Reklama

Nie krzyczymy, tylko pomagamy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 45/2006

Anna Bensz-Idziak: - W czerwcu 2007 r. obchodzić będziemy 10-lecie pobytu Jana Pawła II w naszej diecezji. Jak wspomina Pan ten dzień?

Zbigniew Żołądziejewski: - Przyznam szczerze, że w Gorzowie Wlkp. w tym dniu nie byłem. Dwa dni wcześniej byłem na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu. Uczta duchowa, w jakiej wtedy uczestniczyłem, i bliskość Papieża sprawiły, że nie czułem potrzeby jechania do Gorzowa, gdzie wiadomo było, że będą masy ludzi. Jednak, gdy Jan Paweł II ruszył w Polskę, pamiętam, że zapragnąłem spotkać się z nim raz jeszcze i z całą rodziną wybrałem się do Ludźmierza koło Nowego Targu.

- Czy po 10 latach od tamtego pamiętnego dnia nasza wiara jest mocniejsza?

- Trudno mi się wypowiadać za innych. Mam nadzieję, że moja nie osłabła, mając na uwadze wskazanie biblijne: „Stoisz, patrz abyś nie upadł”. A idąc dalej, mówi się, że kto tylko stoi, to już się cofa. Dlatego też staram się podtrzymywać to ziarno zasiane w mym sercu tak, aby nie obumarło.

Reklama

- Swoją homilię w Gorzowie Wlkp. Jan Paweł II poświęcił świadectwu chrześcijańskiemu. W jaki sposób „Civitas Christiana” świadczy w codziennym życiu, w konkretnych czynach o Chrystusie?

- Jan Paweł II pisał też, że dzisiejszy człowiek nie tyle potrzebuje nauczycieli, ale świadków miłości Chrystusowej, że nie słowa, ale czyny pociągają oraz że nie godzi się trwać w bezczynności. Nasze stowarzyszenie zgodnie ze swoimi celami stara się przenikać Duchem Chrystusowym wszystkie sfery ludzkiego życia i stara się to czynić, realizując konkretne zadania na płaszczyźnie społeczno-kulturalnej. My nie jesteśmy ruchem modlitewno-formacyjnym, dlatego nas można szybciej zauważyć w działaniu. Wiemy jednak, że bez formacji, bez duchowego fundamentu - którego zabraknąć nie może - można zacząć bardzo szybko budować na piasku, a tego chcemy uniknąć.

- Jan Paweł II mówił wówczas: „Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować”. Jakie zadania ewangelizacyjne Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” widzi przed sobą dzisiaj?

- Tak jak czasy są dziś inne, tak też są i nowe zadania ewangelizacyjne. Zadania te są indywidualne i grupowe. Każdy z nas osobiście ma być dziś świadkiem Chrystusa, trwać na modlitwie, korzystać z sakramentów świętych, zgłębiać ponadczasowe treści zawarte na kartach Pisma Świętego.
Grupowa formacja przebiega dwutorowo. O sferę duchową dba nasz duszpasterz, a tę katolicko-społeczną mamy okazję kształtować poprzez prowadzony przez nas Ośrodek Formacji. W ostatnich latach położyliśmy duży nacisk na pracę z młodzieżą. Z jednej strony są to konkursy biblijne, na których chcemy zachęcić młodych ludzi do sięgania po Biblię tak, aby przez nią pokochali Chrystusa i zapragnęli Go naśladować. Z drugiej strony promujemy i organizujemy kulturalne i chrześcijańskie spędzanie wolnego czasu.

- Zdaniem Papieża, „nie może być autentycznego świadectwa chrześcijańskiego bez modlitwy”. Jakie miejsce zajmuje modlitwa i formacja duchowa w życiu „Civitas Christiana”?

- Przy dzisiejszym szybkim tempie życia jest nam coraz trudniej zatrzymać się na refleksję. A wiemy też, że dużo łatwiej jest kształtować siebie oraz realizować pewne zadania i zamierzenia we wspólnocie, którą chcemy tworzyć. Dlatego też z naszym duszpasterzem staramy się podejmować różnego typu przedsięwzięcia, aby wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, niczego nie zaniedbywać, tak aby organizacja i ludzie, którzy ją tworzą, wydawała plon stokrotny.

- Czy nasz słynny okrzyk: „Pomożemy!” znaczy dziś coś jeszcze?

- My nie krzyczymy, tylko pomagamy, tak jak umiemy i potrafimy. Staramy się unikać tzw. bylejakości, a wszystko to, co robimy, staramy się wykonywać profesjonalnie. Mamy nadzieję, że w ten sposób realizujemy tę obietnicę sprzed prawie 10 lat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję