Reklama

„Alleluja! Jezus żyje! W Nim mam nadzieję!”

„Pośród trudnych wyzwań, przed jakimi staje człowiek, jednym z najbardziej dramatycznych jest spotkanie z chorobą i cierpieniem, które wiedzie ku śmierci. To chrześcijańska nadzieja każe patrzeć na śmierć przez pryzmat prawdy o życiu wiecznym. Wówczas śmierć jest tylko przejściem do innego wymiaru życia”
Ks. Janusz Nagórny

20 października 2006 r. - słoneczny, ciepły dzień zabarwiony kolorami jesieni. Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Lubelskim. Przed ołtarzem trumna, a na niej tabliczka: „Ks. prof. dr hab. Janusz Nagórny (...) żył lat 56”. I obolała Matka, i najbliżsi z rodziny... O godz. 12 ośmiu biskupów i setki kapłanów celebrowali Mszę św. żałobną w intencji zmarłego po długiej, naznaczonej cierpieniem, nieuleczalnej chorobie Księdza. We Mszy św. uczestniczyli studenci, senaty różnych uczelni, przedstawiciele władz państwowych i wielka rzesza wiernych zgromadzonych przed kościołem, a także przed telewizorami i radioodbiornikami, za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Liturgii przewodniczył ordynariusz zamojsko-lubaczowski bp Wacław Depo. We wprowadzeniu do Mszy św. Ksiądz Biskup powiedział: „W zakończeniu swojego testamentu Ksiądz Profesor pisał m.in. słowa: «Zostańcie z Bogiem i módlcie się, abym i ja został z Nim i w Nim na zawsze. Alleluja! Jezus żyje! W Nim mam nadzieję». Ta wiara gromadzi nas dzisiaj w godzinie Wieczernika, wobec tajemnicy jego śmierci, aby dziękować Bogu za dar jego osoby (...)”.
W homilii Pasterz naszej diecezji nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Łukasza mówiącej o modlitwie Jezusa w Getsemani, a czytanej podczas Liturgii. Wielka modlitwa Jezusa do Ojca, która w ludzkim sposobie myślenia nie została wysłuchana, stała się początkiem wielkiego spełnienia i tak naprawdę została wysłuchana. Podobnie i w życiu Księdza Profesora - Jezusowe słowa: „Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!”, aż po: „Wykonało się!” - to spełnienie jego powołania i życia.
Ksiądz Biskup nawiązał także do ostatniego spotkania z ks. Nagórnym, podczas którego Ksiądz Profesor wręczył mu książkę z dedykacją: „Napisał życzenie: «Księdzu Biskupowi, by Boże błogosławieństwo towarzyszyło w głoszeniu Ewangelii Życia». Spełniam dzisiaj, Księże Profesorze, to życzenie, głosząc wraz z Tobą: «Jezus żyje!». Jezus, ten z Ogrójca, ten z Kalwarii, ale i ten z trzeciego dnia - Zmartwychwstały «jako pierwszy spośród umarłych. Śmierć nad Nim nie ma już władzy». Głoszę dzisiaj wraz z Tobą Ewangelię Życia w Chrystusie”.
Na zakończenie Mszy św. słowa pożegnania wypowiedzieli przedstawiciele Episkopatu, pracownicy naukowi KUL i innych uczelni w Polsce, Ojciec Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, kolega z roku, burmistrz Tomaszowa, a w imieniu rodziny Księdza Profesora podziękował za modlitwę i obecność ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, który odczytał także przejmujący fragment Testamentu Duchowego Księdza Janusza.
Niekończący się szpaler sióstr zakonnych, duchownych i świeckich delegacji, poprzedzał trumnę Księdza Profesora niesioną przez kapłanów i przyjaciół w procesji na tomaszowski cmentarz, której przewodniczył bp Stanisław Stefanek. Ksiądz Janusz spoczął w rodzinnym grobowcu.
I tu przychodzą mi na myśl słowa: „A sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek. Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy: sędziwością u ludzi jest mądrość, a miarą starości - życie nieskalane” (Mdr 4, 7-9). Biblijny mędrzec najpełniej daje odpowiedź na pytanie dlaczego odszedł tak wcześnie, choć mógł jeszcze żyć i pracować dla chwały Bożej Ks. Prof. Janusz Nagórny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję