Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni, które zmieniły Polskę. Konferencja w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

„«Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu» – rola pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w budowaniu tożsamości narodowej” – pod takim hasłem 27 listopada w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie odbyła się konferencja upamiętniająca 40. rocznicę tego wydarzenia. Konferencję zorganizowały Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie i Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

– W 1979 r. Polska, Europa i świat odrodziły się, i to jest najważniejsza rola pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny – powiedział, otwierając konferencję, dr Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy.

Część wykładową prelekcją pt.: „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II filarem polskiej wolności” rozpoczął dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. W swoim wystąpieniu omówił znaczenie pielgrzymki dla Europy Wschodniej i przytaczał najważniejsze fragmenty przemówień Jana Pawła II z tego historycznego wydarzenia. – Najbardziej poruszył mnie zupełnie nowy sposób opowiedzenia historii Polski, począwszy od zdania z homilii na placu Zwycięstwa: „Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty (...) bez Chrystusa”. A w szkole uczono nas przecież, że tysiącletnie dzieje Polski to nieustanny marsz z feudalizmu do socjalizmu i komunizmu – powiedział dr Sznajder. – Kluczem do zrozumienia przesłania papieskiego jest słowo „dziedzictwo” rozumiane jako 1000-letnia historia i duchowe treści nagromadzone przez pokolenia, które nie są obciążeniem, ale czymś, co trzeba zachować, pomnożyć i przekazać dalej – dodał prelegent. Dr Sznajder przedstawił również, jak pierwszą pielgrzymkę Papieża do ojczyzny relacjonowała zagraniczna prasa i jak podsumowali ją historycy. – Ta wizyta legła u podstaw przemian, które zaczęły się w 1980 r. – podkreślił.

Dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska, prof. KUL, zaprezentowała temat: „Przemówienia Jana Pawła II wkładem w kształt współczesnego języka polskiego”. Ks. dr hab. Marian Duda wygłosił wykład pt.: „Pielgrzymka niosąca nadzieję”, a ks. dr hab. Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Warszawie, mówił o programie wychowawczym Papieża Polaka.

Konferencję prowadziła Dorota Kawka, metodyk historii w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Częstochowie. Jako uczennica VII klasy szkoły podstawowej była świadkiem wizyty Papieża na Jasnej Górze. – Uczestniczyłam we Mszy św. na placu przed Szczytem. Stałam po lewej stronie. Doskonale pamiętam to miejsce i przejazd Papieża przez Aleje Najświętszej Maryi Panny. Nie było wtedy żadnych barierek, tylko liny porozciągane między drzewami. Można było podejść blisko samochodu, w którym jechał Papież – wspominała w rozmowie z „Niedzielą”.

Reklama

W drugiej części odbywały się warsztaty dla nauczycieli historii, języka polskiego, wychowawców i katechetów. Te ostatnie poprowadził ks. dr Mariusz Sztaba. – W 1979 r. miałem 9 lat, więc pamiętam tylko euforię. Kiedy jednak wracam do słów Papieża, widzę, że była to bardzo przemyślana pielgrzymka. Jan Paweł II wygłosił niezwykłe przemówienia, które po 40 latach wcale się nie zestarzały. Na tym polega wyjątkowość Wojtyły i Ewangelii, która jest wyzwaniem dla kolejnych pokoleń – powiedział „Niedzieli” ks. dr Sztaba. Jak dodał, odczytywanie znaczenia pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski to powrót do źródeł. – Jan Paweł II zaprezentował teologię narodu polskiego. Pokazał, że ten naród ma korzenie i jest chrześcijański. Mówił również o chrzcie i bierzmowaniu Polski. To niesamowite słowa i wydarzenia, do których trzeba wracać, żeby dzisiaj odnaleźć się na nowo jako Polak i chrześcijanin – zaznaczył ks. dr Sztaba.

Warsztaty prowadzili również: Krzysztof Kasprzyk – filmowiec i dokumentalista historii Częstochowy, prof. Adam Regiewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Michalina Jankowska – dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie.

Honorowy patronat nad konferencją objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

2019-11-27 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szorstkie siano wieczności

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 69

[ TEMATY ]

historia

Muzeum Narodowe w Warszawie

Józef Brandt, Kulig Jana III Sobieskiego i Marysieńki (olej, 1897 r.)

Józef Brandt, Kulig Jana III Sobieskiego i Marysieńki (olej, 1897 r.)

Gdy jesteś katolikiem, w żadnych tarapatach nie możesz upadać na duchu i oddawać się fatalistycznym rozważaniom.

Wigilia oznacza radość, oczekiwanie na cud, czuwanie, aż pojawi się na świecie dobro.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję