Reklama

U progu jubileuszu 20-lecia

Niedziela łódzka 46/2006

Rys historyczny

13 października 1986 r. abp Władysław Ziółek mianował ks. Bohdana Papiernika, dotychczasowego wikariusza parafii św. Antoniego w Łodzi, organizatorem nowego ośrodka duszpasterskiego na wielkim osiedlu łódzkim Retkinia. Po wielu trudnych rozmowach z ówczesnymi władzami miasta, nie udało się uzyskać zgody na powstanie parafii i budowę kościoła. Warto przypomnieć, że w tę walkę z komunistyczną władzą włączyła się grupa zaangażowanych świeckich, którzy z odwagą i zapałem dążyli do powstania nowej parafii na Retkini. Wreszcie, po ośmiomiesięcznych staraniach, w pamiętnym dniu wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi, 13 czerwca 1987 r., została erygowana parafia Najświętszej Eucharystii. Tę „dobrą nowinę” ogłoszono wielkiej rzeszy wiernych, zgromadzonych na lotnisku Lublinek, przed przybyciem Papieża Jana Pawła II.

Duszpasterze

Reklama

Ks. Bohdan Papiernik od początku troszczył się o duchowy i materialny rozwój wspólnoty parafialnej. Najpierw wybudował dom parafialny, w którym znalazły się mieszkania dla księży, kancelaria parafialna oraz sale na spotkania duszpasterskie. Obecnie siły Księdza Proboszcza absorbuje budowa kościoła, która jest ogromnym wyzwaniem, oraz duszpasterstwo sakramentalne w parafii. Ze względu na potrzebę stopniowego wtajemniczania dzieci i rodziców w uczestnictwo we Mszy św., w parafii obowiązuje 3-letni okres przygotowania do I Komunii św. Przez rodzinną katechezę rodzice uzupełniają wysiłek katechetów i duszpasterzy w przekazywaniu wiary. Schola i Krąg Dzieci Bożych to kolejne „oczko w głowie” Księdza Proboszcza, a wakacyjne preoazy czy oazy Dzieci Bożych, prowadzone przez ks. Papiernika, są dla wielu już pokoleń niezapomnianym przeżyciem religijnym. Mimo wielu obowiązków związanych z kierowaniem parafią, Ksiądz Proboszcz jest inicjatorem i dyrektorem łódzkiego Festiwalu Dziecięcej Piosenki i Pieśni Religijnej o zasięgu międzynarodowym.
W pracę duszpasterską z dziećmi i młodzieżą włącza się też od ośmiu lat wikariusz ks. Stanisław Haładaj, który jest odpowiedzialny za przygotowanie młodzieży do bierzmowania i pracuje jako katecheta w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Opiekuje się też służbą liturgiczną i wspólnotą modlitewno-formacyjną „Emmanuel” oraz organizuje pielgrzymki autokarowe do sanktuariów maryjnych i innych świętych miejsc w kraju i za granicą.
Drugim wikariuszem od 1990 r. jest ks. Stanisław Hamziuk, któremu powierzono duchową opiekę nad asystą parafialną i Żywym Różańcem. Jest on odpowiedzialny za konferencje przedmałżeńskie i przed chrztem dla rodziców i chrzestnych. Wiele czasu poświęca również na pracę w kancelarii parafialnej
W posługę duszpasterską w parafii aktywnie włącza się ks. dr Marek Pluta, wykładowca filozofii w dwóch łódzkich seminariach i innych uczelniach. W 1995 r. ukończył Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, uzyskując tytuł doktora filozofii.

Liturgia

Ze względu na tytuł parafii i szczególne zamiłowanie Księdza Proboszcza do liturgii, obowiązuje troska o piękno sprawowania Eucharystii. W niewielkim prezbiterium wyeksponowano miejsce przewodniczenia (w wielu świątyniach niesłusznie pomijane). Codziennie w procesji z darami wierni mogą osobiście przynieść w ofierze Bogu swoje radości i troski życia w znaku chleba i wina. Za zgodą Ordynariusza archidiecezji, od ponad dwóch lat wiernym udziela się Komunii św. po dwiema postaciami. W każdej Mszy św. docenia się znaczenie milczenia (przed aktem pokutnym, po homilii i w dziękczynieniu po Komunii św.). Miejscowa służba liturgiczna wykazuje duże umiejętności w przygotowaniu uroczystej liturgii.

Budowa kościoła

Od 1998 r. trwa budowa kościoła wg projektu mgr inż. Mirosławy Herczyńskiej. Wielkim wyzwaniem dla parafii był montaż na wieży kościoła krzyża pochodzącego z ołtarza papieskiego w Lublinku. Z Bożą pomocą i przy współudziale wielu ofiarnych ludzi udało się dokonać tego dzieła 14 września 2003 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Abp Władysław Ziółek poświęcił wówczas wieżę i umieszczony na niej krzyż. Ten wymowny znak obecności Ojca Świętego w Łodzi i pamiątka dnia powstania parafii jest dziś na nowo doceniany. Niedługo po tym wydarzeniu, 6 czerwca 2004 r., poświęcono ufundowane przez parafian i Księdza Proboszcza cztery dzwony (I „Głos Wieczernika” - fundatorem była rodzina Kulikowskich, II - „Maryja” - Żywy Różaniec i rodzina Szymańskich, III - „Ks. Jerzy” - rodzina Skrzypków i IV - „Signum coeli” [Znak nieba] - Ksiądz Proboszcz).
Po przerwie w pracach budowlanych, w tym roku kontynuowano budowę dachu kościoła, pokrywając go blachą. Między dwiema pochyłościami dachu zamieszczono piękny witraż, który przypomina, że Bóg jest Światłością ogarniającą człowieka. Poświęcenia tych dzieł dokonał 26 X 2006 roku bp Ireneusz Pękalski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję