Reklama

Nie rezygnuj, szukaj pomocy!

Prawo Kościelne stwierdza, że jeśli oboje lub któryś z małżonków stanowi „źródło poważnego niebezpieczeństwa dla duszy i ciała drugiej strony albo dla potomstwa, lub w inny sposób czyni zbyt trudnym życie wspólne”, wtedy małżonkowie mogą się od siebie odseparować (c.1153§1). Ci, którzy się rozwiedli, są nadal członkami Kościoła w pełnym tego słowa znaczeniu. Osoby rozwiedzione (tak długo jak nie zawrą nowego związku) mogą nadal przystępować do Komunii św. i innych sakramentów.

Czy rozwód jest jedynym rozwiązaniem?
- Zdecydowanie nie. Istnieją poważne sytuacje, które prowadzą do rozłączenia małżonków. Trudności takie mogą być często wyeliminowane, jeśli małżonkowie się rozłącza. W wielu wypadkach bardzo przydatne może się okazać poradnictwo rodzinne.

Co się dzieje, jeśli żaden ze środków nie jest skuteczny?
- Niekiedy trudności są tak poważne, że niestety prowadzą do rozwodu.

Reklama

Co w takich sytuacjach mówi Kościół?
- Kościół zapewnia zawsze swoje zrozumienie i pomoc. Pokazuje w ten sposób, że rozumie, iż rozwód jest bardzo bolesnym wydarzeniem dla całej rodziny.
Małżonkowie przeżywający problemy małżeńskie mogą znaleźć pomoc uczestnicząc w programie „Retrouvaille”, który pomaga w podjęciu dialogu ze współmałżonkiem. W archidiecezji chicagowskiej proces taki rozpoczyna się na szczeblu parafialnym. Materiały w językach: angielskim, polskim i hiszpańskim znajdują się w każdej parafii.

Jeżeli małżeństwo zostało uznane za nieważne, czy znaczy to, że nigdy nie istniało?
- Nie. Małżeństwo takie istniało w innym sensie niż sakrament. Dekret stwierdzający nieważność małżeństwa potwierdza, że strony nie spełniały określonych przez Kościół warunków aby ich małżeństwo było uznane jako sakrament.

Jeżeli małżeństwo zostało stwierdzone za nieważne, czy dzieci zrodzone w tym małżeństwie są „z nieprawego łoża”?
- Nie. Prawo kościelne stwierdza, że dzieci zrodzone nawet z małżeństwa niesakramentalnego mają prawe pochodzenie.

Reklama

Czy osoba, która poślubiła wcześniej niekatolika musi otrzymać deklaracje stwierdzającą nieważność tamtego związku zanim poślubi katolika?
- Tak. Kościół naucza, że ważne małżeństwo zawierają osoby, które obopólnie wyraziły zgodę aby je zawrzeć. Jeżeli strony zostały ochrzczone i są chrześcijanami, to ich zgoda wyrażona przy zawieraniu związku jest ważna i wiążąca.

Czy osoba, która stara się o nieważność swojego małżeństwa ponosi koszta materialne?
- Tak. W Archidiecezji chicagowskiej strona, która stara się o nieważność małżeństwa ponosi koszta materialne.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy kontaktować się z ks. Wojciechem Maratem (w języku polskim) 312-751-8378 albo z Elsie Radtke (w języku angielskim) 312-751-8353

Zbyt łatwo poddajemy się, mówią specjaliści z poradni rodzinnych. Zbyt łatwo przychodzi nam do głowy myśl o rozwodzie, jako jedynej formie rozwiązania problemu. Szukamy pomocy zbyt późno, lub tam, gdzie mami się nas pseudonaukowymi metodami, mającymi uzdrowić nasze relacje ze współmałżonkiem. A może spróbować innej formy - skorzystać z doświadczeń znanego i cenionego w Polsce, a obecnego także w Chicago Ruchu Domowy Kościół.
Ruch ten wyrósł i jest częścią posoborowej inicjatywy znanej pod nazwą „Ruch Światło-Życie”, obejmującego dzieci, młodzież szkół średnich, studentów, młodzież pracującą, ale i dorosłych. Wspólnoty rodzinne w ramach tego Ruchu, mają własne cele działania i sprawdzone przez lata metody budowania jedności małżeńskiej. Wiele małżeństw uratowało się przed rozwodem korzystając z doświadczeń innych małżeństw skupionych w tym Ruchu.
Domowy Kościół jest ruchem powszechnie znanym w Polsce, a od 1995 r. obecnym także na terenie Chicago. Pierwsze kręgi Domowego Kościoła powstały na Trójcowie. Obecnie jest ich 12 na terenie całego miasta.
Wszelkie informacje na temat szczegółów działania Ruchu i adresów kręgów Ruchu Domowego Kościoła można zasięgnąć pisząc na adres: Domowy Kościół, 552 Truman St., Bolingbrook, IL 60440, USA

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję