Reklama

Województwo częstochowskie - lepsza przyszłość regionu(3)

Utworzenie nowego województwa częstochowskiego oznacza powstanie w regionie kilku tysięcy nowych miejsc pracy. To tak, jak gdyby pojawił się nowy olbrzymi inwestor dający zatrudnienie wielu osobom, które dzisiaj bezskutecznie poszukują pracy bądź są zmuszone szukać jej poza regionem częstochowskim.
W samych jednostkach samorządowych nowego województwa w Częstochowie, a także w innych powiatach powstałoby w krótkim czasie ponad dwa tysiące miejsc pracy. Takie przypuszczenie wynika z porównania stanu zatrudnienia w dzisiejszych 16 jednostkach samorządu województw śląskiego i łódzkiego zlokalizowanych w regionie częstochowskim z zatrudnieniem w 27 jednostkach samorządu województwa świętokrzyskiego (przy uwzględnieniu proporcji ludnościowych regionu częstochowskiego i regionu świętokrzyskiego). Kolejne miejsca pracy powstałyby w nowych instytucjach publicznych, administracji niezespolonej czy sądownictwie. Utworzenie województwa spowodowałoby powstanie np. wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, wojewódzkiego sądu administracyjnego czy wydziału rejestru zastawów w sądzie rejonowym. Trudno natomiast nawet o przybliżone wyliczenie liczby miejsc pracy, które powstałyby w sektorze prywatnym ze względu na istnienie województwa częstochowskiego. By poczynić miarodajne ustalenia w tej kwestii trzeba byłoby prowadzić szeroko zakrojone badania wśród inwestorów w całej Polsce. Nawet jednak bez takich badań można przypuszczać, że niektórzy inwestorzy przy decyzjach o lokalizacji zakładów i innych jednostek biorą pod uwagę odległość od instytucji publicznych lokowanych w miastach wojewódzkich, z którymi kontakty mają dla nich znaczenie.
Województwo częstochowskie oznaczać będzie lepszą obsługę szczególnie ważnych przedsiębiorców. W związku z utworzeniem województwa w Częstochowie powstałby wspomniany wyżej wyspecjalizowany urząd skarbowy, który obsługiwałby m.in. duże firmy (z rocznymi przychodami przynajmniej 5 mln euro) oraz wszystkie podmioty z udziałem zagranicznym bez względu na wielkość. Dzisiaj duże firmy oraz przedsiębiorcy zagraniczni z regionu częstochowskiego obsługiwani są przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe w Sosnowcu (w województwie śląskim urząd tego typu wyjątkowo nie jest zlokalizowany w Katowicach, a w Sosnowcu i Bielsko-Białej) oraz w Łodzi. Odległość do urzędu skarbowego ma dla firm duże znaczenie, ponieważ załatwianie spraw bezpośrednio w urzędzie pozostaje normą. Np. firmy mieszczące się w powyższych kategoriach z Radomska i okolic mają obecnie do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w Łodzi ok. 80 km odległości, do Częstochowy miałyby ok. 40 km.
Dzięki pracy zespołu naukowego przy Podkomisji ds. Rozwoju Regionalnego w Radzie Miasta Częstochowy po raz pierwszy pojawiły się konkretne argumenty i wyliczenia finansowe istotne dla wszystkich powiatów i gmin, które potencjalnie mogłyby współtworzyć nowe województwo. Na łamach „Niedzieli” przedstawiono niektóre z licznych argumentów zawartych w tomie „Region Częstochowski”. Przed nową Radą Miasta Częstochowy, która zostanie wybrana 12 listopada br. stoi, prócz spraw ściśle związanych z rozwojem naszego miasta, ważne zadanie przedstawienia powyższej argumentacji nowym radom samorządów bliskich terytorialnie naszemu miastu z wnioskiem o podjęcie uchwał wyrażających poparcie idei województwa częstochowskiego.

Dane zawarte w artykule zostały przytoczone za: B. Kociołek „Samorząd województwa - zakres działalności w regionie. Wnioski dla regionu częstochowskiego”; M. Stępień „Problematyka funkcjonowania «dużych» urzędów skarbowych w świetle zmian administracyjnych związanych z likwidacją województwa częstochowskiego”; M. Piekarska-Iskra „Podział terytorialny kraju a organizacja sądownictwa - kierunek regulacji (na przykładzie regionu częstochowskiego)”. Opracowania znajdują się w tomie „Region częstochowski”: www.czestochowa.pl/rada_miasta/rada/podkomisja

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję