Reklama

Kościół

Warszawa: Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na noworoczną modlitwę o pokój

Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne, wyrażonym w orędziu na Światowy Dzień Pokoju, Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia wszystkich mieszkańców Warszawy na Modlitwę o pokój. Będą w niej wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Modlitwie będzie także towarzyszył konkretny gest solidarności z mieszkańcami miasta Beira w Mozambiku, zniszczonego kilka miesięcy temu przez huragan.

[ TEMATY ]

pokój

adobe.stock.pl

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich do rozpoczęcia nowego roku krokiem pokoju. Świat jest „wspólnym domem” i wszyscy jesteśmy wezwani do troski o niego. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni zbyt wieloma toczącymi się wojnami i terroryzmem, który dotknął Somalię, północny Mozambik i wiele krajów Sahelu, jak Nigeria, Burkina Faso, Mali i Niger, o których zbyt mało się mówi. Najbardziej cierpią na tym ubodzy, którzy mają prawo do pokoju, osiąganego poprzez „dialog i pojednanie” - czytamy w zaproszeniu na wspólną modlitwę.

Wspólnota Sant’Egidio cytuje słowa Franciszka z Orędzia na 53. Dzień Pokoju, który obchodzony będzie jutro. 1 stycznia 2020 r. Papież Franciszek napisał, że każda wojna jest bratobójstwem. „Nawet całym narodom trudno wyzwolić się z okowów wyzysku i korupcji, podsycających nienawiść i przemoc. Do dziś, wielu mężczyznom i kobietom, dzieciom i osobom starszym odmawia się godności, nietykalności fizycznej, wolności, w tym wolności religijnej, solidarności wspólnotowej, nadziei na przyszłość” – napisał papież Franciszek.

Utożsamiając się z troską papieża Franciszka, warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na uroczystą Modlitwę o pokój, która odbędzie się 1 stycznia o godz. 19.15 w kościele św. Teresy od dzieciątka Jezus (ul. Tamka 4a). W Światowy Dzień Pokoju rozpoczynający nowy rok, modlitwa będzie miała szczególnie uroczysty charakter i rozpocznie się od odczytania apelu o pokój w świeckiej przestrzeni Powiśla.

Podziel się cytatem

Reklama

Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio chce w tym roku przeznaczyć na pomoc w odbudowie Beiry, miasta w środkowym Mozambiku w 90 procentach zniszczonemu przez huragan Idai, który nawiedził ten rejon w marcu 2019 roku.

Wspólnota Sant’Egidio pierwszego dnia nowego roku podobne wydarzenia – marsze, manifestacje, inicjatywy publiczne i modlitwy o pokój, wspierające przesłanie papieża Franciszka, organizuje w tym roku w ponad 900 miastach na wszystkich kontynentach.

Regularna modlitwa o pokój ze Wspólnotą Sant’Egidio odbywa się w Warszawie w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19.00 w kościele św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. Towarzyszą jej spotkania dotyczące sytuacji, jaka panuje w miejscach pogrążonych w konflikcie i przybliżające warunki życia tamtejszej ludności.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego poprzez odbywające się „w duchu Asyżu” spotkania „Ludzie i religie”. Wspiera procesy pokojowe, angażując się w mediacje m.in. w Mozambiku czy – ostatnio – w Republice Środkowoafrykańskiej.

Reklama

Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.

Więcej informacji: santegidio.org https://www.facebook.com/events/403695450575342/

2019-12-31 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50. rocznica encykliki „Pacem in terris” bł. Jana XXIII

[ TEMATY ]

papież

Kościół

pokój

Encyklika

pl.wikipedia.org

"Pokój na ziemi, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga". Te pierwsze słowa z encykliki "Pacem in terris" bł. Papieża Dobroci Jana XXIII, której 50. rocznica ogłoszenia, przypadała 11 kwietnia br., mają ogromne i jakże aktualne znaczenie dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Aptekarza

2022-09-27 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Kosma, Damian i Ignacy Łukasiewicz zainspirowali łódzkich aptekarzy do propagowania postawy bezinteresowności podczas tegorocznych obchodów Dnia Aptekarza.

We wspomnienie Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, dobyła się Msza św. w kościele Zesłania Ducha Świętego w intencji pracowników aptek, którą koncelebrowali ks. Juliusz Lasoń, duszpasterz służby zdrowia, ks. Szymon Kierkiewicz, duszpasterz farmaceutów, ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii oraz ks. Krzysztof Panek, wikariusz parafii. Następnie, odbyło się spotkanie w Muzeum Farmacji znajdującym się przy Placu Wolności w budynku, w którym funkcjonowała najstarsza łódzka apteka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję