Reklama

Widoczna z każdego miejsca

Parafia św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Na pierwszą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Materskiego, w kaplicy (w dawnym kurniku) przyszło kilku księży i zaledwie kilka osób. Niewielu wiedziało o lokalizacji kaplicy i chyba nikt nie wierzył, że do takiego miejsca przyjedzie Biskup.

Niedziela kielecka 46/2006

Tak wspomina początki dziekan ks. prał. Wiesław Jasiczek, mianowany duszpasterzem w 1980 r., do dziś proboszcz parafii. Aż trudno uwierzyć jak bardzo od tego czasu rozrosła się wspólnota parafialna św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Kościół widać niemal z każdego miejsca w mieście. Nie tylko bryłę, ale przede wszystkim rozwijającą się wspólnotę.
Osiedle Świętokrzyskie zajmowało wówczas jedną trzecią powierzchni, reszta była dopiero w budowie. Adaptacja kurnika i urządzenie w nim kaplicy wymagały wiele wysiłku. Po obu stronach budynku rozlokowano skromne salki do katechezy. Wszystkie prace prowadzono pod kontrolą Urzędu Wyznań, który czynił wiele trudności w rozbudowie oraz w przyznaniu pozwolenia na budowę nowego kościoła dla powiększającej się parafii. W pracach pomagali ludzie, także księża i klerycy z kieleckiego Seminarium.
Na pasterkę w 1980 r. przyszło już więcej osób, chociaż drogi dojazdowej, która jest obecnie, jeszcze nie było. Ludzie brnęli więc przez śnieg. W 1981 r. bp Jan Gurda poświęcił krzyż, zaś w 100. rocznicę ponownego zaistnienia diecezji kieleckiej, 28 grudnia 1982 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię pw. św. Jadwigi Królowej.
Długo Ksiądz Proboszcz z wiernymi czekał na zezwolenie na budowę kościoła. W końcu marzenia ziściły się we wrześniu 1985 r. Pracami kierował inż. Grzegorz Bauer - autor projektu świątyni. Jego śmierć spowodowała przerwanie robót. Wspólnota, poszukując kompetentnego inżyniera, który mógłby sprostać temu wyzwaniu, rozpoczęła w tym czasie budowę plebanii. Prace wznowiono pod kierownictwem Andrzeja Strzeleckiego i Bogdana Cioka.

Rosła wspólnota, rosły mury

Reklama

3 czerwca 1991 r., kiedy Jan Paweł II zmierzał na lotnisko do Masłowa, jadąc ul. Warszawską, pobłogosławił budujący się kościół. Wielkie chwile wspólnota przeżyła we wrześniu 1985 r., kiedy na placu budowy odbyła się uroczystość związana ze sprowadzeniem relikwii św. Jadwigi z udziałem kard. Franciszka Macharskiego oraz wszystkich biskupów kieleckich. Św. Jadwigę, czczoną w relikwiach, witało wówczas 40 tys. wiernych. - To było największe zgromadzenie w historii parafii - wspomina dziś ks. Jasiczek. W kościele znajduje się drugi relikwiarz św. Jadwigi Królowej. Sprowadzono go staraniem ks. Jasiczka i delegacji po wizycie Jana Pawła II na Wawelu.
Wejście do nowego kościoła w 1995 r. było wielkim świętem w parafii. - W procesji z Panem Jezusem przeszliśmy z kaplicy do nowego kościoła - wspomina ks. Jasiczek. - Świątynia była w stanie surowym. Dawne budynki parafii z kaplicą przy dzisiejszej ul. Bęczkowskiej aż do chwili powstania parafii św. Pawła Apostoła nadal służyły celom duszpasterskim parafii św. Jadwigi Królowej. W nowym kościele powoli wykonano posadzki, tynkowanie, szklenia. Kościół jest prawie ukończony. Powoli kompletowane jest wyposażenie, zamówiono już stacje drogi krzyżowej, w przyszłym roku ma powstać parking.
Wspólnota liczy obecnie 14 tys. mieszkańców i obejmuje także osiedle Słoneczne Wzgórze. Aby objąć opieką duszpasterską wszystkich, potrzeba zbiorowego wysiłku kilku kapłanów. Księża wikariusze, siostra oraz trzy katechetki świeckie uczą religii w XI Liceum Ogólnokształcącym i gimnazjach.

Pracowita wspólnota

Życie duchowe kwitnie w parafii przez okrągły tydzień, a każdy z posługujących tu kapłanów ma dużo obowiązków. Ks. prał. Wiesław Jasiczek opiekuje się Akcją Katolicką, parafialnym zespołem Caritas, kołami Żywego Różańca. Duszpasterstwo Akademickie, Duszpasterstwo Nauczycieli, Kręgi Biblijne prowadzi ks. Tadeusz Lalewicz, Oazę Młodzieży i Rodzin - ks. Paweł Majewski, Rycerstwo skupiające dzieci, młodzież i dorosłych, Koło Radia Maryja i Telewizji Trwam to troska ks. Pawła Kolanowskiego, a ks. Wacław Woźnica przygotowuje wszystkie dekoracje na ważne święta, w tym szopkę i grób Pana Jezusa. Ministrantami opiekuje się ks. Grzegorz Pańczyk. Pod kierunkiem ks. Lalewicza działa także Parafialny Klub Sportowy „Rodzina”, który ma dwie drużyny piłki nożnej. Siostry Służebniczki Starowiejskie opiekują się zakrystią, kancelarią, prowadzą Koła Misyjne Dzieci i Młodzieży, przygotowują z dziećmi adoracje. Działa tu Rada Parafialna i Rada Duszpasterska. - Dzielimy się z nimi naszymi planami, wspólnie omawiamy ważne kwestie. Oczekujemy na ich sugestie - opowiada ks. Jasiczek.
A jakie parafia ma plany na najbliższy czas? W 2007 r., w 25-lecie jej istnienia, odbędzie się uroczystość poświęcenia kościoła. To będzie dla parafii szczególny moment. W przyszłym roku na Skwerze św. Jadwigi Królowej ma stanąć pomnik świętej Patronki. W 2008 r. parafia przyjmie obraz Matki Bożej, peregrynujący po naszej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję