówczesnego wiceministra MSZ Jana Dziedziczaka. Brat Tomasz otrzymał to odznaczenie za krzewienie wiedzy i umacnianie więzów z Polską poprzez swoją działalność - przypomniała dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.

Reklama

Ojciec Tomei Ozaki to Franciszkanin, który wstąpił na drogę zakonną pod wpływem fascynacji postacią św. Maksymiliana Kolbe. Ozaki przeżył wybuch bomby atomowej i zafascynował się postawą, świętego o. Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. - Dla o. Ozaki było to niesamowite, bowiem on, jak sam opowiada, miał kolegę, który wiecznie mu dokuczał. I kiedy zobaczył tego człowieka dotkniętego skutkami wybuchu bomby nie był mu w stanie pomóc - tłumaczyła Żurawska. Po czasie, kiedy o. Ozaki poznał postać o. Kolbego zafascynowała go postawa i umiejętność oddania życia za drugiego człowieka. Dzięki temu wstąpił do zakonu. Brat Tomasz został wyróżniony odznaką Bene Merito za wieloletnią popularyzację sylwetki św. Maksymiliana Kolbe w Japonii.

Instytut Polski w Tokio był także organizatorem sympozjum o Janie Pawle II w 2016 roku. W 2018 roku organizował sympozjum poświęcone misjonarzom polskim a także projekcję animowanego filmu o bracie Zenonie Żebrowskim.

2019-11-23 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w listopadzie Franciszek odwiedzi Tajlandię i Japonię

[ TEMATY ]

Japonia

papież Franciszek

pl.wikipedia.org

W dniach 19-26 listopada Franciszek odbędzie swą siódmą w tym roku a 32. od początku pontyfikatu podróż zagraniczną – tym razem do Tajlandii i Japonii. Będzie to zarazem jego ósma wyprawa do Azji i druga, podczas której przeleci nad przestrzenią powietrzną komunistycznych Chin. Po raz pierwszy doszło do tego w połowie sierpnia 2014, gdy Ojciec Święty odwiedził Koreę Południową.

Według dotychczasowych, wstępnych ustaleń papieska pielgrzymka apostolska obejmie stolicę Tajlandii – Bangkok oraz Tokio, Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, nie można jednak wykluczyć, że do programu wizyty dojdą też inne jeszcze miasta.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję