Reklama

Kościół

„Nie psuj Świąt” - apelują organizacje prorodzinne i Rzecznik Praw Dziecka

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia organizacje prorodzinne oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystosowały apel do wszystkich rodziców: „Nie psuj Świąt”. Boże Narodzenie to nie tylko wyjątkowa świąteczna atmosfera, ale niestety także czas wzmożonych napięć, eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach. Konsekwencje rozpadu więzi są ogromne, zwłaszcza dla dzieci: od smutku i poczucia osamotnienia aż po zachowania ryzykowne i wchodzenie w konflikt z prawem.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

PRZEMYSŁAW AWDANKIEWICZ

Trwa kampania „Rodzina przeciwko przestępczości”, współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. – Nieprzypadkowo zdecydowaliśmy się na intensyfikację działań właśnie teraz, przed Świętami – mówi Maciej Małecki, jeden z trenerów warsztatów „4 kroki do silnej rodziny”.

– Święta to niestety nie tylko rodzinna atmosfera, to także czas eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach, których konsekwencje są poważne. Pytaliśmy o to naszych odbiorców. Aż 75% ankietowanych uważa, że wpływ rozpadu więzi rodzinnych na przestępczość wśród dzieci i młodzieży jest duży lub bardzo duży - tłumaczy Małecki.

Podziel się cytatem

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podkreśla, że dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie. – Rozstania rodziców są istotnym problemem społecznym. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do tego, co faktycznie służy dobru dziecka – mówi.

Reklama

Michał Owczarski z Fundacji Życie wyjaśnia z kolei, że celem działania organizacji prorodzinnych jest promocja działań „naprawczych” względem rodziny, zanim dojdzie do sytuacji patologicznych, które kończą się rozwodem. – Rozpad więzi rodzinnych zabiera dzieciństwo, wielokrotnie prowadzi do fatalnych skutków, w tym do zachowań ryzykownych, przestępczych, nawet do prób samobójczych. Nie psujmy dzieciom Świąt, nie psujmy dzieciom życia - apeluje.

Zdaniem Marka Grabowskiego z Fundacji Mamy i Taty, kampanie społeczne nakierowane na promocję małżeństwa i rodziny stanowią istotny głos społeczeństwa obywatelskiego i ważny element profilaktyki przestępczości.

W ramach kampanii „Rodzina przeciwko przestępczości” ponad 3 tys. młodzieży wzięło udział w warsztatach o budowaniu trwałych więzi. Poradnik „4 kroki do silnej rodziny” można pobrać na stronie www.4kroki.pl

2019-12-19 12:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim przyjdą święta...

Trzeba pomyśleć o tych, którym gorzej się wiedzie w życiu. O rodzinach, których nie tylko nie stać na prezenty dla dzieci, ale nawet na jedzenie. O samotnych, bezdomnych, odrzuconych, dla których Boże Narodzenie to czas podwójnie trudny. O tych, co żyją z dala od Ojczyzny i na dodatek w biedzie...

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję