Reklama

Puławy

W ubogim dostrzec Chrystusa

2019-12-02 08:24

Agnieszka Marek

Agnieszka Marek

Powstaniec, malarz, ojciec ubogich, święty. Tak, w dużym uproszczeniu, kształtowała się życiowa droga Adama Chmielowskiego.

Związki Brata Alberta z Puławami sięgają pierwszego etapu, gdy jako student Instytutu Politechnicznego Rolnictwa i Leśnictwa, właśnie z ziemi puławskiej wyruszył na powstanie styczniowe, aby bronić wolności Ojczyzny. Te wydarzenia stały się jedną z przesłanek, dla których 20 lat temu członkowie Rady Miasta wystąpili z wnioskiem o nadanie Puławom patrona św. Brata Alberta. Jawił się on wówczas jako osoba godna naśladowania, gdyż postawą wskazywał jak przekraczać samego siebie, dążył do całkowitej bezinteresowności, przebaczenia i pojednania, do realizacji chrześcijańskich ideałów. Mimo, że od obrad „okrągłego stołu” minęło wtedy 10 lat, Puławy były pierwszym miastem w historii Polski, któremu nadano świętego patrona na wniosek świeckiej władzy samorządowej. Z pomocą abp. Józefa Życińskiego załatwione zostały wszystkie formalności w Watykanie i 13 listopada 1999 r. św. Albert Chmielowski został ogłoszony patronem Puław.

Reklama

Na pamiątkę tych wydarzeń oraz 30. rocznicy kanonizacji św. Alberta, w Puławach odbyły się uroczystości ku czci patrona. W niedzielę, 17 listopada, proboszcz ks. Paweł Kuzioła przywitał zgromadzonych na Eucharystii w kościele pw. św. Brata Alberta: kapłanów, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, poczty sztandarowe reprezentujące liczne organizacje i szkoły z terenu miasta oraz parafian i gości. Mszy św. przewodniczył ks. Aleksander Zeń, który w homilii przypomniał życiorys świętego oraz oczekiwanie Polaków najpierw na jego beatyfikację w 1983 r. w Krakowie, a potem na kanonizację 12 listopada 1989 r. w Rzymie. Ponieważ ks. Zeń był uczestnikiem obu tych uroczystości i jako wieloletni proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta doskonale zna jego duchowość, a także wielokrotnie sam doświadczył jego wstawiennictwa, nie miał wątpliwości, że święty będzie odpowiednim patronem dla miasta. - Adam Chmielowski poświęcił swoje życie służbie wszystkim potrzebującym. Wszystkim bez wyjątku, niezależnie od ich kondycji fizycznej i psychicznej oraz przyczyny ich ubóstwa. Pomagając bezdomnym, żebrakom czy pijakom narażał się na oskarżenia, że jego przytuliska przynoszą społeczeństwu więcej szkody niż pożytku, bo są siedliskiem próżniaków. On jednak odpowiadał na te oskarżenia „milczeniem jeśli chodzi o słowa i czynami jeśli chodzi o miłosierdzie”. Jego siłą był Bóg i miłość do każdego człowieka, w którym zawsze widział Chrystusa - podkreślał kapłan.

Po Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Brata Alberta. Odbył się także koncert zespołu wokalnego pod kierownictwem Michała Matrasa. Zgromadzeni obejrzeli film pt. „Adam Chmielowski. 7 obrazów z życia”. Uroczystościom towarzyszył „Piknik Albertyński” połączony z kwestą na rzecz Schroniska im. św. Brata Alberta w Puławach. W jego przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowali się członkowie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Stowarzyszenie „Rodzina”.

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: potrzebne wychowanie do zaangażowania obywatelskiego

2019-12-09 16:34

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan (KAI)

„Dziękuję za waszą wrażliwość na najmniejszych braci i siostry. Niech Bóg wynagrodzi wasze hojne zaangażowanie i oświeca was zawsze na drodze umacniania braterstwa” – te słowa papież skierował do dobroczyńców organizacji A Chance in Life (Życiowa szansa).

Grzegorz Gałązka

Wspiera ona liczne inicjatywy edukacyjne, z których skorzystało do tej pory tysiące dzieci we Włoszech, Boliwii, Kolumbii, Gwatemali oraz w Peru. Franciszek zaznaczył, że dają one dzieciom i młodzieży przeżywającym różne trudności realną możliwość ich przezwyciężenia oraz zrealizowania planu, jaki Bóg ma wobec ich życia.

Pierwszą inicjatywą, którą podjął założyciel organizacji ks. John Patrick Carroll-Abbing, było stworzenie tzw. Miasta Dzieci. Chodziło o wsparcie dla dzieci osieroconych po II wojnie światowej. Dzieło więc ma długą tradycję zaangażowania w służbie najmłodszym żyjącym w warunkach biedy i niedostatku. Wypracowało swoją oryginalną metodologię pracy wychowawczej, ale otwiera się także na nowe wyzwania edukacyjne. Inspiruje się m.in. zaleceniami wyrażonymi w encyklice „Laudato sì”, która proponuje ekologię integralną jako cel w rozwoju ludzkości oraz stworzenia.

„Najważniejsze jest wychowywanie młodych pokoleń do odpowiedzialnej i twórczej aktywności obywatelskiej, która stawia w centrum osobę i jednocześnie troskę o środowisko. Również innowacje technologiczne powinny być nakierowane na te cele – podkreślił papież. - To właśnie młode pokolenia, jeśli mają właściwe nastawienie są tymi, które mogą je zrealizować, ponieważ przyszły na świat oraz wzrastały w aktualnym kontekście rozwoju technologicznego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem