Reklama

Ratujmy częstochowską fabrykę „Zapałek”

Niedziela częstochowska 46/2006

W czerwcu br. obchodzono 125-lecie działalności Częstochowskiej Fabryki Zapałek. Ostatnią modernizację Zakładu przeprowadzono w latach 30. XX wieku. Od tamtego czasu maszyny są naprawiane i konserwowane przez mechaników, pracujących do dziś. Od 1997 r. Zakład, stanowiąc Pracowniczą Spółkę Akcyjną, zatrudnia 80 pracowników, wytwarza dobry, niestety coraz trudniej zbywalny produkt, a jako pracujące muzeum jest unikatem w skali światowej. W 2002 r. na bazie zakładu powstało w Częstochowie Muzeum Przemysłu Zapałczanego, cieszące się coraz większym zainteresowaniem turystów. Placówka produkuje zapałki bezpieczne, ekologiczne, zgodne z europejskimi normami. Któż nie zna pudełeczek z czarnym kotem, a także tych z wyższej półki, gabinetowych, sztormowych czy upominkowych. Jak mówi prezes Spółki Eugeniusz Kałamarz, zapałki są jak ludzie, rodzą się, spalają i gasną. Zostaje po nich pamięć światła, ciepła, a dla kolekcjonerów - etykiety, ciekawe graficznie, stanowiące nośnik reklamy.
Niestety, rynek zapałczany przeżywa kryzys i częstochowskim „Zapałkom” może zagrozić upadek. Ratunkiem byłaby reorganizacja Zakładu i współpraca partnersko-handlowa z pokrewną fabryką w Czechowicach. Do tego jednak są potrzebne środki, których brak i odpowiednie decyzje organów założycielskich. Nadzieję budzi fakt, że Częstochowskie Muzeum Produkcji Zapałek ma szansę znaleźć się na światowej liście zabytków techniki. Uczestnicy międzynarodowej konferencji w Zabrzu zdecydowali o utworzeniu w tym mieście centrum badań nad zabytkami techniki. Według słów Eugeniusza Kałamarza, który uczestniczył w konferencji, maszyny i urządzenia częstochowskiej fabryki umieszczone zostaną w pierwszej dziesiątce światowych zabytków techniki. Trzeba dodać, że oprócz sprzętu, największą wartością częstochowskiej zapałczarni są ludzie obsługujący maszyny, wkładając w pracę serce i doświadczenie.
Czy częstochowskie „Zapałki” związane z historią miasta przetrwają, zależy w pewnym sensie od nas, konsumentów, a także od dobrej woli i pomocy władz naszego miasta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję