Reklama

Niedziela Lubelska

Wąwolnica

Ku lepszej przyszłości

Paweł Wysoki

Z takim patronem musicie dawać z siebie więcej niż inni: bardziej kochać, mieć mocną nadzieję i z jeszcze większą gorliwością podejmować zadnia, które Bóg przed wami stawia. Miejcie ambicję wychowywać „nowych ludzi plemię” - apelował abp Stanisław Budzik do społeczności Szkoły Podstawowej w Wąwolnicy.

Szkoła, odwołująca się do tradycji oświatowych sprzed pięciu wieków, otrzymała imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczyste nadanie imienia oraz Msza św. z poświęceniem sztandaru odbyły się 10 listopada. Wśród gości historycznego wydarzenia znaleźli się przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, samorządowych i oświatowych, m.in. abp Stanisław Budzik, Stanisław Gogacz, Lech Sprawka z żoną Ewą Dumkiwicz-Sprawką, Marcin Łaguna, księża inf. Jan Pęzioł i Jerzy Ważny, Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, członkowie kół przyjaciół Prymasa Tysiąclecia oraz delegacje szkół prymasowskich.

- Nasz patron kard. Stefan Wyszyński zapisał się w historii jako wielki kapłan i Polak. W jego życiorysie jest wiele wątków związanych z Wąwolnicą - mówiła Izabela Stelmach, dyrektor szkoły. - Prymas zostawił po sobie wielką spuściznę co do kierunku wychowania dzieci i młodzieży. Jego wezwania do szanowania drugiego człowieka i posłuszeństwa przykazaniu miłości jest wciąż aktualne. Powołując kard. Stefana Wyszyńskiego na patrona naszej szkoły umożliwiamy uczniom oraz całej społeczności utrwalanie takich ideałów, jak: dobro, prawda, miłość i sprawiedliwość, którym on poświęcił całe życie - podkreślała.

Reklama

Podczas uroczystości na ręce młodzieży szkolnej został przekazany ufundowany przez rodziców i darczyńców sztandar, na którym znajduje się wizerunek patrona. - Przekazuję w wasze ręce symbol tradycji. Czcijcie go, dbajcie o niego i strzeżcie jego honoru. Niech będzie symbolem godności i powinności uczniowskiej; niech zawsze wasze zachowanie i praca będą godne patrona szkoły. Niech prowadzi was ku lepszej przyszłości - mówiła do uczniów Pani Dyrektor. Następnie wójt Marcin Łaguna odczytał okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, którego myślą przewodnią było przybliżenie życia i wartości, jakimi kierował się Prymas Tysiąclecia.

W pasterskim słowie, skierowanym do społeczności Wąwolnicy, a szczególnie do uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej, abp Stanisław Budzik wskazał na miłość kard. Wyszyńskiego do Chrystusa, Kościoła i Ojczyzny. - Społeczność szkolna, przyjmując imię wielkiego człowieka, bierze na siebie odpowiedzialność wychowania zgodnego z jego nauką - podkreślał. Przywołując postać Prymasa, Metropolita przypomniał, że w jego sercu płonęła wielka miłość, na miarę wielkiej odpowiedzialności. Ukazał powojennego biskupa lubelskiego jako przywódcę narodu w ciężkich czasach i męża stanu, który umiłował swoją Ojczyznę ponad wszelkie ziemskie dobro. - Mimo upływu czasu postać kard. Wyszyńskiego nie ulega zapomnieniu, ale promieniuje jeszcze większym blaskiem, niezwykłym, bo blaskiem świętości - mówił abp Budzik. Przypomniał też związki Prymasa z Wąwolnicą, sięgające czasów 20-lecia międzywojennego, a także jego starania o koronację łaskami słynącej figury Matki Bożej Kębelskiej.

2019-12-02 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóż braciom franciszkanom wydać płytę, którą chcą pomagać m.in. dzieciom z Domów Dziecka

2020-07-03 09:58

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

FRS

FRS to projekt braci franciszkanów, którzy pragną wydając swoją płytę pomagać jej treściami dzieciom z Domów Dziecka.

Jak sami piszą: FRS to Franciszkański Rap Session. Projekt, jak i jego nazwa, zrodził się spontanicznie i nie potrafi utracić tej swojej cechy. Również my nie zawsze jesteśmy w stanie nadążyć za tym, co nas spotyka w tym działaniu i jak rozwija się to, co pierwotnie było malutkim ziarenkiem. Jesteśmy Braćmi Mniejszymi Konwentualnymi (franciszkanie) i chcemy podzielić się z Wami tym, co stało się ostatnimi czasy naszym udziałem.

Początki projektu związane są z naszą posługą w dwóch Domach Dziecka w Łodzi. Wydarzenia związane z pandemią uniemożliwiły nam wspomnianą posługę. Jak się okazało, nie do końca tak było. Pewnego dnia postanowiliśmy m.in. nagrać krótkie, muzyczne wideo dla swoich podopiecznych. A zaraz po tym pojawiła się w naszych głowach myśl, aby udostępnić go w szerszym gronie. Przełożeni dali nam „zielone światło” i tak zaczął się FRS.

Połączenie Ewangelii, habitu i rapu wydaje się być mieszanką wybuchową i na pierwszy rzut oka i ucha nie powinno to wszystko do siebie pasować. Jednak samo wydarzenie Wcielenia, w którym Bóg przyjmuje ludzką naturę jest dla nas wyznacznikiem drogi, w której Bóg chce być blisko nas i uczy nas, że dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych, aby nas ratować i abyśmy poznali Go i Jego miłość. Poznajemy to „drzewo” (FRS) po jego owocach.

Sygnał zwrotny, który otrzymujemy od ludzi, do których trafia FRS (za co z całego serca dziękujemy!) jest dla nas bardzo ważny i równocześnie bardzo wyraźny, że jest to droga, którą warto iść.

Na stałe w FRS są zaangażowani: br. Grzegorz Świerkosz, br. Wiktor Mieleszko i br. Michał Więch. Jest to dla nas forma głoszenia Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny, niesienia słowa Bożego wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe.

Aktualnie podjęliśmy pracę nad tym, aby nagrać płytę. Będzie ona zawierać wszystkie utwory, które do tej pory pojawiły się na kanale portalu Youtube Zobacz, a które były wersją bardziej „live session” niż wersją studyjną.

Materiał został nagrany w naszym seminarium w Łodzi. Chcemy, aby album miał charakter przede wszystkim ewangelizacyjny i mógł dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Nie zależy nam przy tym na zarobku, ale pragniemy posługiwać się nią w ewangelizacji, czyli rozdawać wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe. W związku z tym podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu zbiórki pieniężnej: Zobacz

Potrzebujemy każdej pomocy, aby nagrany materiał poddać obróbce i wydać. Niech będzie to nasze wspólne dzieło, czyli Braci, którzy nagrywają cały materiał oraz tych wszystkich ludzi, którzy zechcą nam pomóc, aby Dobra Nowina niosła się dalej.

Za wszystko to, co już do tej pory otrzymaliśmy od każdego i każdej z Was dziękujemy z całego serca. Za każdą wzniesioną modlitwą za nas i tych, do których dociera FRS, za każde wsparcie, dobre słowo, uwagi, rady. Ogarniamy Was wszystkich naszą modlitwą i nieustannie o nią prosimy!

Niech Bóg będzie uwielbiony w tym wszystkim i niech wieść się niesie dalej!

Bracia Franciszkanie +

CZYTAJ DALEJ

Kraków: wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” w Muzeum Narodowym

2020-07-03 19:59

[ TEMATY ]

Kraków

wystawa

Karol Wojtyła

Adam Bujak

Adam Bujak, Arturo Mari/ Biały Kruk

Od 4 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ekspozycję zatytułowaną “Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”. Wystawa związana jest z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka, która jest obchodzona w tym roku.

Na prawie dwustu fotografiach Adam Bujak uwiecznił wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszy wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będąca w tym czasie największą siłą Polaków.

“Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa” - podkreślają organizatorzy wystawy.

- Chciałbym żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie - mówi autor zdjęć, a zarazem uczestnik tych przełomowych wydarzeń.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, ukazując go najpierw jako metropolitę, kardynała oraz Jana Pawła II.

- Fotografie Adama Bujaka, dzięki swojej wyjątkowej klasie artystycznej to zarówno studium postaci kardynała Karola Wojtyły jak i reportaż z życia Krakowa lat 60. i 70., gdzie kształtowała się wiara przyszłego świętego kościoła katolickiego i gdzie, jak podkreślał, każdy kamień i cegła były mu drogie - ocenia prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Autor fotografii jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. “Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty. Duchowość i mistycyzm wybrzmiewa z przepełnionych kontemplacją ujęć, które oddają piękno przyrody i Krakowa” - brzmi fragment opisu ekspozycji.

Ekspozycja „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” miała zostać otwarta już w maju, ale z racji trwającej pandemii moment ten został przełożony. Od najbliższej soboty jednak wszyscy zainteresowani będą mogli ją oglądać w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję