Reklama

Opatrzność - znak miłości Boga

Wierni parafii pw. Opatrzności Bożej w Częstochowie wraz z duszpasterzami kochają swój kościół i troszczą się, by stawał się coraz piękniejszy. Pragną w ten sposób pozostawić przyszłym pokoleniom pomnik przywiązania do Boga i Kościoła. Wyrazem tej troski jest ażurowa wieża z kaplicą przedpogrzebową, poświęcona 15 października br. przez abp. Stanisława Nowaka.

Parafia była początkowo ekspozyturą powołaną przez bp. Teodora Kubinę. Obecny kościół, zbudowany w latach 1947-1950 staraniem ks. Tadeusza Ojrzyńskiego, został konsekrowany w 1950 r., a ekspozytura podniesiona do godności parafii. Od 1990 r. funkcję proboszcza pełni ks. prał. Krzysztof Skubała. Przez lata posługi kapłańskiej troszczy się o życie duchowe wiernych, a także o wygląd świątyni. Jego starania doprowadziły do podłączenia kościoła i plebanii do sieci gazowej. Dzięki zaangażowaniu wiernych uporządkowano otoczenie kościoła, wyłożono kostką brukową, powstał budynek gospodarczy, garaże, dwa parkingi. W minionych latach kościół stawał się coraz piękniejszy, ufundowano bowiem dwa mosiężne żyrandole, założono nową instalację nagłośnieniową, zbudowano marmurowy ołtarz, pomalowano wnętrze i położono ozdobne tynki. Działania te sprawiły, że wnętrze kościoła zyskało nowoczesny charakter, który równocześnie tworzy klimat wyciszenia, skłaniający do modlitwy. Zwieńczeniem tych działań jest wieża z kaplicą przedpogrzebową. Gdy powstawał kościół, bowiem, ze względów politycznych nie uzyskano zgody na budowę wieży. Wraz ze zmianą ustroju ponownie podjęto starania, zakończone pozwoleniem na budowę 15 lipca 2005 r. Realizacja prac była możliwa dzięki zaangażowaniu m.in.: architekta Daniela Cieślika, firmy budowlanej Żelbet-Montex z prezesem A. Kosmalą z Częstochowy, firmy budowlanej G. Krzaka z Miedźna, geodetów i elektryków. Fundusze na budowę udało się zebrać dzięki hojności parafian i wiernych z innych dzielnic miasta. Wieża, odnowione dzwony oraz kaplica przedpogrzebowa, gdzie znajduje się figura Matki Bożej, są wyrazem przywiązania do Kościoła oraz znakiem wdzięczności Bogu za życie i nauczanie Jana Pawła II.
Uroczystego poświęcenia dokonał 15 października br. abp Stanisław Nowak, w obecności dziekana regionu ks. prał. Jana Niezgody, księży proboszczów i wikariuszy dekanatu św. Wojciecha oraz licznych wiernych. Metropolita Częstochowski podkreślił, że wieża jest zwieńczeniem budowy kościoła, który powstał w XX wieku. Dzięki niej świątynia ma pełniejszą wymowę, łączy wieki. Wieża widoczna dla żyjących, także przejeżdżających trasą szybkiego ruchu i kaplica odprowadzająca ludzi do wieczności, przypominają, że największą mądrością jest wypełnianie woli Bożej. Człowiek bowiem ma współdziałać ze Stwórcą, opiekującym się światem, który przeznaczył ludzkie serca ku nadziei.
Obrzęd poświęcenia poprzedził Mszę św. sprawowaną w intencji wspólnoty parafialnej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Częstochowski. Witając zebranych ks. prał. Krzysztof Skubała wskazał na symbolikę wieży, która ma przypominać miłość i Opatrzność Bożą: „Nowo zbudowana wieża w tej dzielnicy Częstochowy jest ozdobą parafii, ma wskazywać człowiekowi i pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę kierunek ku Bogu i patronce miasta - Maryi. Niech ta wieża na wzgórzu Kamień, na skałkach jurajskich, będzie podziękowaniem Bogu za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II”.
W homilii abp Stanisław Nowak zachęcał do szukania Boga oraz przestrzegał przed nadmiernym przywiązaniem do materii, zmysłowości czy doczesności. Zwracając uwagę, że poświęcona wieża kościelna ma symbolizować bramę do nieba powiedział m.in.: „Za mało patrzymy w górę. Najważniejsze jest zaufać Bogu i przyjąć Tego, który został nam dany, abyśmy się zbawili - Jezusowi, który jest obecny w Kościele, Eucharystii, Słowie. Człowiek musi Boga zdobywać. Wieża ma porywać w górę, jest częścią kościoła; najważniejszy jednak jest Chrystus”. Zwracając się do wiernych, którzy wraz z Księdzem Proboszczem cieszą się piękną świątynią, apelował: „Bądźcie Kościołem żywym i modlącym się. Życzę, aby była to parafia ludzi wierzących, gorliwych, aby była narzędziem Opatrzności Bożej, która jest przymiotem Boga. W górę serca!”.
Na zakończenie uroczystości Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim, którzy włączyli się w inwestycję, za ofiarność serca i hojność. Wyrażając wdzięczność za obecność i modlitwę powiedział m.in.: „Wieża jest ozdobą kościoła i nadaje parafii większą wymowę. Podnosi nasze serca do innego świata - do wieczności. Przez nią sam Bóg wzywa nas do siebie. Niech ta uroczystość mobilizuje nas do troski o chwałę Bożą, piękno i poszanowanie naszych świątyń”.
Wierni zebrani pod przewodnictwem swego Arcypasterza na uroczystości będącej dopełnieniem dzieła budowy świątyni i znakiem jedności z tymi, którzy ją wznosili, doświadczyli, że Kościół stara się przybliżać prawdę, iż Opatrzność jest dowodem niezmierzonej miłości Najwyższego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję