Reklama

Potrójna uroczystość pod patronatem Niepokalanej

Niedziela łowicka 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 grudnia Kościół obchodzi Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Tej, która jako jedyna z ludzi była zachowana od grzechu pierworodnego. Ten dzień jest obchodzony w diecezji łowickiej szczególnie, gdyż wtedy przypada patronalne święto Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu oraz rocznica konsekracji naszego pasterza bp. Alojzego Orszulika. Każdego więc roku w godzinach wieczornych duchowieństwo i wierni diecezji gromadzą się bazylice katedralnej na wspólnej Eucharystii, by modlić się w intencji Księdza Biskupa. W tym roku bp Alojzy Orszulik obchodził 12. rocznicę włączenia go do grona następców apostołów.

Alumni łowickiego Seminarium Duchownego obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jako swojej patronki rozpoczęli już dzień wcześniej. W nocy z 7 na 8 grudnia uroczyście odśpiewali Akatyst ku czci Bogurodzicy. Przez całą sobotę wyczuwało się świąteczny nastrój, którego kulminacją była sprawowana o godz. 18.00 uroczysta Msza św. w intencji Pasterza, a po niej wspólna wieczerza z Księdzem Biskupem w seminaryjnym refektarzu.

Liturgię w bazylice katedralnej z Biskupem Łowickim sprawowali moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Na tę uroczystość przybył z odległych Siedlec biskup senior Jan Mazur, któremu od 8 grudnia 1989 r. do 25 marca 1992 r. nasz Pasterz pomagał w kierowaniu diecezją jako biskup pomocniczy. Od tamtego czasu wiążą obu Księży Biskupów szczere więzy przyjaźni, czego dowodem była obecność Biskupa Seniora. We wspólnej modlitwie udział wzięli także: bp Józef Zawitkowski oraz księża kanonicy obu Kapituł: Archikolegackiej Łęczyckiej oraz Katedralnej Łowickiej.

Na wstępie Mszy św. po liturgicznym pozdrowieniu delegacje duchowieństwa oraz władz lokalnych złożyły Księdzu Biskupowi życzenia z okazji przypadającej w tym dniu 12. rocznicy konsekracji. W imieniu duchowieństwa diecezjalnego słowa podziękowania dla Księdza Biskupa za trud włożony w rozwój diecezji wyraził ks. prał. Franciszek Łupiński - wikariusz generalny diecezji łowickiej. Po delegacji duchowieństwa życzenia dostojnemu Jubilatowi złożyli przedstawiciele władz miejskich Łowicza oraz powiatowych.

Po Ewangelii miała miejsce inna, nieco odmienna część uroczystości. Ksiądz Biskup przystąpił do udzielenia święceń diakonatu alumnowi VI ro ku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu Radosławowi Sawickiemu z Rawy Mazowieckiej.

W homilii Biskup Łowicki najpierw przypomniał rolę Maryi w dziele zbawienia. "Maryja znajduje się w centrum tajemnicy zbawienia, jako pierwsza spośród zbawionych. Kościół zaś czci Ją jako niepokalaną, tzn. całkowicie wolną od wszelkiej zmazy grzechu - mówił kaznodzieja. - Niepokalna jest zwiastunem Boga miłosiernego, który nie zniechęca się grzechem swoich dzieci. Jest wzorem, w który wpatruje się Kościół, by coraz bardziej stawać się społecznością świętych. Jest znakiem pewnej pociechy i nadziei, jak mówi Sobór Watykański II w konstytucji Lumen gentium. Jest znakiem nadziei i pociechy dla ludu Bożego i całej ludzkości, którą Ona wspomaga z matczyną czułością". W dalszej części swej homilii Ksiądz Biskup zwrócił się z prośbą do Maryi: " Niepokalana Matko nowego stworzenia (...) obejmij swoją szczególną opieką nasze Seminarium Duchowne. Wszystkich jego alumnów, aby byli sługami według serca Twego Syna. Otocz swym płaszczem wszystkich alumnów, przełożonych i tego oto kandydata do święceń diakonatu". Dostojny Kaznodzieja skierował myśl ku istocie święceń diakonatu, przypominając, że jest diakon to sługa. Postawa służby diakona musi się wyrażać wobec biskupa poprzez okazywane mu posłuszeństwo. Przytoczył w tym miejscu słowa Jana Pawła II z 20 października 1993 r.: "Nie trzeba tu dodawać, że jeśli kandydat odznacza się skłonnością do kontestacji lub opozycji wobec władzy, nie może odpowiednio wypełniać funkcji diakońskich. Święceń diakonatu można udzielić tylko tym, którzy wierzą w wartość pasterskiej posługi biskupa i prezbitera, i w pomoc Ducha Świętego, który ich prowadzi w działaniu i pracy w podejmowaniu decyzji". W dalszej części Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na integralny element posługi diakona - celibat: "Byłoby nieporozumieniem, jeśli celibat byłby przeżywany jako danina, którą płaci się Panu, by przystąpić do święceń, a nie jako dar, który otrzymuje się od Jego miłosierdzia; jako wybór wolności i wdzięczne przyjęcie szczególnego powołania do miłości Boga i ludziom. Ale ten dar obdarowani noszą w kruchych naczyniach. Trzeba zatem stałej czujności i pomocy łaski sakramentalnej". Dlatego Ksiądz Biskup zachęcał do modlitwy w intencji powołanych. Swoją homilię Pasterz Łowicki zakończył raz jeszcze prośbą skierowaną do Niepokalanej za Seminarium: "Maryjo Niepokalana (...) uproś u Twego Syna, aby kapłani opuszczający nasze Seminarium wytrwali w czystości, celibacie do końca swych dni. Aby okazywali posłuszeństwo całym niepodzielnym sercem Twojemu Synowi naszemu najwyższemu Kapłanowi i Kościołowi".

Po homilii Ksiądz Biskup udzielił Radosławowi Sawickiemu święceń diakonatu, po czym nastąpiła dalsza część Eucharystii. Po Komunii św. nowo wyświęcony diakon złożył swojemu Pasterzowi podziękowanie za otrzymane przez jego posługę święcenia diakonatu. Przed błogosławieństwem życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożyła także delegacja alumnów łowickich oraz przedstawiciele Radia Plus "Między Łodzią a Warszawą" oraz delegatka sióstr zakonnych.

Końcowym akcentem obchodów uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny była wspólna kolacja Biskupa Łowickiego z alumnami w refektarzu seminaryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję