Reklama

Uchylić rąbka tajemnicy Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Niedziela małopolska 44/2006

Ks. Piotr Gąsior: - Jak skomentowałby Ksiądz Biskup fakt tak znikomego zainteresowania mediów samą treścią „Memoriału” Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych ze Służbami Bezpieczeństwa?

Bp Jan Szkodoń: - Rzeczywiście, zainteresowanie „Memoriałem” było dość znaczne przed jego ogłoszeniem. Wielu dziennikarzy zwracało się wówczas do mnie z prośbą, abym uchylił im tzw. rąbka tajemnicy. Natomiast, kiedy „Memoriał” został już ogłoszony, to tylko jedna katolicka stacja poprosiła o streszczenie i skomentowanie najważniejszych punktów tegoż dokumentu. Nasuwa się pytanie: dlaczego? Odpowiedzi mogą być różne. Wiemy, iż dokument ten zawiera przypomnienie podstawowych zasad teologiczno-moralnych. Jednocześnie zasady te zostały odniesione do kwestii tzw. lustracji księży. Czyżby więc zasady teologiczno-moralne nie były tak „atrakcyjne”, jak podawanie samych nazwisk osób podejrzanych o ewentualną współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL? Wydaje się, że dla wielu mediów głównym kryterium tzw. przydatności zbieranych materiałów jest, niestety, stopień zainteresowania widzów, słuchaczy i czytelników.
Poza tym zauważmy, iż u niejednej osoby pojawia się coś takiego, że woli raczej zajmować się życiem i sumieniem bliźniego, niż zastanowić się nad własnym postępowaniem i osobistym nawróceniem. Tymczasem lektura „Memoriału” niejako przymusza każdego z nas, aby był bardziej ostrożny i odpowiedzialny w ocenie innego człowieka oraz aby zasady, o których tam mowa, odniósł do samego siebie.

- Czy w archidiecezji krakowskiej władze kościelne upoważniły kogoś do upowszechniania nazwisk kapłanów, którzy rzekomo byli tajnymi współpracownikami?

- Kard. Stanisław Dziwisz w dokumencie ustanawiającym Komisję „Pamięć i Troska” skierował prośbę do Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, by jego pracownicy zajęli się krytycznym studiowaniem dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Jak mi wiadomo, Wydział ten planuje swoje prace badawcze na kilka najbliższych lat. Co kilka miesięcy będą się ukazywać kolejne tomy z wynikami tychże badań. Na podstawie wiadomości, jakie do mnie docierają, mogę powiedzieć, iż już wkrótce zapoznamy się z ogromną liczbą historycznych faktów, które wyraźnie świadczą o wyjątkowej wierności naszych kapłanów, a niejednokrotnie również o ich heroizmie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję