Reklama

Skarbem tego miejsca są ludzie

7 października br. uroczystą Mszą św. odpustową, sprawowaną w dniu uroczystości ku czci Matki Bożej Różańcowej przez bp. Mieczysława Cisło, rozpoczęła się trzecia w historii wspólnoty wizytacja kanoniczna parafii.

Serdeczne, pełne ciepła, niemal rodzinne spotkanie z Księdzem Biskupem stało się okazją nie tylko do podsumowania tego, co dotychczas udało się zrobić, ale nade wszystko do wspólnej modlitwy, słów pokrzepienia i biskupiego błogosławieństwa dla działań podejmowanych w tej wspólnocie na rzecz wspólnego dobra.
Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej jest jedną z młodszych i jednocześnie największych lubelskich wspólnot. Istnieje 15 lat, co wystarczyło, by powstała tu szybko i prężnie rozwijająca się parafia o wyraźnie skrystalizowanym obliczu. Utworzono ją w miejscu wyjątkowym, bo uświęconym obecnością Jana Pawła II. Swoim zasięgiem objęła osiedle Widok w dzielnicy Czuby, który to teren jeszcze w 1987 r. stanowił miejsce zgromadzenia wiernych, uczestniczących w spotkaniu z Ojcem Świętym. Skarbem tego miejsca są ludzie, którzy chętnie włączyli się w dzieło budowy nowej wspólnoty parafialnej, zawsze chętnie wspierając duszpasterzy. A byli i są oni wyjątkowi, całym sercem oddani temu zadaniu.
Akt erekcyjny wydał 15 stycznia 1993 r. abp Bolesław Pylak i od tego momentu dzieło tworzenia parafii rozpoczął jej pierwszy proboszcz ks. Lech Kuna. Kontynuował je z wielkim poświęceniem ks. kan. Janusz Kiełbasa. Wybudowana w latach 1992-93 kaplica szybko stała się zbyt mała na potrzeby rozrastającego się osiedla. Zaistniała więc konieczność budowy nowej świątyni. Temu zadaniu bezgranicznie poświęcił się obecny proboszcz ks. kan. Józef Dziduch. Dziś nad osiedlem Widok góruje wspaniała bryła świątyni, wzniesiona dzięki harmonijnej współpracy parafian i duszpasterzy.
„Prace budowlane rozpoczęto w maju 2001 r. - wspomina Ksiądz Proboszcz - na czas poprzedniej wizytacji w listopadzie 2001 r. mury częściowo były wykonane już do tzw. wysokości zerowej, a dziś cieszymy się, że udało się dokończyć prace związane z zadaszeniem całego obiektu. Było to dla nas ważne, bowiem powierzchnia świątyni ma ponad 2000 m2. W najbliższym czasie rozpoczną się kolejne prace przy docieplaniu dachu i wykonaniu podsufitki. Zamontowane są okna na powierzchni ok. 140 m2, drzwi wejściowe, niezbędne media, jednocześnie kontynuowane są prace tynkarskie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć prace przy ogrzewaniu podłogowym, ale to wymaga ułożenia warstwy izolacji ze styropianu na powierzchni ponad 1000 m2 oraz przewodów grzewczych o długości 8 km. To wielkie wyzwanie, niemniej jednak celem naszym jest, by w tym roku odprawić Pasterkę już w nowym kościele”.
Mimo rozlicznych prac budowlanych, w parafii toczy się bogate życie duszpasterskie, będące czynnikiem integracyjnym dla całej wspólnoty. „Na tej drodze niezapomnianym wydarzeniem w krótkiej historii parafii, które tak bardzo nas zjednoczyło, była peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w marcu 2005 r., wówczas to odprawiliśmy pierwszą Mszę św. w budującym się kościele, choć jeszcze bez dachu nad głową i przy padającym śniegu - mówi ks. Dziduch. - Wkrótce połączyło nas ponownie czuwanie przy chorym Janie Pawle II, a po jego śmierci w budowanej świątyni odprawiliśmy nabożeństwo żałobne w intencji Papieża”. W parafii działa wiele grup i wspólnot duszpasterskich, w których dzieci, młodzież oraz dorośli odnajdują drogę swojego życiowego powołania. Są to: schola dziecięca „Soli Deo”, róże żywego Różańca, Legion Maryi, Oaza Rodzin, Akcja Katolicka, neokatechumenat, KSM, Odnowa w Duchu Świętym, Eucharystyczny Ruch Młodych, Wspólnota Miłosierdzia, Koło Misyjne, ZHR i Duszpasterstwo Akademickie. „Radością naszą są powołania duchowne i zakonne z parafii. Mamy czterech kapłanów pracujących na terenie archidiecezji, jest czterech alumnów oraz dwie siostry zakonne po ślubach wieczystych” - z dumą podkreśla Ksiądz Proboszcz. „Naszą troską w szczególny sposób obejmujemy dzieci i młodzież, osoby starsze, chore, osamotnione. Wsparciem otaczamy bezrobotnych i osoby ubogie. Chcemy, by nikt nie czuł się w naszej wspólnocie odrzucony” - dodaje.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję