Reklama

„Pozytywne Granie”

380 wykonawców w 23 zespołach i chórach w sobotę 21 października w wałbrzyskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji śpiewało na chwałę Pana w ramach II Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”.

Przegląd rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. W homilii Ksiądz Biskup mówił o powołaniu, zwracając szczególną uwagę na twórczość jako jeden z elementów składowych. Podkreślał, że melodia dodana do słów czyni przekaz głębszy i piękniejszy. Wskazywał na potrzebę śpiewu jako szczególnej modlitwy. Młodym wykonawcom życzył wytrwałości i niezmarnowania talentów. Przed Mszą św. już od godziny 9 prezentowały się kolejne zespoły i chóry. Uroczystego otwarcia dokonali: ks. prał. Bogusław Wermiński gospodarz parafii Świętych Aniołów Stróżów, na terenie której odbywał się przegląd, ks. Zbigniew Stanek SAC, proboszcz parafii Świętego Franciszka z Asyżu i opiekun Grupy Inicjatywnej Ludzi Jana Pawła II - pomysłodawców i współorganizatorów Przeglądu oraz Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Impreza była dobrze rozreklamowana. Już od tygodnia okazałe plakaty informowały o niej w całym mieście. Nic więc dziwnego, że na widowni zasiadło prawie 700 osób. Publiczność przyznała też swoją nagrodę - radiomagnetofon, który otrzymał zespół „Vincentes” z wałbrzyskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, kierowany przez Magdalenę Balgę-Albę i Beatę Muchę oraz ks. Tomasza Idczaka.
W czasie przeglądu trwał również konkurs dotyczący życia Jana Pawła II. Pomysłodawcy konkursu - Ludzie Jana Pawła II - zapytali, kiedy urodził się Karol Wojtyła. Spośród setek prawidłowych odpowiedzi wylosowano jedną, którą nagrodzono wspaniałym rowerem górskim. Szczęśliwcem okazał się Marcin Lubas z Wałbrzycha.
Przegląd piosenki w hali OSiR-u to swoisty finał działań całorocznych. Pomysł zorganizowania przeglądu narodził się w kwietniu 2005 r. po Mszy św. żałobnej na stadionie sportowym, w której uczestniczyło ok. 30 tys. ludzi. W oprawie Eucharystii spontanicznie wzięło udział wówczas kilkanaście zespołów muzycznych z wielu wałbrzyskich parafii. Organizatorzy i pomysłodawcy Mszy św., odpowiadając na liczne głosy uczestników wydarzeń na stadionie, postanowili zorganizować taki właśnie przegląd. I rzeczywiście w październiku ubiegłego roku odbył się pierwszy, gromadząc prawie 400 wykonawców. Od samego też początku inicjatywa ta zyskała poparcie bp. Ignacego Deca. Trzeba podkreślić zaangażowanie wielu instytucji i konkretnych osób, które swoją wiedzą, pracą i osobistym wkładem przyczyniają się do powodzenia całości. Są wśród nich: Mariusz Gawlik, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu wraz z pracownikami, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, a w szczególności Lilianna Kwiatkowska, Miejski Zakład Usług Komunalnych z Teresą Wójcikowską prezesem zarządu na czele, Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu, prezydent miasta Piotr Kruczkowski, który od początku wspiera inicjatywy Grupy Ludzi Jana Pawła II.
Trzeba też wspomnieć oddanego sprawie ks. Zbigniewa Stanka SAC, który nie szczędził sił i czasu, aby dopilnować wszystkich szczegółów. Dlaczego jest to swoisty finał, ponieważ zespoły przygotowują się cały rok, często już na kilka miesięcy przed przeglądem, organizując specjalne próby. I oto chodzi, o podnoszenie poziomu śpiewu w naszych świątyniach, dlatego organizatorzy wzorem ubiegłego roku stworzyli propozycję warsztatów tematycznych w trzech zakresach: pracy z mikrofonem i technicznej realizacji dźwięku, śpiewu i muzyki liturgicznej oraz emisji i śpiewu chóralnego. Odbędą się one w listopadzie br. na terenie parafii pw. św. Franciszka z Asyżu oraz w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.
W trakcie przeglądu rozprowadzano również specjalne znicze „ Pamiętam” w ramach trwającej do końca roku akcji „Hospicjum to też życie”. Zebrane w ten sposób pieniądze zasilą budowane w Wałbrzychu stacjonarne hospicjum.
Przegląd zakończył się ok. godz. 18. Przed ogłoszeniem wyników krótki koncert dał zespół „Hamberger”, który porwał do tańca i zabawy. Uroczystego zakończenia Przeglądu dokonał prezydent miasta Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, który wyraził nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się znowu w tej wspaniałej atmosferze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję