Reklama

Piękno i kultura na Katedralnej

Półtora miesiąca od rozpoczęcia ostatniego etapu remontu, 26 października br. można było podziwiać najpiękniejszą kamienicę w Częstochowie przy ul. Katedralnej 8. Miasto zyskało mieszczański zabytek, jakiego nie miało. Trudno nie zachwycić się pięknymi wnętrzami, pełnymi artystycznych detali; malowideł, fresków, stiuków, plafonów, z oryginalnymi piecami kaflowymi. Dzięki tej renowacji Częstochowa zyskała Muzeum Jerzego Dudy-Gracza - które znajdzie się na parterze, siedzibę galerii malarstwa polskiego Muzeum Częstochowskiego - na pierwszym piętrze oraz mieszczącą się na oryginalnym poddaszu siedzibę Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
W uroczystości otwarcia kamienicy wziął udział abp Stanisław Nowak. - Cieszę się, że ten dom został uratowany. Jasna Góra jest bogactwem Polski, ale Częstochowa jest także koło katedry, w tej dzielnicy. Wiele rzeczy się w mieście odnawia. Niech również w tę część miasta przyjdzie piękno i kultura - powiedział do uczestników uroczystości.
Kamienica zlokalizowana w centrum miasta, figuruje w rejestrze zabytków i podlega całkowitej ochronie konserwatorskiej. Jest przykładem wielkomiejskiej czynszowej kamienicy rezydencjalnej z bogatym wystrojem wnętrz i okazałą klatką schodową. Architektura fasady jest eklektyczna z przewagą form neogotyckich i elementami neobarokowymi we wnętrzach. Prace prowadzone były w uzgodnieniu i pod nadzorem Częstochowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach i objęły m.in.: remont dachu mansardowego, wzmocnienie i częściową wymianę więźby dachowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, restaurację ozdobnych drzwi wejściowych do lokali; z neobarokowymi supraportami, remont zabytkowych pieców kaflowych, wzmocnienie stropów, odnowienie zachowanej sztukaterii i uzupełnienie ubytków, odtworzenie zabytkowej polichromii, renowację parkietów, wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, teletechnicznej i komputerowej oraz instalacji odgromowej, modernizację centralnego ogrzewania, remont elewacji frontowej z zachowaniem detali architektonicznych, bramy wjazdowej, elewacji bocznych i od strony podwórka.
Dokumentację projektową wykonała Pracownia Konserwatorska i Projektowa Akant + Urbi s.c. w Gliwicach, a wykonawcami prac było Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane „Transwoj” Sp. z o.o. w Częstochowie oraz Grażyna Lazarowicz, konserwator dzieł sztuki. Nadzór inwestorski sprawował Piotr Gawłowski wraz z zespołem inspektorów branżowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję