Reklama

Patriotyzm jest w nas

W jego wypowiedziach zawsze odnajdujemy wielką troskę o losy naszej Ojczyzny. Każda uroczystość patriotyczna z jego udziałem często staje się manifestacją postaw, o których zapominamy na co dzień. Patriota w każdym calu - mówią o nim ci, którym dane jest się z nim spotykać. Mowa o ks. inf. Józefie Sondeju.

Ksiądz Sondej zwykł mawiać: „Są trzy środowiska, które wychowują człowieka - tak na chrześcijanina, jak i na patriotę: rodzina, szkoła i Kościół. Patriotyzm wyniosłem z domu rodzinnego. Umacniałem go poprzez naukę w szkołach hołdujących zasadom wychowania w atmosferze miłości do Boga i Ojczyzny” - dodaje. Kolejnym ważnym etapem był pobyt w Seminarium Duchownym w Przemyślu i praca kapłańska. „Dane mi było pełnić posługę w czasach trudnych, zarówno dla Ojczyzny, jak i dla Kościoła. Lata uwarunkowane zmianami politycznymi pogłębiły moją świadomość i współodpowiedzialność za losy Ojczyzny” - kontynuuje ks. Sondej. „Największy wpływ na kształtowanie mojej świadomości patriotycznej miał rektor seminarium przemyskiego, ks. dr Jan Grochowski. Człowiek o niezwykłej wiedzy i wielkim sercu. To on tuż po święceniach kapłańskich powiedział nam znamienne słowa: Bądźcie przygotowani na walkę. Fizyczną, intelektualną i duchową. Wojna niebawem wybuchnie. Będzie to ciężkie doświadczenie dla całego naszego narodu i Kościoła w Polsce. Dla was także. Bądźcie przygotowani nawet na męczeństwo. Zagrożenie płynie nie tylko ze strony Niemców. Także komunizm sowiecki jest bardzo wrogo nastawiony do religii i do Kościoła. Te słowa okazały się prorocze”.
1 sierpnia 1939 r. jako neoprezbiter objął swoją pierwszą placówkę we Frysztaku. Sześć wojennych lat pokazało młodemu kapłanowi, na czym będzie polegać dawanie świadectwa patriotyzmu. Sprawowanie Mszy św., kiedy te były zakazane, pomoc wysiedlonej ludności. Współpraca z AK.
Po drugiej wojnie światowej Polska znalazła się pod okupacją sowiecką. „Wprawdzie nie włączono nas do Związku Radzieckiego, ale byliśmy pod rządami uległymi całkowicie Moskwie, Polską rządzili komuniści. Aby pozbawić naród niepodległości na zawsze, Sowieci nie tylko uzależnili nas zupełnie od siebie gospodarczo i politycznie, ale postanowili zaszczepić w naszym narodzie ateizm, materializm komunistyczny” - wspomina ks. Sondej. „Na pierwszym planie postawili walkę z religią, Bogiem i Kościołem. W tym celu posłużyli się między innymi szkolnictwem. Jednak młodzież nie poddawała się. Uczniowie założyli podziemną organizację antykomunistyczną o nazwie Armia Demokratyczna. Miała walczyć przeciw komunistom i doprowadzić do prawdziwej niepodległości naszej Ojczyzny. Dzisiejsza młodzież mogłaby się od nich uczyć patriotyzmu i wierności Bogu, religijności, zamiłowania do wolności i patriotyzmu” - dodaje Ksiądz Infułat. „Współpracowałem z nimi, a także z innymi podziemnymi strukturami krajowego ruchu oporu. Gdybym nie został w pewnym momencie przeniesiony do Rzeszowa, to, jak wielu moich uczniów, zostałbym niebawem rozpracowany przez UB, aresztowany, sądzony i uwięziony. Na szczęście skończyło się tylko na kilku przesłuchaniach” - wspomina ks. Sondej.
W 1948 r. rozpoczął pracę w Rzeszowie, gdzie został katechetą w II LO. Niebawem komuna wyrzuciła religię z liceów, a w październiku ks. Sondej został przeniesiony do Jarosławia. Ateizacja narastała. Na początku lat 50. ks. Sondej wrócił do Rzeszowa i został proboszczem parafii Chrystusa Króla. „Społeczeństwo cały czas żyło nadzieją, że wszystko się zmieni. Niestety, tak się nie stało. Polska była pod rządami komunistycznymi. Władza obsadzała naczelne stanowiska ludźmi niewierzącymi, nie pozwalała na budowę kościołów i kaplic. A nowe miasta i osiedla ciągle rosły. Kościół nie mógł nic zrobić, był skrępowany.
Zgodnie z zaleceniem bp. Tokarczuka, parafia miejska nie powinna liczyć więcej niż 10 tys. wiernych. Ks. Sondej podejmował wiele ryzykownych starań, by powstawały inne kościoły i parafie. „Komunistyczna władza nie chciała słyszeć o nowych obiektach kultu religijnego. Ludzie byli szykanowani, mnie często straszono i wzywano na przesłuchania” - wspomina ks. Sondej. Dzięki odwadze ks. Sondeja, oddaniu innych kapłanów, patriotycznej postawie wielu wiernych powstały wówczas zaczątki rzeszowskich kościołów i parafii: przy ul. Łabędziej, Jastrzębiej, Wita Stwosza, Krakowskiej i w Staroniwie Górnej.
„Przeżyłem kilka okresów: międzywojenny, okupacji niemieckiej i powojenne czasy panowania komunizmu. Wspominam je jako okresy bardzo trudne, kiedy patriotyzm był niszczony. Jednak bardzo wiele udało się nam ocalić. Bo patriotyzm był w nas. Życzyłbym potomnym, by oceniając czasy współczesne, mogli powiedzieć te same słowa” - kończy ks. inf. Józef Sondej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję