Reklama

Aktualności

Rzym: krzyż miłosierdzia namalowany przez więźniów odwiedzi zakłady karne

Krzyż Miłosierdzia, ilustrowany biblijnymi scenami dotyczącymi więźniów i wykonany przez osadzonych w zakładzie karnym we włoskim Paliano wkrótce rozpocznie pielgrzymkę po więzieniach na terenie całego kraju. We wrześniu został pobłogosławiony przez papieża Franciszka, a obecnie znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria in Trastevere.

[ TEMATY ]

Franciszek

więzienie

recursion_see_recursion / Foter.com / CC BY

To osadzeni z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze we włoskim Paliano zadecydowali, że chcą ten krucyfiks nazwać krzyżem miłosierdzia. Pracowali nad nim pod kierunkiem specjalistów ikonopisarstwa związanych z włoską Wspólnotą Sant' Egidio, a inspiracją do podjęcia tego zadania była wizyta papieża w tym zakładzie karnym w Wielki Czwartek 2017 r.

Krucyfiks, przedstawiający także biblijne sceny związane z uwięzieniem, a także m.in. wizerunek patrona uwięzionych św. Józefa Cafasso, pobłogosławił papież Franciszek podczas audiencji we wrześniu br. Obecnie jest on wystawiony w bazylice Matki Bożej na rzymskim Zatybrzu, a wkrótce zostanie zaniesiony do włoskich więzień w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei.

Podziel się cytatem

Według statystyk włoskiej służby więziennej, w 2016 r. więzienia we Włoszech były przeludnione: znajdowało się w nich blisko 54, tys. osadzonych, dla których przewidziano jedynie niespełna 49,8 tys. miejsc.

Najbardziej przeludnionym zakładem karnym było wówczas więzienie w Como, gdzie odbywało karę ponad 380 osób, przy dostępności zaledwie 221 miejsc. Wg danych z 2018 r. osadzonych było już 60,4 tys. a jednym z głównych wyzwań więziennictwa była przemoc wśród osób pozbawionych wolności. Tylko w 2018 r. doszło do blisko 7,8 tys. konfliktów, zanotowano 91 ucieczek, 61 samobójstw i blisko 1,2 tys. nieudanych prób samobójczych.

2019-12-18 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież u zielonoświątkowców w Casercie: proszę was o przebaczenie

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Dwa dni po wizycie w Casercie papież Franciszek ponownie przybył do tego włoskiego miasta, aby spotkać się z tamtejszą wspólnotą zielonoświątkowców. Jej pastorem jest jego przyjaciel, Giovanni Traettino.

Od początku lat 90. XX. jest on w zaangażowany w dialog ekumeniczny z katolickimi charyzmatykami. Brał on udział m.in. w czerwcowym spotkaniu papieża z Odnową w Duchu Świętym na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Obaj duchowni poznali się w 2006 r. w Buenos Aires.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję