Reklama

Jesteśmy rodziną już 25 lat!

„Każdy z nas jest członkiem wielkiej rodziny, wewnątrz której ma określone miejsce i zadanie do spełnienia”.
Jan Paweł II

Wświęto patrona parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie 29 września br. została odprawiona Msza św., której przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny, w asyście członków Kapituły Katedralnej i byłych wikariuszy posługujących przed laty w tej parafii.
Eucharystia ta była centralnym punktem obchodów 25-lecia parafii. Było to wielkie świadectwo wiary i zaangażowania całej rzeszy parafian. Świadectwo ich jedności ze swym kościołem i jego duszpasterzami, z proboszczem ks. Stanisławem Poterą. Wywołała wzruszenia, przywołała wspomnienia sprzed lat. Lat trudnych, ale i pięknych, gdy budowa kościoła jednoczyła ludzi w pracy i znoju, nadawała sens ich życiu. Ks. Paweł Synoś, wspominając tamte lata w swej książce „Historia parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie w latach 1980 - 2005”, podkreślił, że: „parafia powstawała w trudnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce”.
Do tego jubileuszu społeczność parafialna, inspirowana przez swoich kapłanów, przygotowywała się duchowo przez cały rok, uczestnicząc m.in. w rekolekcjach, w comiesięcznych wtorkowych nabożeństwach do patrona parafii św. Michała Archanioła, wysłuchując okolicznościowych katechez, jak również włączając się z pełnym zaangażowaniem do różnego rodzaju prac przygotowujących jubileusz 25-lecia parafii.
29 września, w święto św. Michała Archanioła, na głównej Mszy św. odpustowej kościół wypełniony był wiernymi. Nastrój oczekiwania, połączony z indywidualną modlitwą, udzielał się wszystkim zebranym. Czuliśmy się jak w jednej, wielkiej rodzinie! Była to chwila szczególna. Na myśl przychodziły słowa Jana Pawła II: „Każdy z nas jest członkiem wielkiej rodziny, wewnątrz której ma określone miejsce i zadanie do spełnienia”.
Homilię wygłosił ks. inf. Stanisław Mac - świadek powstawania tej parafii. Kaznodzieja przedstawił historię budowy kościoła, tworzenie się parafii, jak również wspomniał dobroczyńców i tych, którzy wiele lat pracowali ofiarnie dla tego kościoła i jego społeczności.
Na zakończenie Mszy św. Biskup Ordynariusz zawierzył całą parafię Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zwieńczenie tego aktu nastąpiło w niedzielę, 1 października. Wówczas to, na każdej Mszy św. odbywało się zawierzenie rodzin i każdego indywidualnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Każdej rodzinie został wręczony obraz Serca Bożego. Ten doniosły i wzruszający moment poprzedziła homilia wygłoszona przez rekolekcjonistę, ks. prał. Michała Józefczyka.
Obchody jubileuszowe 25-lecia parafii zakończyła pielgrzymka dziękczynno-błagalna do Częstochowy, zorganizowana 14 października. Ponad 300 parafian, pod przewodnictwem proboszcza ks. Stanisława Potery i wikariuszy - ks. Pawła Witkowskiego i ks. Marka Wygonika, wyruszyło o godz. 3 rano, by podziękować przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej za 25 lat istnienia i działalności swojej parafii. Parafii pw. św. Michała Archanioła, która, jak pisze ks. Paweł Synoś, „położona na dawnych łąkach wsi Słocina, obejmująca obecnie prawie w całości dwa prawobrzeżne osiedla miasta Rzeszowa - Osiedla Mieszka I i Osiedla Ignacego Paderewskiego”, jest świadectwem wiary i miłości do Boga tej społeczności. Zaspokaja potrzeby religijne i duchowe mieszkańców tychże osiedli. Jednoczy ich w wierze i we wspólnym działaniu dla dobra wszystkich.
Pielgrzymkę wdzięczności Bogu i Maryi za 25 lat istnienia naszej parafii zakończyliśmy pobytem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach.
Jubileusz parafii był kolejnym świadectwem, jak mimo problemów dnia codziennego, zajęć i trudów nasza parafialna społeczność potrafi się zjednoczyć w imię wyznawanej wiary i miłości do Pana Boga. Jest to piękne i pokrzepiające. Daje gwarancję, że w tej parafii zawołanie „Któż jak Bóg” ma swój realny i właściwy oddźwięk w życiu każdego parafianina.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję