Reklama

Nowy szlak pątniczy w Polsce

Otwarcie „Via Regia”

6 października na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu odbyła się uroczysta inauguracja nowego szlaku pielgrzymkowego w Polsce pod nazwą „Droga św. Jakuba - Via Regia”. Jest ona drugim współcześnie w Polsce oficjalnie otwartym traktem pątniczym, nawiązującym do wielowiekowej tradycji wędrówek chrześcijan do Santiago de Compostela.

Do grobu Apostoła

Zwyczaj pielgrzymowania do grobu św. Jakuba St. Apostoła do Santiago de Compostela sięga swoimi korzeniami wieków średnich. Ta hiszpańska miejscowość była celem wypraw pątników przez całe stulecia, stając się obok Ziemi Świętej i Rzymu najczęściej nawiedzanym sanktuarium chrześcijańskiego świata. Wśród pielgrzymów z muszlą nie mogło zabraknąć mieszkańców tej części Europy, w tym również Polaków. Najnowszy rozdział w dziejach pielgrzymowania do Composteli, a co za tym idzie - prawdziwy renesans tego ruchu rozpoczął największy pielgrzym przełomu XX i XXI wieku - sługa Boży Jan Paweł II. To właśnie Papież Polak, który przybył na początku lat 80. ubiegłego stulecia do Santiago de Compostela, wygłosił słynne przemówienie, które przeszło do historii jako „Akt Europejski”, a które stało się też swoistym impulsem do odkrycia niejako na nowo tej wspanialej tradycji.

Polskie drogi „Jakubowe”

Reklama

U początków tej historii były: narodziny Bractwa św. Jakuba Apostoła, później pierwsi pątnicy i organizacja głogowskich pielgrzymek, wyprawa do Stolicy Apostolskiej po relikwie św. Jakuba, inauguracja w naszej diecezji pierwszego polskiego odcinka „Szlaku św. Jakuba”, konferencja popularnonaukowa, publikacje i tegoroczna pierwsza grupowa pielgrzymka z Jakubowa do katedry św. Jakuba w Goerlitz. I jeszcze radość z wiadomości, która przesłana została w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prosto z Santiago przez pielgrzyma, który wyruszył w swoją pątniczą wyprawę z Jakubowa... Na tym jednak nie koniec. Miłośnicy tego szlaku i jego historii nie poprzestali na tym jednym odcinku, postanowili kontynuować dzieło odtwarzania i ustanawiania nowych dróg pielgrzymkowych, którym patronowałby św. Jakub. Owocem podjętych w ostatnich miesiącach działań jest otwarcie „Drogi św. Jakuba - Via Regia”.

W sercu Europy

„Via Regia” - Droga Królewska (zwana też Wysoką Drogą) to od wieków średnich jeden z kluczowych europejskich traktów w tej części Starego Kontynentu. Bardziej jednak niż typowy szlak był to raczej „korytarz komunikacyjny” zmieniający się w zależności od uwarunkowań politycznych, powodzi, powstających i palących się zajazdów... Zaproponowana obecnie „Droga św. Jakuba” wzdłuż „Wysokiej Drogi” próbuje odtworzyć jej przebieg w późnym średniowieczu, kiedy to Dolny Śląsk przeżywał swój największy w dziejach rozwój.
Inicjatywę odtworzenia tego szlaku podjęła Fundacja Wioski Franciszkańskiej przy współpracy Bractwa św. Jakuba Apostoła, Narodowego Centrum Kultury oraz przewodników turystycznych i grona entuzjastów. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W efekcie 6 października na Ostrowie Tumskim w stolicy Dolnego Śląska odbyła się uroczysta inauguracja „Drogi św. Jakuba - Via Regia”.

Od katedry do kościoła

Pierwszym punktem programu obchodów była konferencja prasowa. W piątkowe, październikowe popołudnie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przedstawiciele mediów mogli spotkać się z organizatorami tego przedsięwzięcia oraz z jego patronem honorowym, czyli ministrem kultury i dziedzictwa narodowego dr. Kazimierzem Ujazdowskim. Po konferencji, w obecności m.in. rektora PWT ks. prof. Józefa Patera, miało miejsce odsłonięcie w murach wrocławskiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela tablicy z oznaczeniem „Drogi św. Jakuba”, poświęconej przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Po czym sprzed katedry rozpoczęła się niezwykła wędrówka - procesja ulicami stolicy Dolnego Śląska, na której czele kroczył, niosąc relikwie św. Jakuba, ks. Stanisław Czerwiński w asyście członków Bractwa św. Jakuba Apostoła z Jakubowa. W trakcie tego przemarszu wrocławscy przewodnicy turystyczni przybliżali jego uczestnikom nie tylko barwne dzieje miasta, ale i najważniejsze fakty z historii Kościoła.
Cała wyprawa zakończyła się tuż przed godz. 18 przejściem przez rynek do kościoła pw. św. Elżbiety. Wszyscy uczestnicy tej niepowtarzalnej pierwszej pielgrzymki nową „Drogą św. Jakuba” uzyskali specjalny, pamiątkowy certyfikat. Uwieńczeniem tych uroczystości była odprawiona wieczorem Najświętsza Ofiara - Missa Sancti Jacobi, celebrowana przez biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Edwarda Janiaka. Wspaniałą oprawę liturgiczną zapewniła Schola Gregoriana „Silesiensis”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję