Reklama

Warto żyć dla tego, co się ukocha ponad siebie

W tym roku 30. rocznicę święceń kapłańskich obchodzi ks. dr Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, pochodzący z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy. 13 sierpnia br. z okazji jubileuszu odprawił Mszę św. w rodzinnej parafii, w koncelebrze z wikariuszem ks. Tomaszem Psotą.

Kazimierz Bednarski urodził się w 1948 r. w parafii Brzeźnica nad Wartą, opromienionej sławą Jana Długosza. Od najmłodszych lat wychowywany był w atmosferze głębokiej i prostej wiary, a jednocześnie szacunku i pracowitości. Po otrzymaniu dyplomu nauczyciela pracował wśród dzieci i młodzieży, pełniąc odpowiedzialne stanowiska w Ludowych Zespołach Sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. Studiował w Krakowie, Gościkowie - Paradyżu, Łodzi i Poznaniu. W 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie. 24 czerwca tegoż roku w dniu parafialnego odpustu odprawił prymicyjną Mszę św. w rodzinnej parafii. Został posłany do pracy duszpasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tę posługę pełni nieprzerwanie do dziś.
Wszędzie gdzie mieszkał i pracował angażował się w prace społeczne. Budował boiska i stadiony sportowe, organizował, wychowywał i kształcił. Wybudował i wyremontował kilka kościołów i kaplic. Najpiękniejszym owocem jego starań jest kompleks obiektów sakralnych na Przylesiu w Koszalinie. Mieszczą się w nim: kościół, plebania, dom zakonny sióstr, szkoły katolickie: podstawowa, gimnazjum, liceum, a także Wyższy Instytut Wiedzy Religijnej (w 1993 r. zatwierdzony w Rzymie i złączony z Papieską Akademią Teologiczną w Poznaniu) oraz sala gimnastyczna. W 1991 r. otrzymał jako pierwszy z kapłanów w Polsce nagrodę im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, przyznawaną za pracę organiczną dla Polski. Za zasługi dla Koszalina Rada Miejska przyznała mu 1 września 1992 r. pamiątkowy medal, a 17 października został wyróżniony nagrodą ministra za zorganizowanie i wybudowanie szkoły.
Ks. Kazimierz nigdy nie jest obojętny na sprawy biednych. Dlatego w 1992 r. otworzył bank bezprocentowych pożyczek (tzw. chlebowych) dla ludzi przegranych w nowej rzeczywistości politycznej. Ta forma pomocy przerodziła się obecnie w sklep spożywczy, w którym wydawana jest darmowa żywność dla potrzebujących. W 1999 r. rozpoczęła działalność apteka pod nazwą Świętego Ducha.
W 1993 r. ks. Kazimierz został duszpasterzem rzemieślników. W tym samym roku w bazylice w Kołobrzegu nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk wręczył mu papieską nominację na kapelana honorowego Jego Świątobliwości (prałata). W 1996 r. ks. Bednarski obronił rozprawę doktorancką pt. „Motywy biblijne w powieści Jerzego Andrzejewskiego «Bramy raju»”. Rada Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu jednogłośnie nadała mu stopień naukowy doktora teologii w zakresie biblistyki.
Obdarzony wieloma talentami, wygrywał konkursy piosenkarskie i recytatorskie. Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów literackich. W 1992 r. ukazała się książka jego autorstwa „Osiołkowi w żłobie dano” - syntetyczny dokument jego drogi do kapłaństwa, jak również samego kapłaństwa. W marcu 1997 r. wydana została książka „Człowieka trzeba kochać”, zawierająca felietony ks. dr. Bednarskiego pisane w 1993 r. do „Głosu Pomorza”. W 1998 r. wydano drukiem jego pracę doktorską, a w 2000 r. ukazała się kolejna książka „Warto dla jednej miłości żyć”, która stanowi kronikę parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.
Zawsze otwarty, potrafi skupiać wokół siebie ludzi o różnych poglądach politycznych, spragnionych ideałów. Nigdy nie zapomina o rodzinnej parafii. Jest fundatorem m.in. trzech witraży znajdujących się w głównym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy.
13 sierpnia br. przywitał Księdza Jubilata w rodzinnej parafii deszczowo, ale kapryśna pogoda nie przeszkodziła wiernym zgromadzić się licznie w świątyni. W homilii ks. dr Kazimierz Bednarski przybliżył historię swojej pracy duszpasterskiej i powstania parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Przez uczestnictwo w Eucharystii parafianie dziękowali Bogu za Księdza Jubilata i prosili Miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej o błogosławieństwo w dalszej posłudze duszpasterskiej. Liturgię ubogacił swym śpiewem chór parafialny i orkiestra dęta. Na zakończenie przedstawiciele Kruplina i wspólnoty Żywego Różańca złożyli Dostojnemu Jubilatowi życzenia i podziękowania, że nie zapomniał o swych rodzinnych stronach, a zwłaszcza o mieszkańcach Kruplina. Zapewnili, że będą pamiętać oraz modlić się o zdrowie i błogosławieństwo Boże w dalszej posłudze duszpasterskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję