Reklama

Wielki Patron zagościł w Niegowej

Niedziela częstochowska 46/2006

W wychowaniu chodzi o to, żeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, aby bardziej był, a nie tylko więcej miał.
Jan Paweł II

Położona wśród malowniczych pagórków, jurajskich skał i lasów wieś Niegowa, kolejny raz w 700-letniej historii przeżyła wielkie wydarzenie. 25 października br. decyzją Rady Gminy, za aprobatą Metropolity Częstochowskiego, miejscowe Gimnazjum przyjęło imię Jana Pawła II.
W uroczystości nadania imienia, poświęcenia sztandaru, kamienia węgielnego pod budowę sali sportowej i popiersia Patrona, oprócz młodzieży, wychowawców i rodziców uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, oświaty, duchowieństwo wraz z rodakami ks. kan. Januszem Wojtylą, ks. Michałem Solarczykiem i ks. seniorem Emilianem Sawickim. Gościem honorowym i fundatorem popiersia Jana Pawła II wykonanego z brązu był senator Jarosław Lasecki.
Mszę św. w kościele św. Mikołaja w Niegowej odprawił abp Stanisław Nowak. W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał świętość Jana Pawła II już za życia i praktyczne pojmowanie Miłosierdzia. Wybór takiego Patrona do wspólnoty gminy, szkoły i parafii jest radością i wyrazem ambicji. W mury szkoły wchodzi bowiem Boży człowiek, będący drogowskazem do nieba. Proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Pękalski zwrócił uwagę, że w Niegowej nadszedł czas na odrabianie lekcji, którą zadał Jan Paweł II. Podczas spotkania w budynku szkolnym uczniowie przejęli poświęcony sztandar szkoły i złożyli ślubowanie. Znamienne były słowa przedstawiciela władz oświatowych, aby nauczyciele tworzący program wychowawczy tej szkoły pamiętali słowa Patrona: „W wychowaniu chodzi o to, żeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, aby bardziej był, a nie tylko więcej miał”. W przygotowania do tego wydarzenia oprócz dyrektor Gimnazjum Doroty Kołacz, nauczycieli i Rady Rodziców, włączyli się: ks. kan. Andrzej Pękalski, wójt gminy Eugeniusz Madej, Rada Gminy z przewodniczącym Józefem Milewskim.
Niezapomniane wrażenie pozostawił program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem Zbigniewa Lenartowicza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję