Reklama

Ks. Kryża: w 2019 r. zrealizowaliśmy 360 próśb płynących z Kościoła na Wschodzie

2019-12-03 15:02

maj / Warszawa (KAI)

comp/fotolia.com

Do końca listopada 2019 r. na potrzeby Kościoła na Wschodzie udało się zebrać ponad 2 mln. 400 tys. Dzięki temu można było zrealizować 360 próśb płynących z niemal wszystkich krajów byłego ZSRR – mówi ks. Leszek Kryża TCHr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Jak podkreśla prośby te dotyczyły przede wszystkim spraw remontowo – budowlanych, inicjatyw duszpasterskich i formacyjnych, w tym wypoczynku wakacyjnego dzieci oraz działalności charytatywnej. W najbliższą niedzielę, 8 grudnia, obchodzić będziemy XX już Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jak zawsze w drugą niedzielę Adwentu w polskich parafiach odbędzie się zbiórka środków na potrzeby tego Kościoła.

Ks. Leszek Kryża przypomina w rozmowie z KAI, że pojęcie Kościół na Wschodzie obejmuje wszystkie kraje b. ZSRR – począwszy od sąsiadujących z Polską Białorusi i Ukrainy, poprzez kraje bałtyckie, Mołdawię, Rosję z Syberią, Kazachstan oraz kraje Azji środkowej. – Ten teren jest ogromny. Prośby napływają do nas tak naprawdę ze wszystkich tych krajów, z parafii, od wspólnot zakonnych. Muszą być one oczywiście potwierdzone przez miejscowego biskupa lub przełożonego zakonnego – zaznacza. - Jest dla mnie wielką radością, że w tym roku udało nam się odpowiedzieć na 360 tych próśb – podkreśla.

Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie wyjaśnia, że w 2019 r. udało się zebrać niemal 2 mln 400 tys. zł. Zasadnicza zbiórka odbywa się w druga niedzielę Adwentu ale ofiary spływają przez cały rok, zresztą spływają nadal.

Jak zwraca uwagę ks. Kryża, niegdyś wśród próśb o pomoc dominowały kwestie remontowo – budowlane. – To było wcześniej zupełnie naturalne, teraz takich próśb mamy zdecydowanie mniej, gdyż infrastruktura Kościoła już w miarę przyzwoicie wygląda, choć nadal inwestujemy, pomagamy w remontach salek i świetlic katechetycznych – zaznacza. W 2019 r. sprawy remontowo budowlane pochłonęły kwotę ok. 460 tys. zł.

Reklama

Wiele próśb natomiast związanych jest z inicjatywami duszpasterskimi i formacyjnymi podejmowanymi na Wschodzie. Głównie chodzi o wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży. – W tym roku udało nam się pomóc bardzo wielu grupom, było to w sumie ponad 400 dzieci. Przeznaczyliśmy na tę działalność 440 tys. zł.- informuje ks. Kryża. – To wielka radość. Dostajemy podziękowania od sióstr, które relacjonują, jak wyjątkowy był to czas dla tych dzieci. Że mogły dzięki temu spokojnie, regularnie zjadać posiłki, razem się bawić, uczyć, formować i modlić – dodaje.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przeznacza też środki na działalność charytatywną – w tym roku ponad 400 tys. zł. Zdaniem ks. Leszka Kryży działalność charytatywna to na Wschodzie znak rozpoznawczy Kościoła katolickiego. – Ta działalność prowadzona jest ponad podziałami. Nie patrzy się, czy człowiek potrzebujący pomocy jest wierzący, jakiego jest wyznania, jakiego pochodzenia. Kościół katolicki prowadzi domy seniora, domy samotnej matki, świetlice. Dożywia dzieci. Organizowana jest też pomoc polegająca na chodzeniu od domu do domu w poszukiwaniu potrzebujących, by ich odnaleźć i wesprzeć. Byłem tego świadkiem na Syberii czy w Gruzji – podkreśla. Zwraca też uwagę na wysiłek logistyczny związany z organizacją transportów pomocowych z Polski, w czym Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie stara się pośredniczyć.

Działalność Zespołu obejmuje też kwestie związane z wyposażeniem kościołów (nagłośnienie, wyposażenie liturgiczne, książki), wyposażeniem salek i świetlic, pomocą stypendialną dla studentów ze Wschodu, wsparciem dla rodzin przybyłych do Polski z Doniecka, wysyłką prasy za wschodnią granicę, czy organizowaniem spotkań, kongresów młodzieży itp.

Zespół podejmuje też inicjatywy wydawnicze. Obecnie we współpracy z IPN przygotowywana jest trzytomowa publikacja będąca zbiorem ok. 1000 relacji kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz sióstr zakonnych z Polski pracujących na Wschodzie od czasów „pierestrojki” do dziś. Część relacji dotyczy również czasów wcześniejszych. – Jest to szansa na ocalenie od zapomnienia tych wyjątkowych historii, które związane są z odbudową Kościoła na Wschodzie. W momencie upadku systemu komunistycznego Kościół w Polsce udzielił tamtejszemu Kościołowi zasadniczego wsparcia – dał kapłanów i siostry. Wtedy ruszyła tam cała armia ludzi, żeby pomagać, nie patrząc na warunki, które po ludzku były naprawdę bardzo trudne. Ludzie ci działali z poświęceniem i entuzjazmem. Dokonali niesamowitych rzeczy – podkreśla ks. Kryża. Zapowiada, że być może pierwszy tom publikacji, obejmujący relacje kapłanów diecezjalnych, ukaże się na wiosnę 2020 r.

Wspomina tez o ważnej inicjatywie Zespołu, jaką jest wolontariat syberyjski, organizowany już po raz trzeci. –Trzecia edycja wystartowała w listopadzie, formacja już trwa, uczestniczy w niej ok. 20 osób, lecz biorąc pod uwagę, że wyjazdem w roli wolontariusza zainteresowanych jest też wielu uczestników poprzednich edycji, mamy nadzieje, że w tym roku w czasie wakacji do pomocy Kościołowi na Wschodzie wyruszy grupa ok 35 wolontariuszy. – informuje ks. Kryża. Jak podkreśla, inicjatywa ta przynosi wiele dobrego i tym, którzy otrzymują pomoc i pomagającym. - Jedna z pań powiedziała, że miesiąc spędzony w Kazachstanie, praca fizyczna, rozmowy z ludźmi, to były dla niej najpiękniejsze rekolekcje w życiu – relacjonuje.

Ks. Kryża zachęca do włączenia się w pomoc Kościołowi na Wschodzie. – Nawet niewielkie z perspektywy polskiej kwoty – 2 lub 3 tys. zł. – tam sensownie wydane, mogą okazać się czymś bardzo ważnym, co zmienia funkcjonowanie tamtejszej wspólnoty – stwierdza podając jako przykład pomoc w ogrzaniu domu dla dzieci niewidomych prowadzonego przez siostry na Ukrainie. – Bez ogrzewania ten dom nie mógłby funkcjonować – wyjaśnia.

Zbiórka do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie odbędzie się 8 grudnia, w druga niedzielę Adwentu. Przeprowadzona będzie na terenie całej polski ale również w parafiach polonijnych – w Anglii, we Francji i w Niemczech. Ofiary na ten cel przekazywać można także później. Jak podkreśla ks. Kryża, pieniądze nie są odkładane tylko na bieżąco wydawane w odpowiedzi na spływające prośby – Czasami musimy działać natychmiast, na zasadzie SOS. Gdy ktoś zachoruje albo zepsuje się piec a na zewnątrz jest minus 40 stopni Celsjusza, nie można czekać – zaznacza.

-Jesteśmy świadomi, że my jako Zespół nie jesteśmy jedyną instytucją, która temu Kościołowi pomaga. Jest ich bardzo dużo – różne wspólnoty, parafie, parafie partnerskie, które udało się zawiązać i poszczególni ludzie. Cały strumień pomocy płynie tam na Wschód. Ale my się cieszymy, że możemy też jakąś część tej pomocy zagospodarować – mówi ks. Leszek Kryża.

Tagi:
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Wspierają braci w wierze

2019-12-04 07:07

Ks. Mariusz Boguszewski
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 30-31

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało Kościołowi w Europie Wschodniej od 1990 r. ponad pół miliarda euro. Chociaż jego dzisiejsze wysiłki w zakresie pomocy zostały przeniesione na Bliski Wschód i Afrykę, organizacja nie zapomniała o chrześcijanach w Europie Wschodniej

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Dokładnie 2 lata po II wojnie światowej, w 1947 r., w odpowiedzi na inicjatywę papieża Piusa XII o. Werenfried van Straaten, założyciel Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), rozpoczął kampanię na rzecz pomocy Niemcom, którzy zostali wysiedleni i wydaleni ze Wschodu. Po otrzymaniu informacji o łamaniu praw człowieka i prześladowaniach Kościoła w krajach, które znalazły się pod rządami komunistycznymi, w 1952 r. rozszerzył wysiłki na wschodnią część Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niezwykła historia Wyrwanych Z Niewoli

2019-12-05 09:09

Red.

Było to chyba w 2012 r. jakoś jesienią. Jechaliśmy na koncert do Wielkopolski. Było nas czterech, każdy dresy, niektórzy łyse głowy i tatuaże. Każdy z historią uzależnień, jeden po poprawczaku, inny swego czasu należący do czołówki polskich zawodników MMA, każdy z „popapraną” przeszłością lecz wszyscy dotknięci przemieniającą i wyzwalającą mocą Jezusa - tak swoją niezwykłą historię opisuje grupa ewangelizacyjna "Wyrwani Z Niewoli"

Wyrwani Z Niewoli

Jak piszą dalej:

Środkiem naszego transportu był wtedy pociąg i jak to w tamtym czasie bywało gdziekolwiek nie jechaliśmy, zabieraliśmy ze sobą ponad metrową figurę Matki Bożej. Nie mogło być inaczej tamtego dnia. Z Białegostoku w tamte strony mieliśmy dobre parę godzin, więc była świetna okazja na ewangelizację.

Po zakupie biletów gdy dotarliśmy na peron, zauważyliśmy grupę kilkuset kibiców Jagielloni Białystok, jadących na mecz do Warszawy. Z wyglądu niczym się od nich nie różniliśmy prócz szalika klubowego, którego nie mieliśmy i dużej figury Maryi, której nie mieli oni. W jednym momencie spotkaliśmy się ze spojrzeniem całego peronu „łysoli”, którzy ze zdziwieniem odprowadzali nas wzrokiem.

W końcu nadjechał pociąg i zajęliśmy miejsce w przedziale. Gdy pociąg ruszył czuliśmy potrzebę wyjścia do kibiców i w jakikolwiek sposób podzielenia się naszą Miłością do Boga. Jednak na samą myśl o tym czuliśmy ogromny strach. Postanowiliśmy modlić się w tej intencji, za kibiców. Jednak teraz z perspektywy czasu możemy przyznać, że modlitwą chcieliśmy zyskać czas, żeby droga jak najszybciej się skończyła i w ten sposób uniknąć działania. Modlitwa trwała i trwała, minuty uciekały i żaden z nas nie kwapił się żeby wyjść z naszego bezpiecznego przedziału do „kiboli”.

W pewnym momencie dostrzegliśmy przez okienko w naszym przedziale kibiców uciekających po korytarzu od „kanarów” i policji. Biegali w tę i z powrotem jak się potem okazało z powodu braku biletów i mało kulturalnego zachowania. W jednym momencie pewna grupka uciekających „kiboli” nieoczekiwanie wpadła do naszego przedziału. Zobaczyli nas, zobaczyli figurę. Szybko zaczęli nam zadawać pytania o co chodzi, czy robimy sobie jaja itp.

To było niezwykłe, bo sami zaczęli nas dopytywać o powód jeżdżenia z tą figurą. Zaczęliśmy dzielić się świadectwem i opowiadać o Jezusie, oni słuchali z otwartymi „gębami”. Było widać ich poruszenie. Nie chcieli wychodzić z naszego przedziału, chcieli więcej. Przyszli również kolejni. Na końcu przyszedł główny szef całej grupy kibiców i chciał z nami pogadać, również otworzył się na nasze słowa, otworzył się na ewangelizację.

Było to niezwykłe doświadczenie, które zapadło nam w pamięci do dnia dzisiejszego.

Nie musieliśmy nic robić, nic wymyślać. Po prostu mieliśmy ze sobą Maryję w znaku figury i uciekliśmy w modlitwę czując potrzebę opowiadania innym o Jezusie, przez co Bóg sam ich do nas przyprowadził. Czujemy się Jego Apostołami – Apostołami w dresach, choć czasem nosimy dżinsy.

_____________________________________________

Tekst artykułu jest przedmową grupy Wyrwani z Niewoli do książki Damiana Krawczykowskiego "Apostołowie w dresach. Jezus potrzebuje właśnie ciebie!", wyd. Święty Wojciech. Więcej o książce: ksiegarnia.niedziela.pl

Więcej o grupie Wyrwani Z Niewoli: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA

2019-12-05 18:38

PKN ORLEN

PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Artur Stelmasiak / Niedziela
Konferencja PKN Orlen

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy ENERGA. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Konieczne będzie też uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Koncern złożył już w KE roboczą wersję wniosku, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.

Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.

Grupa ENERGA posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę ENERGA wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy ENERGA pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. Zakup Grupy ENERGA przez ORLEN umożliwi więc pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie w kontekście planowanych przez ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.

Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN ORLEN, Grupy ENERGA oraz Grupę LOTOS umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Rozwój Grupy ORLEN w kierunku koncernu multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

Przejęcie Grupy ENERGA oznacza również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w ENERGA, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie ORLEN.

Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa ENERGA zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa Grupy ENERGA. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN ORLEN aktywnie już działa w tym zakresie na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem