Reklama

Srebrny jubileusz Wróblówki

Był 25 października 1981 r. W Klubie „Czar Polesia” w Chicago zebrali się pochodzący z Wróblówki krajanie. Rozmawiali o tym, jak zebrać fundusze na rozpoczynającą się budowę kościoła w ich rodzinnej wiosce. Tego dnia przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce „narodziło się” Koło nr 41 „Wróblówka”. W skład pierwszego w historii zarządu koła weszli: prezes Józef Króżel oraz wiceprezesi - Stanisława Podczerwieńska i Bronisław Ogrodny. Kapelanem został ks. Tadeusz Wincenciak.
Minęło 25 lat od tamtych wydarzeń. Członkowie „Wróblówki” spotkali się ponownie. Tym razem po to, aby wspólnie świętować „srebrny” jubileusz swojego Koła. Z tej okazji w kościele św. Brunona przy S. Harding Ave. w Chicago odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana. Przy ołtarzu stanęli kapelan Koła i wicekapelan ZPPA ks. Franciszek Florczyk oraz kapelan ZPPA o. Wacław Lech.
Ks. Franciszek Florczyk, witając przybyłych na uroczystość gości, członków Koła, przedstawicieli Związku Podhalan i poczty sztandarowe, przypomniał osoby, które odegrały ważną rolę w 25-letniej historii, w tym śp. ks. prał. Tadeusza Wincenciaka oraz pierwszego prezesa i założyciela koła śp. Józefa Króżla. Jak zauważył ks. Florczyk, ćwierćwiecze istnienia „Wróblówki” zbiega się w czasie z jego osobistym jubileuszem - 25. rocznicą kapłaństwa oraz z obchodami 25-lecia Fundacji Jana Pawła II. Mówił też m.in. o roli ambicji w życiu każdego człowieka. - Ambicja dla jednych jest błogosławieństwem, a dla innych staje się przekleństwem. Jedni uważają, że ambicja przyczynia się do rozwoju człowieka, ludzkości, cywilizacji. I pewnie dzięki ambicji nieżyjących już Józefa Króżla i ks. Tadeusza Wincenciaka dzisiaj możemy celebrować 25 lat istnienia koła - mówił. - Są też inni, którzy uważają, że ambicja może zniszczyć. Jako chrześcijanie musimy iść drogą Jezusa. W realizacji naszych ambicji musimy brać pod uwagę Boga i drugiego człowieka. Czasem jednak trzeba też ponieść wiele wyrzeczeń, aby nikogo nie skrzywdzić, nie poniżyć, nie opuścić w potrzebie.
W swoim wystąpieniu ks. Florczyk wspomniał też o tym, że zarówno on czy o. Wacław Lech, jako kapelani Związku Podhalan, muszą niejednokrotnie nakłaniać członków Kół, aby zrezygnowali ze swoich osobistych ambicji na rzecz wspólnego dobra, jakim jest dobro organizacji.
Po odprawieniu Mszy św. głos zabrali także: prezes koła „Wróblówka” Franciszek Bielański, który podziękował wszystkim za przybycie na uroczystość oraz o. Wacław Lech, który złożył członkom Koła jubileuszowe życzenia. Obchody 25-lecia zakończyły się wspólnym bankietem w Domu Podhalan, na którym nie obyło się bez góralskiej kapeli, muzyki i tańców.
Warto wspomnieć, że w historii Koła nr 41 nie brakuje ważnych wydarzeń. W 1988 r. w kościele św. Jana Bożego ks. prał. Tadeusz Wincenciak poświęcił sztandar Koła. Rok później, z okazji 60-lecia powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce, wróblowianie wzięli udział w pielgrzymce do Rzymu. Papież udzielił błogosławieństwa Związkowi i poświęcił sztandar ZPPA. Jan Paweł II został również Honorowym Członkiem ZPPA. W 1991 r. z okazji 10-lecia Koła odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele św. Kamila. Główny celebrant Mszy św. ks. Stanisław Drewniak odczytał wtedy błogosławieństwo Ojca Świętego dla Koła „Wróblówka”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję