Reklama

„Nove Kino” w Płocku

Historia zatoczyła koło. Po 75 latach od powołania przez abp. Nowowiejskiego diecezjalnego Domu Akcji Katolickiej, w którym przez wiele powojennych lat znajdowało się płockie kino „Przedwiośnie”, uroczyście podpisano akt erygującynowe płockie kino. Placówka będzie nosić nazwę „Nove Kino Przedwiośnie” i powstanie w miejscu, gdzie funkcjonował przedwojenny Dom Akcji Katolickiej.

Jest to wspólne przedsięwzięcie diecezji płockiej, instytucji Max-Film oraz samorządu województwa mazowieckiego, toteż 20 października w siedzibie Muzeum Mazowieckiego podpisy pod dokumentem złożyli: biskup płocki prof. Stanisław Wielgus, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, ekonom diecezji ks. kan. Marek Makowski, prezes Max-Filmu Krzysztof Andracki oraz architekt Mirosław Hrynkiewicz. Sygnatariusze aktu wmurowali także kamień węgielny pod budowę kina.
- Kościół przez całe wieki był mecenasem kultury i w tej dziedzinie współpracował z władzą świecką - podkreślił w przemówieniu bp Stanisław Wielgus. - Bardzo się cieszę, że teraz tak owocnie kontynuujemy tę współpracę i możemy przystąpić do realizacji wielkiego dzieła, które będzie służyć naszemu miastu.
- Nowe kino to element wkładu samorządu w rozwój kultury - mówił z kolei marszałek Struzik, który przypomniał, że samorząd województwa inwestuje obecnie w wiele przedsięwzięć kulturalnych, m.in. w rozbudowę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
- Dopiero w trakcie wyburzania budynku zrozumieliśmy przedwojenny zapis, który mówił, że łatwiej tu zbudować statek niż dom - mówił prowadzący uroczystość ks. Marek Makowski. Okazało się bowiem, że podłoże, na którym budynek stał przez dziesiątki lat, jest wyjątkowo grząskie. Według historyków, to właśnie tam znajdowała się średniowieczna fosa. Struktura gruntu wymusiła zmianę planów budowlanych, o czym poinformował prezes Max-Filmu Krzysztof Andracki. - Budynek zostanie postawiony na wbitych w ziemię 10-metrowych palach. Planujemy, że za ok. 4-5 miesięcy powstanie stan zerowy budynku, za następne 4 do 5 miesięcy zawiesimy wiechę - wyjaśniał prezes Max-Filmu.
„Nove Kino Przedwiośnie” będzie nowoczesnym, posiadającym 4 sale, w pełni klimatyzowanym obiektem, mogącym pomieścić 822 widzów. W kompleksie kinowym znajdzie się restauracja, kawiarnia oraz profesjonalny klub fitness znanej sieci Gymnasion.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję