Reklama

Nowy szlak pątniczy w Polsce

Otwarcie „Via Regia”

6 października na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu odbyła się uroczysta inauguracja nowego szlaku pielgrzymkowego w Polsce pod nazwą „Droga św. Jakuba - Via Regia”. Jest ona drugim współcześnie w Polsce oficjalnie otwartym traktem pątniczym, nawiązującym do wielowiekowej tradycji wędrówek chrześcijan do Santiago de Compostela.

Do grobu Apostoła

Zwyczaj pielgrzymowania do grobu św. Jakuba St. Apostoła do Santiago de Compostela sięga swoimi korzeniami wieków średnich. Ta hiszpańska miejscowość była celem wypraw pątników przez całe stulecia, stając się obok Ziemi Świętej i Rzymu najczęściej nawiedzanym sanktuarium chrześcijańskiego świata. Wśród pielgrzymów z muszlą nie mogło zabraknąć mieszkańców tej części Europy, w tym również Polaków. Najnowszy rozdział w dziejach pielgrzymowania do Composteli, a co za tym idzie - prawdziwy renesans tego ruchu rozpoczął największy pielgrzym przełomu XX i XXI wieku - sługa Boży Jan Paweł II. To właśnie Papież Polak, który przybył na początku lat 80. ubiegłego stulecia do Santiago de Compostela, wygłosił słynne przemówienie, które przeszło do historii jako „Akt Europejski”, a które stało się też swoistym impulsem do odkrycia niejako na nowo tej wspanialej tradycji.

Polskie drogi „Jakubowe”

U początków tej historii były: narodziny Bractwa św. Jakuba Apostoła, później pierwsi pątnicy i organizacja głogowskich pielgrzymek, wyprawa do Stolicy Apostolskiej po relikwie św. Jakuba, inauguracja w naszej diecezji pierwszego polskiego odcinka „Szlaku św. Jakuba”, konferencja popularnonaukowa, publikacje i tegoroczna pierwsza grupowa pielgrzymka z Jakubowa do katedry św. Jakuba w Goerlitz. I jeszcze radość z wiadomości, która przesłana została w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prosto z Santiago przez pielgrzyma, który wyruszył w swoją pątniczą wyprawę z Jakubowa... Na tym jednak nie koniec. Miłośnicy tego szlaku i jego historii nie poprzestali na tym jednym odcinku, postanowili kontynuować dzieło odtwarzania i ustanawiania nowych dróg pielgrzymkowych, którym patronowałby św. Jakub. Owocem podjętych w ostatnich miesiącach działań jest otwarcie „Drogi św. Jakuba - Via Regia”.

Reklama

W sercu Europy

„Via Regia” - Droga Królewska (zwana też Wysoką Drogą) to od wieków średnich jeden z kluczowych europejskich traktów w tej części Starego Kontynentu. Bardziej jednak niż typowy szlak był to raczej „korytarz komunikacyjny” zmieniający się w zależności od uwarunkowań politycznych, powodzi, powstających i palących się zajazdów... Zaproponowana obecnie „Droga św. Jakuba” wzdłuż „Wysokiej Drogi” próbuje odtworzyć jej przebieg w późnym średniowieczu, kiedy to Dolny Śląsk przeżywał swój największy w dziejach rozwój.
Inicjatywę odtworzenia tego szlaku podjęła Fundacja Wioski Franciszkańskiej przy współpracy Bractwa św. Jakuba Apostoła, Narodowego Centrum Kultury oraz przewodników turystycznych i grona entuzjastów. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W efekcie 6 października na Ostrowie Tumskim w stolicy Dolnego Śląska odbyła się uroczysta inauguracja „Drogi św. Jakuba - Via Regia”.

Od katedry do kościoła

Pierwszym punktem programu obchodów była konferencja prasowa. W piątkowe, październikowe popołudnie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przedstawiciele mediów mogli spotkać się z organizatorami tego przedsięwzięcia oraz z jego patronem honorowym, czyli ministrem kultury i dziedzictwa narodowego dr. Kazimierzem Ujazdowskim. Po konferencji, w obecności m.in. rektora PWT ks. prof. Józefa Patera, miało miejsce odsłonięcie w murach wrocławskiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela tablicy z oznaczeniem „Drogi św. Jakuba”, poświęconej przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Po czym sprzed katedry rozpoczęła się niezwykła wędrówka - procesja ulicami stolicy Dolnego Śląska, na której czele kroczył, niosąc relikwie św. Jakuba, ks. Stanisław Czerwiński w asyście członków Bractwa św. Jakuba Apostoła z Jakubowa. W trakcie tego przemarszu wrocławscy przewodnicy turystyczni przybliżali jego uczestnikom nie tylko barwne dzieje miasta, ale i najważniejsze fakty z historii Kościoła.
Cała wyprawa zakończyła się tuż przed godz. 18 przejściem przez rynek do kościoła pw. św. Elżbiety. Wszyscy uczestnicy tej niepowtarzalnej pierwszej pielgrzymki nową „Drogą św. Jakuba” uzyskali specjalny, pamiątkowy certyfikat. Uwieńczeniem tych uroczystości była odprawiona wieczorem Najświętsza Ofiara - Missa Sancti Jacobi, celebrowana przez biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Edwarda Janiaka. Wspaniałą oprawę liturgiczną zapewniła Schola Gregoriana „Silesiensis”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

2020-05-27 20:06

[ TEMATY ]

Kaja Godek

Artur Stelmasiak

Mówienie prawdy o związku homoseksualizmu z pedofilią – dozwolone. Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek.

Już po pierwszym posiedzeniu sąd umorzył sprawę przeciwko Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina. To sprawiedliwa odpowiedź na absurdalne zarzuty ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Umorzenie sprawy potwierdza, że prawdę o związku homoseksualizmu z pedofilią można i trzeba mówić.

Siedem osób, wspieranych przez OMZRiK oskarżyło Kaję Godek za słowa, wypowiedziane w telewizji Polsat News podczas dyskusji o filmie braci Sekielskich i o pedofilii w Kościele Katolickim. Politycy lewicy prześcigali się w oburzeniu, że pośród księży znajdują się osoby wykorzystujące seksualnie dzieci. Kaja Godek zwracała uwagę na fakt, że niezależnie od tego, czym zajmują się na co dzień sprawcy pedofilii, większość przestępstw z tego obszaru ma charakter homoseksualny.

27 maja 2020 sąd umorzył postępowanie, stwierdzając o bezzasadności oskarżeń kierowanych pod adresem Kai Godek.

„Cieszę, że że prawda zwyciężyła. Nie możemy pozwolić, aby homoseksualne lobby zamykało nam usta w sprawach tak ważnych. Trzeba mówić głośno o tym, jak środowiska homoseksualne podchodzą do dzieci. Tylko twardy opór społeczny wobec pomysłów lobby LGBT może zagwarantować bezpieczeństwo tym dzieciom w przyszłości.” - powiedziała Kaja Godek.

W międzyczasie życie dopisało do sprawy swoją puentę. Najnowszy film Braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” tylko potwierdza tezę o związku pedofilii z homoseksualizmem. Jest ona nawet wyartykułowana wprost.

Lobby LGBT zareagowało oczywiście oburzeniem, a niektórzy homoseksualni influencerzy wezwali nawet do usunięcia z reportażu niewygodnych dla nich fragmentów. Ciekawe, czy reżysera filmu także oskarżą o znieważanie homoseksualistów…?

Środowisko Ośrodka znane jest z nękania osób o konserwatywnych poglądach. Posługuje się przy tym słynnym artykułem 212 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli tzw. „zniesławieniem”. Jest to też dla Ośrodka źródło dochodów – na profilach w mediach społecznościowych chwali się pisaniem pozwów i aktów oskarżenia i zbiera pieniądze na kolejne sprawy.

Tym razem było podobnie. Osoby, które podpisały się pod aktem oskarżenia nie zebrały się spontanicznie. Ośrodek ogłaszał nabór chętnych m.in. na portalach społecznościowych. Tak naprawdę nie wiadomo nawet, czy oskarżyciele to homoseksualiści…

Warto wspomnieć, że Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii. Został prawomocnie skazany za oszustwa finansowe.

CZYTAJ DALEJ

Celem jego życia było niebo

2020-05-27 21:44

Właśnie minęła 100.rocznica urodzin św. II. O istocie i znaczeniu świętości w życiu Jana Pawła II z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Natalia Janowiec

- W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Niemalże każdy Polak kojarzy Ojca Świętego ze świętością. W 2010 roku papież Benedykt XVI przekonywał i zachęcał, że „Każdy powinien mieć jakiegoś świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować”. W przypadku Jana Pawła II możemy powiedzieć, że te słowa najlepiej oddają jego postawę.

- Osoby beatyfikowane i kanonizowane są doskonałymi przewodnikami, aby jeszcze bardziej kochać Boga. Takim przykładem jest właśnie Jan Paweł II. Lista spotkań Jana Pawła II ze świętymi jest bardzo długa. W relacjach z takimi osobami papież Polak odnajdywał cenną pomoc dla wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego. Przepiękne są jego zapiski i kazania na ten temat. W tych ludziach poszukiwał dla świata wzorów godnych naśladowania. Odczytywał rzeczywistość i aktualność czasów.

- Jan Paweł II miał wielu przyjaciół, którzy dążyli ku świętości. Jednym z najważniejszych był kardynał Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze.

- Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był ważną osobą w życiu Jana Pawła II. Prymasa Tysiąclecia traktował jak własnego ojca. Każde spotkanie z nim nacechowane zostało ojcowską troską i miłością. Choć dzieliła ich różnica pokolenia, nie zaprzestali na wzajemnej i serdecznej przyjaźni. Zdarzało się, że, gdy Wojtyła przyjeżdżał na imieniny do kard. Stefana Wyszyńskiego, przyzywał wstawiennictwa św. Stefana. Potrafił łączyć dwie postaci - świętego wyniesionego już do chwały nieba ze świętym na ziemi. Zarówno Wyszyński jak i Wojtyła cieszyli się wielką życzliwością i uznaniem papieża Pawła VI. Ojciec Święty szanował i doceniał przyjacielską więź polskich kardynałów. Papież okazywał wyjątkową serdeczność do obu postaci. Papieski wyraz uznania przejawiał się stałą obecnością wiernej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą wręczyli mu dwaj kardynałowie.

- Mówi się, że dzień narodzin Jana Pawła II był „dniem narodzin dla nieba”.

- Jan Paweł II został włączony w wielką rodzinę nieba. Dziś wraz ze swymi braćmi i siostrami cieszy się obecnością Boga. Za życia również był jej członkiem. Od dzieciństwa przejawiała się w nim wewnętrzna, głęboka wiara, szacunek, przyjaźń i braterska miłość.

- Księże Biskupie, co było najważniejszym celem życia Jana Pawła II?

- Celem jego życia było niebo. Myśl o świętości pomagała Ojcu Świętemu przede wszystkim w prowadzeniu Kościoła i codziennym życiu osobistym. W nauczaniu, w podejmowaniu trudnych decyzji. W czasie swojego pontyfikatu gromadził i przechowywał niemalże wszystkie biografie świętych. Codziennie starał się przeczytać kilka, czerpiąc z nich inspirację w praktykowaniu cnót.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję