Reklama

Europa

Szwajcaria: ok. 2,9 mln. katolików

Według aktualnych statystyk Kościół katolicki w Szwajcarii liczy ok. 2,9 mln wiernych, jest więc największą wspólnotą religijną kraju mającym ponad 8,5 mln. mieszkańców. Mimo niewielkiego spadku w ostatnim okresie liczba katolików jest „historycznie wysoka”, również dzięki ludności napływowej, czytamy w prezentacji najnowszej statystyki kościelnej, opublikowanej przez Szwajcarski Instytut Duszpastersko-Socjologiczny (SPI) na jego stronie internetowej. Według tych danych 38 proc. żyjących w Szwajcarii katolików powyżej 15 roku życia stanowią migranci.

[ TEMATY ]

Szwajcaria

stock.adobe.com

W 2018 zarejestrowano 25.366 wystąpień z Kościoła w Szwajcarii – o jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim. "Powodem były przede wszystkim często powtarzane informacje o wykorzystywaniu seksualnym i jego tuszowaniu w całym Kościele”, stwierdza raport SPI. W tym samym czasie do Kościoła wstąpiło 1 121 osób.

Reklama

Według SPI powody wystąpień z Kościoła są różne. Wśród najważniejszych jest brak wiary lub jej utrata, oficjalne stanowiska wspólnot religijnych oraz „inne” przyczyny. Widoczne są przy tym różnice wiekowe: „podczas gdy młodsi ludzie podają, że nie wierzą, lub utracili wiarę, osoby w wieku 40-75 lat utrzymują, że ich wystąpienie z Kościoła było wyrazem niezadowolenia z powodu oficjalnych stanowisk zajmowanych przez ich wspólnotę religijną”.

Ogólnie SPI stwierdza w Szwajcarii „coraz większą kruchość więzów z Kościołem”, co się wyraża m.in. systematycznie zmniejszającej się od lat liczbie chrztów i ślubów kościelnych. Na przykład od 2013 liczba związków małżeńskich zawartych w kościele zmniejszyła się o ok. jedną piątą i wynosi obecnie 3 200 rocznie.

Instytut wyciąga z tego wniosek, że małżeństwa kościelne mają coraz mniejsze znaczenie dla katolików. Dotyczy to także chrztu dzieci i ma wpływ na ich przyszłość. „Jeśli rodzice katoliccy nie ochrzczą swego dziecka, wówczas już jest zakończone jego członkostwo w Kościele zanim się mogło zacząć”, uważa SPI. Z danych Instytutu wynika, że od 2013 liczba chrztów zmniejszyła się o jedenaście procent. W 2018 roku w Kościele katolickim Szwajcarii ochrzczono 18.568 osób.

2019-11-26 15:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze św. z udziałem wiernych w Szwajcarii będą wznowione

[ TEMATY ]

Szwajcaria

Adobe.Stock.pl

Rada Federalna Szwajcarii (Bundesrat) zezwoliła na sprawowanie Mszy św. i nabożeństw z udziałem wiernych. Dotyczy to tylko celebracji liturgicznych. Każda parafia i misja obcojęzyczna musi posiadać opracowany plan prewencyjny, gwarantujący ochronę wiernych przed zarażeniem (tzw. Schutzkonzept) – poinformował dyrektor Polskiej Misji Katolickiej dla kantonów Zurych i Glarus ks. Artur Cząstkiewicz.

Dodał, że opracował już taki plan na podstawie wytycznych Episkopatu Szwajcarii, a teraz oczekuje na jego zatwierdzenie.

CZYTAJ DALEJ

Stefania Łącka przyjmowała cierpienie dnia codziennego aż do utraty życia

2021-12-06 12:41

[ TEMATY ]

Stefania Łącka

Archiwum Urzędu Postulatorskiego

Stefania Łącka, obraz namalowany ze zdjęcia wykonanego po powrocie z obozu

Stefania Łącka, obraz namalowany ze zdjęcia wykonanego po powrocie z obozu

Modlitwa, świadectwo wiary, zaangażowanie społeczne, pomaganie innym zarówno w spokojnej codzienności przedwojennego życia jak i w skrajnych warunkach obozu koncentracyjnego, gotowość śmierci za drugą osobę – takie było życie Stefanii Łąckiej, harcerki, dziennikarki katolickiej, więźniarki Auschwitz.

Ze spokojem przyjęła zawód miłosny i to, że dostarczone jej z trudem lekarstwo, które mogło ocalić życie – ktoś ukradł. Zmarła tuż po wojnie w wieku 33 lat z powodu wyniszczenia organizmu. O historii tej młodej kobiety, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w diecezji tarnowskiej oraz o jej przesłaniu dla nas, współczesnych chrześcijan, mówi w rozmowie z KAI postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. prof. Stanisław Sojka.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Okno Życia

2021-12-07 06:25

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w Lublinie zainauguruje działalność Okno Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję