Reklama

Sympozjum Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Eucharystia - źródłem i szczytem życia Kościoła

19 października br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się sympozjum zorganizowane przez Zakład Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, podczas którego refleksji teologicznej poddano przesłanie z Synodu Biskupów: „Eucharystia - źródłem”.

Niedziela toruńska 46/2006

Uczestników sympozjum powitał ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki - kierownik Zakładu Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu, przypominając, że Kościół od początku istnienia żyje Eucharystią. Następnie został odczytany wykład: „Ofiara jako principium teologii Eucharystii” bp. prof. dr. hab. Edwarda Ozorowskiego z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie, który nie mógł uczestniczyć w sympozjum. Refleksja teologiczna referatu koncentrowała się wokół tematu ofiary: „Ofiara krzyżowa Chrystusa przejawiała miłość Boską «do końca» i miłość człowieczą «do końca». (...) Obecnością tej ofiary jest Eucharystia. Ciało i Krew Chrystusa, które przyjmują wierni podczas Mszy św., jest żertwą ofiary złożonej przez Niego na krzyżu. Każda przeto Msza św. jest uobecnianiem ofiary krzyżowej Chrystusa, a nie jej powtarzaniem, ponawianiem lub dodawaniem do niej czegoś więcej. (...) Ofiara życia, jaką Chrystus złożył na krzyżu i którą składa podczas każdej Mszy św., jest również ofiarą Kościoła. Biorą w niej udział wszyscy uczestnicy tego świętego misterium, lecz każdy w zależności od tego, jak bierze udział w kapłaństwie Chrystusa, jaki posiada stopień łaski, jakie funkcje pełni podczas celebracji”.
Kolejny prelegent, ks. prof. dr José Ramón Villar - dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Navarra w Pamplonie w Hiszpanii, wygłosił referat: „Celebracja Eucharystyczna i kapłaństwo wiernych”. Przytoczył w nim słowa Fray Luisa de Granady, hiszpańskiego mistrza duchowości: „Musicie zrozumieć, że my wszyscy gromadzimy się, aby odprawić Mszę; nie przychodzicie tylko po to, by «wysłuchać» Mszy, jak mówicie, lecz by ją odprawić z kapłanem. Dlatego przychodzicie, aby złożyć i sprawować ofiarę razem z nim, chociaż tylko on mówi i jego dłońmi się ofiaruje, lecz mimo to wszyscy składamy ofiarę”. Prof. dr Villar powiedział, że istnieje „wzajemna relacja pomiędzy Kościołem i Eucharystią. W taki sposób, w jaki się myśli o Eucharystii, w taki się myśli o Kościele; i tak się myśli o Kościele, jak się myśli o Eucharystii. (…)”.
Ostatni wykład: „Kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał - aktualność przesłania Synodu o Eucharystii” wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Turek z Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. W październiku 2005 r. pełnił on funkcję eksperta synodalnego podczas XI Zwyczajnego Zgromadzenia Biskupów w Rzymie poświęconego tematowi: „Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła”. Ks. prof. dr hab. Turek nawiązał do pytań i problemów, podejmowanych podczas ubiegłorocznego Synodu. Zwrócił uwagę na świadomość współczesnych chrześcijan dotyczącą Eucharystii. Ojcowie synodalni zastanawiali się co robić, aby zgromadzić wiernych na Eucharystii, zwłaszcza niedzielnej. Padały propozycje o charakterze teologicznym, duchowym i duszpasterskim; mówiono o potrzebie pogłębionej katechezy, odpowiednim sprawowaniu liturgii przez kapłana, dobrze przygotowanych homiliach, właściwym miejscu dla świeckich itd. Dlaczego ludzie nie przychodzą, mimo że wielu kapłanów właściwie przygotowuje i sprawuje Eucharystię? Odpowiedzi ojców synodalnych można sprowadzić do trzech stanowisk: 1) mniejszościowy charakter wspólnot chrześcijańskich we współczesnym świecie; 2) proces sekularyzacji, globalizacji i nowej mentalności, która w coraz mniejszym stopniu bierze pod uwagę rzeczywistość duchową; 3) brak wiary w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii. Ostatni temat podczas synodu w Rzymie podjął kard. Camillo Ruini, wikariusz generalny Ojca Świętego, który podzielił się refleksją z katechezy o Chrystusie w Eucharystii, wygłoszoną w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Zauważył wówczas, że nawet szczerze wierzący i dobrze uformowani młodzi ludzie napotykali na poważne trudności w pojmowaniu realnej obecności Chrystusa w Eucharystii: jak obecność eucharystyczna Chrystusa może być realna, skoro nasze zmysły postrzegają ciągle chleb i wino? Droga pokonania tego typu trudności polega na ukazaniu rzeczywistości samego Boga, Bytu na wskroś realnego, a jednak nieosiągalnego w eksperymentach natury fizycznej. Podczas synodu zwrócono również uwagę, że wierni, zwłaszcza młodzi, chętnie adorują Najświętszy Sakrament, gdyż człowiek poddany szybkiemu rytmowi życia potrzebuje zatrzymania się i modlitwy. Zastanawiano się też nad zależnością między postawą moralną a udziałem w Eucharystii: „Kościół nauczał od początku swojego istnienia, że istotnym skutkiem uczestnictwa w Eucharystii jest miłość okazywana Bogu i bliźnim. Miłość, będąca przejawem właściwej postawy człowieka pożywiającego się Ciałem i Krwią Chrystusa, ma przenikać życie rodzinne i społeczne”. W auli synodalnej nie brakowało głosów, wedle których wielu chrześcijan przystępuje do Sakramentu, nie zastanawiając się wystarczająco nad swym życiem i potrzebą pojednania się z miłosiernym Ojcem.
Podsumowania sympozjum dokonał ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki, który zaprosił wszystkich do seminaryjnej kaplicy, gdzie Mszę św. odprawił Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UMK, bp Andrzej Suski. W homilii powiedział m.in.: „Dlaczego wierzymy w eucharystyczną obecność Jezusa? Dlatego, że sam powiedział w Wieczerniku: «To jest moje Ciało, to czyńcie na moją pamiątkę». Wierzymy w Jego rzeczywistą obecność, bo wierzymy Jego słowu. A On (…) nie składał pustych obietnic. To On nakazał napełnić stągwie wodą (...) i podać gospodarzowi wesela - wtedy woda stała się winem. To On powiedział do człowieka sparaliżowanego: «wstań, weź swoje łoże i idź do domu». To On powiedział (...) do swojego przyjaciela Łazarza: «wyjdź na zewnątrz». I za każdym razem na te słowa umarli stawali do życia. (...) Czy zatem jest powód, by nie wierzyć w moc tych słów?”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję