Reklama

Spotkania z kulturą chrześcijańską

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, od 10 lat organizowany z inicjatywy duszpasterza środowisk twórczych ks. kan. Waldemara Sondki, jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. To autentyczne święto sztuki otwiera przed publicznością możliwość obcowania z różnorodnymi formami wypowiedzi artystycznych, nierzadko pierwszorzędnej rangi. Przedstawienia teatralne, koncerty, recitale, wystawy, wykłady i spotkania autorskie przyjmują postać swoistego zwierciadła, odbijającego zasadnicze problemy, z którymi zmaga się współczesny człowiek.
Artysta pretendujący do miana twórcy chrześcijańskiego, ucieleśniając swój ideał piękna, powinien przywracać rzeczywistości jej sakralny wymiar, a ludzi wyrywać z marazmu, zwątpienia i beznadziei. Sztuka chrześcijańska, jako szczególny owoc kontemplacji, modlitwy i ćwiczeń duchowych, winna być źródłem nadziei, tak bardzo potrzebnej dzisiejszemu światu. „Miejcie nadzieję i bądźcie siewcami nadziei” - te słowa Jana Pawła II odkrywają również istotę powołania artysty, niezmienną od stuleci, a zarazem nieustannie nową i oryginalną. Ojciec Święty podkreślał, iż kultura ma pomagać człowiekowi, aby mógł on podnosić się z upadków, przetrwać rozczarowania i wewnętrzne rozdarcia. Tak pojmowana kultura służy gruntownej odnowie życia społecznego, a nade wszystko buduje ład moralny.
10. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności, która na długo przed jego rozpoczęciem zabiegała o zaproszenia i karty wstępu. Atrakcyjny program tegorocznych spotkań z kulturą chrześcijańską usatysfakcjonuje najbardziej wymagających odbiorców sztuki. Podczas dwóch festiwalowych tygodni w naszym mieście wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Brazylii, Ukrainy, Czech, Słowacji i z Polski. W kościele środowisk twórczych zabrzmią m.in. modlitwy flamenco, polifoniczne pieśni sakralne, a także wielogłosowe śpiewy cerkiewne.
Honorowym patronem Festiwalu jest abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Program pierwszego tygodnia Festiwalu drukujemy na str. VII. Program w całości można znaleźć na stronie internetowej: www.logos.art.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję