Reklama

Poświęcenie sztandaru Koła Małe Ciche Wiktorówki

Parafia św. Kamila przy 5426 S. Lockwood w Chicago cieszy się powodzeniem wśród podhalańskiej społeczności. Niewątpliwym „magnesem” przyciągającym górali do tej świątyni jest jej proboszcz o. Wacław Lech, pełniący w Związku Podhalan w Północnej Ameryce funkcję kapelana. Większość kół należących do ZPPA wybiera ten właśnie kościół na miejsce uroczystych obchodów swoich jubileuszy. Tak też było w październiku, kiedy to w kościele św. Kamila świętowali członkowie Koła nr 60 Małe Ciche Wiktorówki oraz Koła nr 25 Harklowa.

Koło nr 60 Małe Ciche Wiktorówki 8 października w kościele św. Kamila w Chicago święciło swój nowy sztandar. Celebransem Mszy św. był kapelan Związku Podhalan Wacław Lech, a koncelebrował ks. Grzegorz Skowron. W uroczystości udział wzięli członkowie Koła nr 60 wraz ze swoim zarządem, a wśród gości znaleźli się prezes Zarządu Głównego ZPPA Stanisław Zagata, sekretarz generalny Andrzej Warnik i chorąży Józef Pępek.
W czasie okolicznościowego przemówienia prezes Koła nr 60 Antonina Gorz powiedziała m.in.: „Patronką naszego koła obraliśmy Najświętszą Marię Pannę z Wiktorówek. To miejsce jest nam szczególnie bliskie. Sanktuarium na Wiktorówkach jest filią naszej małocichowiańskiej parafii, a Matka Najświętsza Jaworzyńska Pani otacza nas troskliwą opieką, my zaś z ufnością i wiarą, czasem w słońcu, a czasem w deszczu i śniegu, zdążamy do Jej kaplicy. Jaworzyńska Pani, Królowa Tatr, trwa z ludem góralskim, patrzy na jego ciężki dorobek i błogosławi. Umiłowała ten lud i ukochała, a lud ukochał Ją. Turyści z całej Polski przychodzą pokłonić się naszej Królowej. Umiłował Ją też nasz kochany rodak Jan Paweł II, Wielki Papież, często modląc się przed Jej figurką. Ona rozdaje swojemu ludowi łaski uzdrowień i pociechy. Na sztandarze widnieje też postać św. Józefa - opiekuna, patrona naszej parafii. Do niego modlimy się i jego czcimy na ołtarzu w kościółku na Małym Cichem. A dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny, bo poświęcamy w tym kościele nasz sztandar”.

Małe Ciche to urocza wieś leżąca w południowej części skalnego Podhala pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Swą nazwę zawdzięcza podobno temu, że leży na niewielkiej polanie otoczonej świerkami, a Tatry są nieco przysłonięte przez gęstwinę starego „smrekowego” lasu. Przewodniki turystyczne polecają tę miejscowość osobom spragnionym ciszy i spokoju, tym, które chcą odpocząć z dala od modnych kurortów i oderwać się na czas urlopu od nowoczesnej cywilizacji. Mieszkańcy Małego Cichego nie bez racji twierdzą, że ich wieś jest chyba najbardziej urokliwą i najbardziej góralską wioską w okolicach Zakopanego. Wieś rozciąga się malowniczo na stokach wzgórz wokół Filipczańskiego Potoku. W zimie organizowane są wyścigi kumoterek, w maju odbywa się Święto Bacowskie. Wokół wioski są wspaniałe tereny narciarskie - co prawda nie ma długich narciarskich tras, ale nie ma też zgiełku i tłoku. Znajdują się tam obecnie 3 wyciągi narciarskie, a najdłuższy ma 450 m długości. Z Zakopanem, oddalonym o 12 km wieś połączona jest komunikacją autobusową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję