Reklama

Sztuka

Muzyka gospel zabrzmiała na Festiwalu Gaude Mater

[ TEMATY ]

muzyka

Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz

Chór muzyki gospel IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii był gościem kolejnego dnia 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Artyści wystąpili 3 maja wieczorem w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie. - Najważniejsze jest to, abyśmy to wielkie przeżycie muzyczne było spotkaniem przez muzykę gospel z żywym Bogiem. Dzisiaj również jesteśmy jako wspólnota napełnieni modlitwą i wiarą - mówił witając zgromadzonych ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

Uczestnicy koncertu usłyszeli głębokie utwory gospel mówiące o Bogu, Jezusie, pokoju, miłości i wierze. Artyści wykonali takie znane utwory jak. m. in. „O' Happy day” i „Amazing Grace”. - Jesteśmy tutaj, by wyśpiewać to, że Jezus jest miłością. Śpiewamy o tym, że miłość jest najważniejsza. Śpiewamy dla was o przesłaniu miłości i pokoju - mówił dyrektor chóru John Fisher.

Reklama

Chór IDMC założony został w sierpniu 1993 r. przez Johna Fishera, będącego do dziś jego dyrektorem. Głównym celem powstania zespołu było połączenie wyznawców Nowego Testamentu pochodzących z różnych kościołów i nagranie pieśni napisanych przez samych wiernych, dzięki czemu chór mógł się przyczynić do ciągłego rozwoju brytyjskiej muzyki gospel w Wielkiej Brytanii.

IDMC oficjalnie pojawił się w środowisku muzycznym w lutym 1994, kiedy to artyści nagrali pierwszy album pod tytułem „Proce Me.” Wkrótce po tym wydarzeniu, pieśni w wykonaniu chóru można było usłyszeć we wszystkich lokalnych jak i krajowych stacjach radiowych, takich jak: Choice FM, radio Premier, BBC.

IDMC zaczął pojawiać się na licznych koncertach, uroczystościach, mszach, festiwalach oraz audycjach radiowych i telewizyjnych. Kolejne lata działalności Chóru przyniosły mu wiele zmian, zarówno pod względem stylu, nazwy jak i samego składu i brzmienia. Pierwszy skład chóru obejmował aż 70 artystów, z czasem jednak został ograniczony do najlepszych 30, a następnie 24 głosów. 1 sierpnia 2001 roku IDMC dał swój pierwszy koncert w nowo otwartym Stratford Cirrus, co jednocześnie było koncertem wznawiającym działalność zespołu, w którego skład wchodzili zarówno chórzyści jak i instrumentaliści.

Reklama

Chór koncertował m. in. w 2007 r. w The Royal Albert Hall. W grudniu 2003 roku Chór miał zaszczyt wystąpić podczas ceremonii ślubnej Luciano Pavarottiego we Włoszech.

Chór, jak podkreślają organizatorzy Festiwalu Gaude Mater, oprócz udziału w największych światowych festiwalach uczestniczy w imprezach charytatywnych na rzecz szpitali, szkół, organizacji pozarządowych a także prowadzi warsztaty dla uczniów i studentów.

Muzyka gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals (pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich, mające treść i charakter religijny). Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce.

Festiwal Gaude Mater potrwa do 5 maja. Koncerty, oprócz Częstochowy, odbywają się będą w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu.

Na Festiwal złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów.

23. edycji Festiwalu patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abp. Wiktora Skworca - metropolity katowickiego, abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego i kard. Stanisława Dziwisza - metropolity krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.

Oficjalna strona festiwalu

2013-05-04 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Łęczna: kolejny akt wandalizmu w kościele św. Marii Magdaleny

2021-11-26 09:19

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

wandalizm

atak

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej/archiwum parafii

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

25 listopada w nocy doszło do zdewastowania kościoła św. Marii Magdaleny w Łęcznej. To kolejny akt wandalizmu na terenie tej parafii – w ubiegłym tygodniu nieznany sprawca rozbił latarnie i lampy wokół świątyni.

Tym razem nocy w pomieszczeniu gospodarczym oraz zakrystii zostały wybite szyby. Dodatkowo na ulicy zostały porozrzucane obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, które zostały wyjęte z kościoła. Policjanci otrzymali zgłoszenie od proboszcza parafii i wykonali już oględziny miejsca zdarzenia.

CZYTAJ DALEJ

O Watykanie w... Oławie

2021-11-27 23:46

Aleksandra Rożniatowska i Wojciech Bylica

W ramach autorskich spotkań Magdalena Wolińska-Riedi odwiedziła Oławę. W budynku oławskiego liceum zgromadzili się licznie mieszkańcy miasta, aby wysłuchać opowieści autorki oraz zadać pytania.

Spotkanie prowadzone było przez Piotra Wróbla. Na samym początku Magdalena Wolińska -Riedi opowiedziała słuchaczom o genezie przybycia do Watykanu. Wspominała, jak żyją tam nasi rodacy oraz o tym jak poznała swojego męża- gwardzistę szwajcarskiego. Co ciekawe, prowadzący pytał o szczegóły zapytał o szczegóły związane z pełnieniem tak ważnej i prestiżowej funkcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję