Reklama

Świętość kapłańska płynąca z Biblii

Niedziela rzeszowska 45/2006

W katedrze rzeszowskiej 21 października 2006 r. odbyła się Inauguracja Dzieła Biblijnego naszej diecezji połączona z Dniem Świętości Kapłańskiej. Wagę tego wydarzenia podkreślili swoją obecnością kapłani diecezjalni, jak i zakonni z terenu całej diecezji, bo to oni są sługami i głosicielami Słowa Bożego. Uroczystościom w tym dniu przewodniczyli bp Kazimierz Górny - ordynariusz rzeszowski i bp Edward Białogłowski. Szczególnym gościem był ks. prof. Józef Kudasiewicz, wybitny biblista i homileta KUL-u. Na spotkaniu byli również obecni klerycy WSD w Rzeszowie.
Nabożeństwo Słowa Bożego rozpoczęło uroczystość, a przewodniczył mu bp Edward Białogłowski, natomiast homilię wygłosił ks. prof. Józef Kudasiewicz, w której ukazał piękno przepowiadania Słowa Bożego, jak również udzielił kilka wskazówek praktycznych, aby kazania były jak najlepsze. Bardzo ciekawe było zwrócenie uwagi na konieczność przywołania obecności Ducha Świętego, bo dzięki temu dokonuje się przemiana serc słuchaczy.
Po zakończeniu nabożeństwa był wykład, w którym Ksiądz Profesor ukazał potrzebę Dzieła Biblijnego. W liturgii mamy stół Słowa Bożego i stół Eucharystii. O ile o tym drugim wiele powiedziano i znamy jego wagę, to o Słowie Bożym czasem zapominamy. Dlatego też podjęto takie Dzieło, które pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II 22 września 2004 r. Naszym zadaniem, jako kapłanów, jest troska o Biblię i jej głoszenie. Trzeba przypominać o tym, że wierni powinni nie tylko czynnie uczestniczyć w Liturgii Słowa Bożego, ale sami sięgać po teksy Pisma Świętego. Pomocą w tym jest „lectio divina”, czyli metoda pracy z tekstem Biblii. W tej metodzie jest kilka ważnych etapów: kontekst, lectio, meditatio, contemplatio, actio. Można je również zamknąć w trzech, bo kontekst łączy się z lectio, a meditatio z contemplatio.
Po wykładzie i krótkiej przerwie była Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny, a homilię wygłosił ks. prof. Kudasiewicz. Podał on kilka ważnych uwag na temat głoszenia Słowa Bożego. Trzeba sobie uświadomić, do kogo mówimy, bo wśród słuchaczy są różni ludzie: od głęboko wierzących do oziębłych w wierze. Dlatego potrzeba mówienia tak, aby Słowo Boże dotarło do każdego indywidualnie. Dzieło Biblijne skupia przede wszystkim biblistów i ludzi zafascynowanych Biblią. Warto, by zataczało coraz szersze kręgi wśród wszystkich wiernych. Jest ono poświęcone Janowi Pawłowi II. Ojciec Święty sam żył Słowem Bożym i w swoim nauczaniu wiernie przekazywał je innym. Aby lepiej poznawać Słowo Boże, chętnie włączajmy się w prace kręgów biblijnych w swoich parafiach, które niebawem będą powstawać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję