Reklama

Dzień Papieski we Wrocławiu

Dzień Papieski, 15 października, w tym roku przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia”. W kościołach odprawiane były uroczyste Msze św. w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. Panowała atmosfera modlitwy i refleksji nad sprawami wiary i Kościoła. W szkołach zorganizowano m. in. katechezy, wieczorki poezji i wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kwesta na rzecz młodzieży

Podczas Dnia Papieskiego przeprowadzono zbiórki pieniędzy we wszystkich kościołach w całej Polsce na rzecz Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspomagającej zdolną, ale ubogą młodzież.
We Wrocławiu zbiórka przebiegała dwutorowo - w parafiach i na ulicach miasta. Kwesta uliczna organizowana była już po raz drugi z inicjatywy studentów z Duszpasterstwa Akademickiego Dominik. Jak powiedziała „Niedzieli” koordynatorka kwesty ulicznej Maria Szostek: - Wolontariusze tj. studenci z DA „Dominik”, harcerze z ZHP i wszyscy chętni, w sumie ponad 50 osób, kwestowali dwa dni, 15 i 16 października z oznakowanymi puszkami na ważniejszych ulicach Wrocławia. Przechodnie reagowali życzliwie i chętnie wrzucali datki, choć zdarzały się także sytuacje, że byli niedostatecznie poinformowani o całej akcji. Dzięki uprzejmości Zarządu Dróg i Komunikacji kwestujący korzystali z darmowych przejazdów komunikacją miejską, a bar studencki „Bazylia” przygotował dla nich posiłki. Liczenie pieniędzy w sztabie przy kościele dominikańskim trwało jeszcze w poniedziałek, do późnych godzin wieczornych.
W tym roku udało się zebrać 7525,95 zł. Z ubiegłorocznej kwesty ufundowano 30 stypendiów dla młodych osób z całego Dolnego Śląska.

Wystawa u dominikanów

We Wrocławiu w kościele dominikańskim otwarto wystawę „Dzień ostatni - dzień pierwszy”. 30 fotografii Krzysztofa Bramorskiego, wrocławskiego prawnika i fotografika, to dokumentacja dni od śmierci do pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz rzymskie obchody pierwszej rocznicy jego śmierci. Zdjęcia pochodzą z Watykanu i Rzymu, gdzie autor przebywał w tych historycznych momentach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncertu u św. Maurycego

Po wieczornej Mszy św. w kościele św. Maurycego wystąpił Spirituals Singers Band. Koncert po hasłem „Madonny Jana Pawła II” zorganizowała parafia i Polskie Stowarzyszenie Estradowe „Polest”. Zespół zaprosił słuchaczy do odbycia muzycznej wędrówki po sanktuariach Europy, które w czasie swego pontyfikatu Jan Paweł II nie tylko odwiedził, ale szczególnie umiłował.

Reklama

„Tu es Petrus“

W ramach świętowania rocznicy wyboru Jana Pawła II w Hali Ludowej odbył się niezwykły koncert - Oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pt. „Tu es Petrus”. Wrocławska publiczność obejrzała je po raz pierwszy, a Hala Ludowa była wypełniona do ostatniego miejsca. I chociaż - ze względu na uliczne korki - koncert rozpoczął się z opóźnieniem, nie było nikogo, kto miałby o to pretensje. Znana z wydań płytowych muzyka przerosła wszelkie wyobrażenia. Zachwycało wykonanie solistów - wyjątkowa Joanna Słowińska - i niezwykle dynamiczne prowadzenie orkiestry i chóru przez Piotra Rubika. Na zakończenie publiczność wiele razy prosiła o kolejne bisy, których artyści nie poskąpili. Zaprezentowali pieśń pochodzącą z nowego projektu pt. „Psałterz wrześniowy”. Ogłosili też datę kolejnego spotkania we Wrocławiu. 16 stycznia 2007 r. z całą pewnością znów będziemy stać w korkach.

Koncert w Laskowicach

W niedzielę 15 października, w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach odbył się z okazji Dnia Papieskiego uroczysty koncert artystów, na stałe związanych z Katolickim Radiem „Rodzina” we Wrocławiu. Koncert zorganizował proboszcz parafii ks. Janusz Nowicki, burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak oraz Wydział Programów Katolikich i Patriotycznych POLEST.
„Polonia semper fidelis” Polska zawsze wierna - taki tytuł wybrał dla koncertu jego autor, Janusz Telejko, który też go poprowadził i wirtuozerią słowa nadał wydźwięk szczególnej katechezy. Koncert otworzył wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II „Moje okno w niebie” J. Telejki. Zabrzmiały słowa wieszczy C. K. Norwida i J. Słowackiego. Przemówił również sam Papież w swoich utworach, także i w tych, które pisał jeszcze jako Karol Wojtyła. Niezwykłą oprawą muzyczną dla słowa i ukoronowaniem koncertu stały się arie i pieśni T. Joteyki, G. Donizettiego, G. Cacciniego. Koncert został owacyjnie przyjęty przez ponad 900-osobową publiczność - oklaskom i bisom nie było końca. Modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II, złożone kwiaty i wspólnie zaśpiewana „Barka” były dopełnieniem koncertu. „Nie można sobie wymarzyć wspanialszej ewangelizacji - zapewniał proboszcz ks. Janusz Nowicki. - Cieszę się, że koncert tak poruszył serca i jestem pewien, że na długo pozostanie w pamięci parafian”.

MR, LS, AB, JP

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

[ TEMATY ]

koncert

Lubojna

parafia NSPJ

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

To już siódma edycja tego wydarzenia. Wykonawcami koncertu będzie duet organowy: Miriam Wójciak oraz Krzysztof Bas, studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję