Reklama

Polska

Ks. Kopiczko: w katechezie specjalnej chodzi o pokazanie kochającego Boga

W katechezie specjalnej chodzi przede wszystkim o pokazanie Boga, który kocha każdego człowieka i jest o niego zatroskany - powiedział ks. dr Tomasz Kopiczko, doktor teologii, wykładowca katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L’Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

katecheza

eleonora_os/fotolia.com

Ks. dr. Kopiczko stwierdził, że ciężko powiedzieć ilu katechetów specjalnych posługuje w Polsce. - Należy raczej podkreślić zaangażowanie i poświęcenie katechetów pracujących w przestrzeni katechezy specjalnej. Wymaga to od nich niezwykłej wrażliwości oraz kompetencji pedagogicznych i komunikacyjnych – zauważył.

Celem ich posługi jest pomoc w doprowadzeniu do „wejścia w dialog z Chrystusem”. - Największym wyzwaniem wydaje się być nawiązanie skutecznej współpracy z rodziną, a także środowiskiem parafialnym. Chodzi o stworzenie takich warunków i takiej wspólnoty, w której nikt nie będzie czuł się marginalizowany – tłumaczy kapłan, dodając, że chodzi także o przywrócenie poczucia pełnej godności i szacunku dla tych osób.

Reklama

Posługa katechetów specjalnych wymaga dostosowania się do różnych odbiorców m.in. osób z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną, niesłyszących, słabo słyszących, niewidomych. - Cały proces wychowywania w wierze ma prowadzić do stworzenia właściwej atmosfery wzajemnej miłości, pokoju, serdeczności i współdziałania. Mówiąc innymi słowami chodzi o to, aby wszyscy doświadczali poczucia miłości i sami byli zdolni do kochania – stwierdził duchowny, podkreślając, że każde doświadczenie religijne ma dawać odbiorcy radość.

Do osiągnięć katechezy specjalnej w Polsce można zaliczyć fakt, że w „Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” (od 2001) tematyce tej poświęcono osobny rozdział. Organizowane są także liczne sympozja, konferencje naukowe, powstają indywidualne programy katechetyczne. W strukturach wydziałów teologicznych, które kształcą przyszłych katechetów, są obecne przedmioty z zakresu katechetyki i pedagogiki specjalnej.

- Pojawia się wiele pozytywnych impulsów chociażby zaangażowanie wspólnot w pomoc uczniom i rodzicom (np. Arka); czy wypowiedź Komisji Wychowania KEP na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – podkreślił ks. dr Kopiczko, dodając, że świadczy to o coraz większej świadomości wspólnoty Kościoła w tej tematyce.

Reklama

Zdaniem duchownego, katecheza specjalna powinna opierać się na wytycznych teologii oraz osiągnięciach pedagogiki specjalnej. - Za szczególne wyzwanie na najbliższy czas można uznać wsparcie wspólnot parafialnych przygotowujących osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności do sakramentów – stwierdził.

Ks. dr Kopiczko podkreślił, że osoby, z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną lub mające inne ograniczenia uważane są „za wyjątkowo umiłowane przez Chrystusa”. - Dokumenty Kościoła podkreślają prawdę o miłości Ojca do tych najsłabszych dzieci. Każdy niezależnie od ograniczeń i stanu zdrowia jest zdolny do wzrostu w świętości – uznał kapłan. Zaakcentował również, że „w katechezie specjalnej chodzi przede wszystkim o pokazanie Boga, który kocha każdego człowieka i jest o niego zatroskany”.

Do zadań katechezy specjalnej należy nie tylko troska o katechizowanych, ale także pomoc ich rodzinie, tworzenie warunków niezbędnych do poczucia bezpieczeństwa oraz wspieranie komunikacji w różnych nietypowych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.

Ogólnopolską Konferencję Katechetów Specjalnych rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

W ramach inicjatywy w sobotę rano odprawiono Eucharystię pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Czy kościół jest miejscem przyjaznym….. sensorycznie” mgr Ewy Kucharskiej, a także warsztaty „Komunikacja to nie tylko mowa”, „Papieroplastyka”, „Elementy terapii behawioralnej w pracy katechety”.

Następnego dnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji L’Arche Wspólnoty Poznańskiej i Warszawskiej oraz Msza św. pod przewodnictwem ks. Pawła Sobstyla.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: konferencjaoligo@gmail.com

2019-11-23 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pielgrzymka do mamy” - osoby niepełnosprawne przeszły ulicami Bydgoszczy do katedry

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Archiwum

„Pielgrzymka do mamy” - pod takim hasłem osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz przyjaciele, przeszli dzisiaj ulicami Bydgoszczy z Sanktuarium Nowych Męczenników do katedry. Wydarzenie wpisało się w trwający w grodzie nad Brdą Tydzień Ewangelizacji.

Ks. Janusz Tomczak, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych, podkreślił, że pielgrzymi ewangelizują innych swoją miłością i cierpliwością. - Pokazują nam, że z radością idą przez całe miasto. Chcą powiedzieć światu, że pomimo swoich kłopotów i ograniczeń, mogą przeżywać szczęście, niosąc je innym. Dzisiaj obchodzimy Dzień Matki. Matka Boża jest dla niepełnosprawnych również uosobieniem własnej matki. Tej matki, która często poświęciła wszystko dla nich - powiedział kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję