Reklama

Z czytania rodzi się mądrość

W uroczyste obchody jubileuszu 80-lecia Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i 25-lecia reaktywacji w 1981 r. pod kierunkiem redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia włączyli się redaktorzy i czytelnicy z archidiecezji lubelskiej, organizując Pielgrzymkę Pracowników, Korespondentów, Czytelników i Przyjaciół ww „Niedzieli”.

Niedziela lubelska 46/2006

Za 80 lat istnienia katolickiego pisma, służącego Kościołowi i polskiej rodzinie 28 października br. dziękowali Bogu redaktorzy, korespondenci i przyjaciele „Niedzieli”. Centralną częścią pielgrzymki była Msza św., sprawowana w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Podczas Mszy św. redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś wygłosił okolicznościowe kazanie. Wierni zgromadzeni w archikatedrze, a także słuchacze Radia eR poznali historię Tygodnika, który w czasie komunistycznego zniewolenia za wierność Bogu i ojczyźnie zapłacił milczeniem.
Redaktor Naczelny prosił, by po „dodatkowego wikarego”, czyli po prostu po katolicki tygodnik, sięgali nie tylko kapłani, ale przede wszystkim osoby świeckie. „Z czytania rodzi się mądrość - mówił Ksiądz Infułat - a kto nie czyta, staje się wewnętrznie pusty”. Tygodnik poprzez szeroki wachlarz artykułów, podejmujących wiele spraw związanych z życiem Kościoła w Polsce i na świecie, czy problematykę społeczną i kulturalną, stara się kształtować czytelników w duchu miłości Boga i odpowiedzialności za dobro Ojczyzny. Systematyczna lektura, do której zachęcał Ksiądz Redaktor, pozwala nie tylko śledzić wydarzenia, ale przede wszystkim kształtować opinię na najbardziej istotne sprawy. Ks. inf. Skubiś podziękował również Kościołowi lubelskiemu za przyjęcie „Niedzieli” jako diecezjalnego pisma i stałą troskę o jej rozwój.
Do tradycji lubelskiej edycji Tygodnika należą spotkania korespondentów, kolporterów i przyjaciół „Niedzieli”. Gośćmi jubileuszowego spotkania byli m.in.: bp R. Karpiński, ks. prał. Tadeusz Pajurek, ks. prał. Stanisław Sieczka i ks. dr Mirosław Sitarz. Przed Mszą św. korespondenci „Niedzieli Lubelskiej” zebrali się w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym, gdzie wysłuchali prelekcji Księdza Infułata oraz stali się świadkami uroczystego wręczenia medalu „Mater Verbi” betance s. Urszuli Piwko. Ze względu na obowiązki w parafii, Siostra nie mogła osobiście odebrać nagrody we wrześniu, podczas ogólnopolskiej pielgrzymki „Niedzieli” na Jasnej Górze. Jubileuszowe spotkanie w Lublinie stało się okazją do wręczenia medalu s. Urszuli, a przede wszystkim do wyrażenia wdzięczności za osiem lat pracy w kasie środków społecznego przekazu Kurii Metropolitalnej.
Szczególnym powodzeniem cieszył się wykład dr. Jana Pleszczyńskiego z UMCS, który jako wykładowca akademicki, a przede wszystkim jako dziennikarz przybliżył najważniejsze zasady, wg których należy przygotowywać teksty. Korespondenci „Niedzieli Lubelskiej” - dziennikarze z wyboru, a nie z wykształcenia - z uwagą chłonęli wszelkie wskazania, a dyskusja nt. służebnej roli mediów i odpowiedzialności za słowo trwała długo. Spotkanie, prowadzone przez ks. dr. Antoniego Nadbrzeżnego, zakończyło się podaniem informacji nt. najważniejszych zmian zasad współpracy, wynikających ze zmiany formatu pisma.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję