Reklama

Kościół

Warszawa: Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na noworoczną modlitwę o pokój

Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne, wyrażonym w orędziu na Światowy Dzień Pokoju, Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia wszystkich mieszkańców Warszawy na Modlitwę o pokój. Będą w niej wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Modlitwie będzie także towarzyszył konkretny gest solidarności z mieszkańcami miasta Beira w Mozambiku, zniszczonego kilka miesięcy temu przez huragan.

[ TEMATY ]

pokój

adobe.stock.pl

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich do rozpoczęcia nowego roku krokiem pokoju. Świat jest „wspólnym domem” i wszyscy jesteśmy wezwani do troski o niego. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni zbyt wieloma toczącymi się wojnami i terroryzmem, który dotknął Somalię, północny Mozambik i wiele krajów Sahelu, jak Nigeria, Burkina Faso, Mali i Niger, o których zbyt mało się mówi. Najbardziej cierpią na tym ubodzy, którzy mają prawo do pokoju, osiąganego poprzez „dialog i pojednanie” - czytamy w zaproszeniu na wspólną modlitwę.

Wspólnota Sant’Egidio cytuje słowa Franciszka z Orędzia na 53. Dzień Pokoju, który obchodzony będzie jutro. 1 stycznia 2020 r. Papież Franciszek napisał, że każda wojna jest bratobójstwem. „Nawet całym narodom trudno wyzwolić się z okowów wyzysku i korupcji, podsycających nienawiść i przemoc. Do dziś, wielu mężczyznom i kobietom, dzieciom i osobom starszym odmawia się godności, nietykalności fizycznej, wolności, w tym wolności religijnej, solidarności wspólnotowej, nadziei na przyszłość” – napisał papież Franciszek.

Reklama

Utożsamiając się z troską papieża Franciszka, warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na uroczystą Modlitwę o pokój, która odbędzie się 1 stycznia o godz. 19.15 w kościele św. Teresy od dzieciątka Jezus (ul. Tamka 4a). W Światowy Dzień Pokoju rozpoczynający nowy rok, modlitwa będzie miała szczególnie uroczysty charakter i rozpocznie się od odczytania apelu o pokój w świeckiej przestrzeni Powiśla.

Podziel się cytatem

Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio chce w tym roku przeznaczyć na pomoc w odbudowie Beiry, miasta w środkowym Mozambiku w 90 procentach zniszczonemu przez huragan Idai, który nawiedził ten rejon w marcu 2019 roku.

Wspólnota Sant’Egidio pierwszego dnia nowego roku podobne wydarzenia – marsze, manifestacje, inicjatywy publiczne i modlitwy o pokój, wspierające przesłanie papieża Franciszka, organizuje w tym roku w ponad 900 miastach na wszystkich kontynentach.

Reklama

Regularna modlitwa o pokój ze Wspólnotą Sant’Egidio odbywa się w Warszawie w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19.00 w kościele św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. Towarzyszą jej spotkania dotyczące sytuacji, jaka panuje w miejscach pogrążonych w konflikcie i przybliżające warunki życia tamtejszej ludności.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego poprzez odbywające się „w duchu Asyżu” spotkania „Ludzie i religie”. Wspiera procesy pokojowe, angażując się w mediacje m.in. w Mozambiku czy – ostatnio – w Republice Środkowoafrykańskiej.

Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.

Więcej informacji: santegidio.org https://www.facebook.com/events/403695450575342/

2019-12-31 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pandemia zagraża procesowi pokojowemu w Sudanie Płd.

[ TEMATY ]

pokój

Sudan Południowy

bieda

pandemia

Vatican News

Pandemia rzuciła mieszkańców Sudanu Południowego na kolana wzmagając dotkliwie głód i stawiając pod znakiem zapytania sukces podpisanego w styczniu porozumienia pokojowego. W kraju nie toczy się już prawie walk, jednak wprowadzone obostrzenia sanitarne i zamknięcie granic sprawiają, że od tygodni nie udało się sformować rządu przejściowego.

„Obecna sytuacja zagraża realizacji porozumień pokojowych, a bez nich nasz kraj czeka prawdziwa katastrofa” – alarmuje bp Edward Hiboro Kussala.

CZYTAJ DALEJ

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-13 11:45

[ TEMATY ]

dziadkowie

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbywają się właśnie 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: w Betlejem rozpoczęto remont najstarszych organów świata

2021-07-25 10:32

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

organy

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Prawdopodobnie najstarsze na świecie organy kościelne, które w XII wieku były używane w bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, są obecnie intensywnie badane i odtwarzane. Instrument, który – jak się wydaje – sprowadzili tam francuscy krzyżowcy, zostanie zrekonstruowany w ciągu pięciu lat.

Organy w bazylice betlejemskiej, nad tradycyjnym miejscem narodzenia Chrystusa, odkryli archeolodzy na początku XX wieku. Obecnie znajdują się one w Jerozolimie i wkrótce zostaną wystawione w tamtejszym muzeum zakonu franciszkanów. Odpowiedzialny za projekt hiszpański historyk muzyki David Catalunya potwierdził, że piszczałki instrumentu są w takim stanie, jakby wykonano je wczoraj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję