Reklama

Dzień Papieski w Stargardzie Szczecińskim

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2006

W połowie października obchodziliśmy VI Dzień Papieski. W całym kraju zbierane były pieniądze na fundusz stypendialny „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, który wspiera zdolną, niezamożną młodzież.
W naszym mieście obchody Dnia Papieskiego miały nieco inny charakter niż w poprzednich latach. 13 października po Mszy św. w kościele pw. św. Jana, celebrowanej pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, poświęcono nowy Dom Caritas im. Jana Pawła II, przy ul. Krasińskiego 19. A wieczorem w kościele Mariackim podczas adoracji i Różańca dla młodzieży odtwarzano przemówienia Papieża do młodych ludzi. W sobotę o godz. 21.00 w kościele św. Jana po modlitwie rozpoczął się marsz z lampionami pod pomnik Jana Pawła II. O godz. 21.37 uczciliśmy chwilą ciszy naszego wielkiego Rodaka.
Centralne obchody Dni Papieskich rozpoczęły się w niedzielę uroczystą Mszą św. o w kościele Mariackim, którą odprawił ks. prał. Henryk Ozga wraz z kapelanem Wojska Polskiego w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Oprawę liturgiczną zapewniła Orkiestra 6. Brygady Kawalerii Pancernej oraz chór „Cantore Gospel”. Oba zespoły wystąpiły potem z koncertem na Rynku Staromiejskim. Głos zabrał też poseł na Sejm Michał Jach i starosta powiatu stargardzkiego Krzysztof Ciach. Po południu rozpoczął się blok Klubu Garnizonowego. Wystąpili: kapela, Zespół Folklorystyczny z Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylance, zespół „Alabama” i „Haeven”, solistka Aleksandra Kamińska, utalentowana młodzież z Dolic, dwie solistki z Młodzieżowego Domu Kultury: Fila Diakite oraz Kamila Pawlikowska. Hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi oddała także młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Przygotowała ona prezentację multimedialną, w trakcie której odczytane zostały fragmenty wypowiedzi Ojca Świętego. Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1 wykonały ulubione pieśni Papieża, co wzbudziło entuzjazm widowni. Byli też gości z Goleniowa - zespół „Jesienni przyjaciele”. Po koncercie nadszedł czas na poloneza dla Jana Pawła II. Zatańczyło go 300 osób! Wystąpiła też Magda Anioł z zespołem. Słynnego „Lolka” śpiewali z Magdą i młodsi, i starsi.
Przygotowano także wiele innych atrakcji: loterię fantową, która zasiliła fundusz stypendialny. Wspólnota św. Idziego sprzedawała piękne, ręcznie wykonane przez dzieci świeczniki i obrazki. Maltańska Służba Medyczna mierzyła chętnym ciśnienie krwi. Nie da się jednak ukryć, że największą frajdę miały dzieci, które w „Aniołowie” - specjalnie dla nich przygotowanym namiocie - mogły się wspaniale bawić. Malowały dłońmi i stopami anioły, miały ozdobione buzie, rysowały flagi papieskie…
- Jeszcze tak pięknego Dnia Papieskiego w naszym mieście nie widziała - wyznaje jedna z mieszkanek ul. Grodzkiej.
Przede wszystkim jednak udało się osiągnąć najważniejszy cel: w radosny sposób oddać hołd Ojcu Świętemu. Na Fundusz Papieski zebrano do puszek ok. 6 tys. zł. Dzień Papieski w naszym mieście prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które działa przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i poprowadzenie tych dni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję