Reklama

Święci i błogosławieni

Bp Nitkiewicz: św. Barbara żyła w świecie pogańskim lecz się z nim nie utożsamiała

Św. Barbara żyła w świecie pogańskim lecz się z nim nie utożsamiała – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości „barbórkowych”, które odbyły się w parafii świętującej 30–lecie 4 grudnia w Tarnobrzegu.

[ TEMATY ]

św. Barbara

barbórka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem Mszy św. w kościele pw. św. Barbary delegacje górników złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wszystkich górników, którzy ponieśli śmierć na stanowisku pracy. Ordynariusz złożył życzenia górnikom z racji święta patronki oraz wspólnocie przeżywającej jubileusz 30–lecia istnienia parafii.

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do życia św. Barbary, która mimo życia w świecie pogańskim potrafiła zachować ideały zawarte w Ewangelii i bronić ich aż do męczeńskiej śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bohaterowie świata pogańskiego, moralność, ideały i zwyczaje były dla niej obce, dlatego szukała czegoś innego. Tamten pogański świat obumierał, a w niej tętniło pragnienie prawdziwego życia. W Jezusie Chrystusie znalazła prawdę, która ją wyzwoliła, a zarazem nadała sens jej egzystencji. Zjednoczona z Nim przez chrzest i postawę kształtowaną zgodnie z Ewangelią, nie uległa ani presji ojca, ani swojego środowiska. Wieża, w której została uwięziona jest symbolem wewnętrznej wolności św. Barbary, a Najświętsza Eucharystia, którą trzyma w ręce razem z gałązką palmową, mówi o jej uczestnictwie w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i grzechem – mówił biskup.

Zdaniem ordynariusza, wydawać by się mogło, że dzisiejszy świat ukazuje ludziom nieograniczony wybór sprawdzonych recept na życie, miliony przepisów na szczęście.

- Zdaje się mówić: „Wybierz sobie drogę, formę, środki, jakie ci odpowiadają”. Tymczasem pomimo różnych opakowań mamy do czynienia z tą samą zawartością, z tym samym antychrześcijańskim sposobem myślenia, propagowanym i chronionym przez cenzurę politycznej poprawności. Nieraz narzucamy ją sobie sami, żeby nie mieć problemów. Globalizacja owocuje niestety także globalnym myśleniem, jakże ubogim w wartości - mówił kaznodzieja.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że podobnie jak w czasach św. Barbary trzeba stale wybierać pomiędzy Chrystusem i światem.

Reklama

-Ten wybór staje się coraz trudniejszy nie tylko dla osób świeckich ale i dla duchownych. Czy jednak warto zdobyć nawet cały świat, a zgubić siebie i stracić życie wieczne ? Wyrzec się wewnętrznej wolności za cenę świętego spokoju i kilku znajomych lub dóbr więcej. I nie chodzi tutaj o jakieś upadki, kryzysy czy wątpliwości, bo one przecież mogą się zdarzyć. Styl życia bez Boga nawet jeśli niewypłukany jeszcze do końca z praktyk religijnych, staje się niestety coraz bardziej powszechny – wskazywał kaznodzieja.

Dlatego, zdaniem biskupa, musimy mieć stale przed oczami jasny cel, do którego zmierzamy.- Nie osiągniemy go jednak sami bez Bożej pomocy. „Nie polegaj na swoich bogactwach i nie mów: Jestem samowystarczalny” (Syr 5, 1) – ostrzega Pismo św. Pan Jezus stał się w Eucharystii pokarmem dla wszystkich, którzy chcą za Nim podążać. „On nam się daje cały, z nami zamieszkał tu”, aby w nas żyć, być obecnym w naszym sercu, myślach i czynach. Pamiętajmy o tym w każdą niedzielę, a także w dni powszednie kiedy chociażby przechodzimy obok kościołów i kaplic – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in.: ks. prałat Stanisław Bar – proboszcz parafii, księża z dekanatu, samorządowcy na czele z prezydentem Tarnobrzega Dariuszem Bożkiem oraz górnicy, którzy od początku istnienia parafii spotykają się w dzień wspomnienia św. Barbary w tarnobrzeskiej świątyni.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano uroczyście hymn Te Deum przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Parafia pw. św. Barbary powstała 21 czerwca 1989 r. na podstawie dekretu biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, który jako proboszcza skierował do niej ks. Stanisława Bara. Ośrodek duszpasterski rozpoczął jednak działalność już dwa lata wcześniej. Budowa kościoła rozpoczęła się rok później, a jego poświęcenie przez ordynariusza sandomierskiego bp Wacława Świerzawskiego odbyło się 26 października 1996 roku.

W chwili, gdy powstawała parafia zakładano, że będzie ona liczyć ok. 10 tys. wiernych. Był to jeszcze czas prosperity „Siarkopolu”. Upadek przemysłu siarkowego, zmiany administracyjne, w związku z którymi Tarnobrzeg utracił status miasta wojewódzkiego, spowodowały zastój w jego rozwoju i obecnie parafia liczy ok. 6 tys. osób.

2019-12-04 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: pracownicy PGNiG na Barbórkowej Mszy św. w archikatedrze

[ TEMATY ]

Łódź

św. Barbara

Archiwum Kurii Łódzkiej

Bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki

Bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki

O historii świętej Barbary i o tym, jak ważne, w każdych czasach, jest jej wstawiennictwo za górników mówił dziś podczas Mszy Św. „Barbórkowej” w łódzkiej archikatedrze abp Marek Jędraszewski. Do Łodzi przyjechali przedstawiciele grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) z całej Polski.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z wielu polskich miast, a oprawę muzyczną przygotowała orkiestra górnicza z Sanoka.

CZYTAJ DALEJ

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

dekrety

zmiany personalne

translokaty

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrani proboszczowie, wikariusze i rezydenci otrzymali od Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczenie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję