Reklama

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium Duchownym

Po wakacyjnej przerwie klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i studenci teologii powrócili do sal wykładowych. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w poniedziałek 9 października. Mszy św. w katedrze legnickiej przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec.

Niedziela legnicka 44/2006

Zgromadzonych powitał biskup legnicki Stefan Cichy. Na inaugurację przybyli Księża Biskupi, przedstawiciele Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia oraz z Seminarium Duchownego w Świdnicy, jak również przedstawiciele legnickich uczelni oraz władz miasta. W homilii biskup Dec mówił o cnotach męstwa, wytrwałości, bojaźni Bożej i miłości, które powinny towarzyszyć każdemu studentowi, zwłaszcza studentom teologii. Podkreślił też, że studiowanie teologii i formacja seminaryjna powinna kształtować w człowieku dobre myślenie i zmierzać ku prawemu postępowaniu w życiu. „Nauka, a zwłaszcza teologia, winna czynić człowieka nie tylko zasobniejszym w wiedzę, nie tylko mądrzejszym, ale także moralnie lepszym. Scientia potestas est - nauka jest mocą - dodajmy mocą przemieniającą świat. Winna być też mocą przemieniającą człowieka w moralnie lepszego” - zaznaczył kaznodzieja. Po Eucharystii druga część inauguracji roku akademickiego odbyła się w auli seminaryjnej. Na początku słowo powitania do zgromadzonych gości skierował rektor Seminarium ks. dr Leopold Rzodkiewicz. Następnie wicerektor ks. dr Sławomir Stasiak przedstawił sprawozdanie z działalności i osiągnięć Seminarium Legnickiego za ubiegły rok akademicki. Podkreślił, że w ubiegłym roku akademickim zarówno wykładowcy, jak i alumni uczestniczyli w ponad 50 sympozjach i konferencjach naukowych. Zapoznał też gości z dorobkiem naukowym wykładowców seminaryjnych. Kolejnym punktem inauguracji była immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie alumnów I roku do grona studentów teologii i kandydatów do kapłaństwa oraz wręczenie im indeksów. Grono kandydatów na kapłanów powiększyło się o 23 studentów. Bp Ignacy Dec wygłosił wykład inauguracyjny na temat: „Formacja seminaryjna w świetle ostatnich dokumentów Kościoła”. Przedstawione refleksje miały na celu przypomnienie najważniejszych wytycznych Kościoła, zwłaszcza wskazań Jana Pawła II, odnoszących się do formacji seminaryjnej we współczesnych czasach, jak również zasugerowanie pewnych rozwiązań praktycznych w formacji przyszłych kapłanów. Na zakończenie uroczystości chór odśpiewał hymn „Gaudeamus igitur”.

(Pełny tekst homilii bp. Ignacego Deca, jak również jego wykład inauguracyjny można przeczytać na stronie: www.wsd.legnica.opoka.org.pl)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję