Reklama

Święci i błogosławieni

Bp Nitkiewicz: św. Barbara żyła w świecie pogańskim lecz się z nim nie utożsamiała

Św. Barbara żyła w świecie pogańskim lecz się z nim nie utożsamiała – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości „barbórkowych”, które odbyły się w parafii świętującej 30–lecie 4 grudnia w Tarnobrzegu.

[ TEMATY ]

św. Barbara

barbórka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem Mszy św. w kościele pw. św. Barbary delegacje górników złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wszystkich górników, którzy ponieśli śmierć na stanowisku pracy. Ordynariusz złożył życzenia górnikom z racji święta patronki oraz wspólnocie przeżywającej jubileusz 30–lecia istnienia parafii.

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do życia św. Barbary, która mimo życia w świecie pogańskim potrafiła zachować ideały zawarte w Ewangelii i bronić ich aż do męczeńskiej śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bohaterowie świata pogańskiego, moralność, ideały i zwyczaje były dla niej obce, dlatego szukała czegoś innego. Tamten pogański świat obumierał, a w niej tętniło pragnienie prawdziwego życia. W Jezusie Chrystusie znalazła prawdę, która ją wyzwoliła, a zarazem nadała sens jej egzystencji. Zjednoczona z Nim przez chrzest i postawę kształtowaną zgodnie z Ewangelią, nie uległa ani presji ojca, ani swojego środowiska. Wieża, w której została uwięziona jest symbolem wewnętrznej wolności św. Barbary, a Najświętsza Eucharystia, którą trzyma w ręce razem z gałązką palmową, mówi o jej uczestnictwie w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i grzechem – mówił biskup.

Zdaniem ordynariusza, wydawać by się mogło, że dzisiejszy świat ukazuje ludziom nieograniczony wybór sprawdzonych recept na życie, miliony przepisów na szczęście.

- Zdaje się mówić: „Wybierz sobie drogę, formę, środki, jakie ci odpowiadają”. Tymczasem pomimo różnych opakowań mamy do czynienia z tą samą zawartością, z tym samym antychrześcijańskim sposobem myślenia, propagowanym i chronionym przez cenzurę politycznej poprawności. Nieraz narzucamy ją sobie sami, żeby nie mieć problemów. Globalizacja owocuje niestety także globalnym myśleniem, jakże ubogim w wartości - mówił kaznodzieja.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że podobnie jak w czasach św. Barbary trzeba stale wybierać pomiędzy Chrystusem i światem.

Reklama

-Ten wybór staje się coraz trudniejszy nie tylko dla osób świeckich ale i dla duchownych. Czy jednak warto zdobyć nawet cały świat, a zgubić siebie i stracić życie wieczne ? Wyrzec się wewnętrznej wolności za cenę świętego spokoju i kilku znajomych lub dóbr więcej. I nie chodzi tutaj o jakieś upadki, kryzysy czy wątpliwości, bo one przecież mogą się zdarzyć. Styl życia bez Boga nawet jeśli niewypłukany jeszcze do końca z praktyk religijnych, staje się niestety coraz bardziej powszechny – wskazywał kaznodzieja.

Dlatego, zdaniem biskupa, musimy mieć stale przed oczami jasny cel, do którego zmierzamy.- Nie osiągniemy go jednak sami bez Bożej pomocy. „Nie polegaj na swoich bogactwach i nie mów: Jestem samowystarczalny” (Syr 5, 1) – ostrzega Pismo św. Pan Jezus stał się w Eucharystii pokarmem dla wszystkich, którzy chcą za Nim podążać. „On nam się daje cały, z nami zamieszkał tu”, aby w nas żyć, być obecnym w naszym sercu, myślach i czynach. Pamiętajmy o tym w każdą niedzielę, a także w dni powszednie kiedy chociażby przechodzimy obok kościołów i kaplic – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in.: ks. prałat Stanisław Bar – proboszcz parafii, księża z dekanatu, samorządowcy na czele z prezydentem Tarnobrzega Dariuszem Bożkiem oraz górnicy, którzy od początku istnienia parafii spotykają się w dzień wspomnienia św. Barbary w tarnobrzeskiej świątyni.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano uroczyście hymn Te Deum przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Parafia pw. św. Barbary powstała 21 czerwca 1989 r. na podstawie dekretu biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, który jako proboszcza skierował do niej ks. Stanisława Bara. Ośrodek duszpasterski rozpoczął jednak działalność już dwa lata wcześniej. Budowa kościoła rozpoczęła się rok później, a jego poświęcenie przez ordynariusza sandomierskiego bp Wacława Świerzawskiego odbyło się 26 października 1996 roku.

W chwili, gdy powstawała parafia zakładano, że będzie ona liczyć ok. 10 tys. wiernych. Był to jeszcze czas prosperity „Siarkopolu”. Upadek przemysłu siarkowego, zmiany administracyjne, w związku z którymi Tarnobrzeg utracił status miasta wojewódzkiego, spowodowały zastój w jego rozwoju i obecnie parafia liczy ok. 6 tys. osób.

2019-12-04 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie figurki Świętej Barbary w Starej Kopalni

Niedziela świdnicka 41/2016, str. 3

[ TEMATY ]

św. Barbara

Krzysztof Zaremba

Ks. Tadeusz Wróbel w czasie święcenia figurki św. Barbary

Ks. Tadeusz Wróbel w czasie święcenia figurki
św. Barbary

W Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu miała miejsce uroczystość poświęcenia i instalacji figurki Świętej Barbary. Wykonana z piaskowca figura przywędrowała do Wałbrzycha z Niemiec na przełomie roku 1989/1990 jako dar górników niemieckich dla polskich związkowców z kopalni „Thorez” (później „Julia”) a teraz znalazła dla siebie honorowe miejsce na kopalnianej podziemnej trasie turystycznej przy zejściu do wyrobiska górniczego. Na uroczystość licznie przybyli górnicy zarówno z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, jak i górnicy z innych wałbrzyskich kopalń. Obecni byli również przedstawiciele władz miasta, wałbrzyskiego duchowieństwa oraz dyrekcja i pracownicy Starej Kopalni. Ks. Tadeusz Wróbel, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, zanim poświęcił figurkę św. Barbary, przypomniał, że w Wałbrzychu choć już od bez mała dwudziestu lat węglowe kopalnie nie funkcjonują, to jednak miasto do dziś ma charakter górniczy i tak będzie dopóki są ludzie, którzy w nich pracowali i żywa pozostaje pamięć o górniczej historii miasta. Wspominał również swoje doświadczenia z pracy duszpasterskiej z górnikami, kiedy spotykał się zarówno z radosnymi, jak i często tragicznymi wydarzeniami związanymi z niebezpieczną pracą w kopalniach. Wielu górników z czcią zwracało się do swej patronki – św. Barbary o opiekę i by szczęśliwie mogli wyjechać po pracy na powierzchnię i powrócić do swych domów.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

2024-06-22 08:40

[ TEMATY ]

gospodarka

Chiny

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego spojrzenia na sytuację w regionie to główne cele wizyty w Chinach, jakie wskazał prezydent Andrzej Duda przed wylotem do tego kraju.

"Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku, przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które, mam nadzieję, uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób" – powiedział Duda dziennikarzom na lotnisku w Warszawie. Wyraził nadzieję na otwarcie w przyszłości chińskiego rynku także na mięso wołowe z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

2024-06-22 15:40

[ TEMATY ]

ingres

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

Publikujemy pełną treść listu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję